Antwort Co způsobuje nateklé dásně? Weitere Antworten – Co znamenají nateklé dásně
Oteklé dásně mohou signalizovat špatnou dentální hygienu či zánět. Oteklá dáseň je symptomem několika závažných onemocnění ústní dutiny. Ne vždy se však jedná o problém spojený se závěsným aparátem, ačkoliv ve většině případů je příčinou gingivitida nebo parodontitida – zánět dásně.Na bolestivý zánět dásní jsou vhodné ústní vody, gely nebo masážní roztoky buď na čistě bylinné bázi nebo navíc s obsahem chlorhexidinu, který má silnější antibakteriální a protizánětlivý účinek. Vynikající je například šalvějová ústní voda. Šalvěj totiž působí antisepticky a má stahující účinek.Nejčastější příčinou vzniku zánětu dásní je nedostatečná zubní hygiena a tedy působení zubního plaku. V prvních dnech se zánět spouští drobnými mechanickými, či termickými poškozeními. Pokud se k těmto poraněním přidá nedostatečná ústní hygiena, vniká v daných místech akutní zánět.
Jak vypadá zánět dásní : Příznaky zánětu dásní jsou obvykle patrné na první pohled. Typickým projevem jsou zarudlé dásně, které mohou být zanícené, měkké, lehce se poraní a snadno krvácí. Dochází rovněž k výraznému otoku dásně a postupnému odhalování zubních krčků a kořenů zubů. Podle délky trvání se zánět dásní dělí na akutní a chronický.
Jak se pozná zánět dásní
Většinou máte zarudlé a oteklé dásně. Dásně jsou také hodně citlivé. Třeba když se napijete studeného pití, tak to může bolet. Nebo vás to bolí při čištění zubů, když se dásně dotknete kartáčkem.
Jak poznat zánět pod zubem : Mezi hlavní příznaky zánětu zubu patří:
- bolest zubu.
- zánět v daném místě
- citlivost na horké a studené nápoje/jídla.
- zápach z úst.
- nepříjemná chuť v ústech.
- horečka.
- zduřelé lymfatické uzliny.
nejzásadnější doporučení pro odstranění otoku je chladit tvář (lze použít chladící gely či sáček se zmraženou zeleninou. Vždy aplikujte přes gázu/utěrku/ručník, aby nedošlo k podráždění kůže). Jako prevenci zánětu lze doporučit výplachy ústní vodou s chlorhexidinem (např. Corsodyl) či šalvějový roztok (Florsalmin).
Jsou nateklé, bolestivé a krvácí. Příčinou může být kouření, hormonální změny, oslabení imunity, nebo infekce sliznice bakteriemi zubního plaku. Dlouhodobý nebo silný zánět dásní se může rozvinout až ke vzniku paradentózy. Léčí se kloktadly, ústními vodami, gely a speciálními zubními pastami.
Jak poznam zánět v dásní
Zaručeně ho dokáže poznat zubní lékař, proto je důležité chodit na pravidelné prohlídky. Pro zánět dásní jsou typické načervenalé dásně, které snadno krvácejí, otok dásně a postupné odhalování zubních krčků. V případě akutního zánětu dásní lze toto onemocnění zcela vyléčit prostřednictvím vhodných opatření.Stejně tak je potřeba čistit mezizubní prostory, k tomuto účelu se výborně hodí zubní nit. Při prevenci i léčbě zánětu dásní je důležitým doplňkem ústní voda, kterou je třeba si vyplachovat ústa alespoň dvakrát denně. Je přitom třeba mít na paměti, že ústní voda nenahrazuje zubní kartáček, je pouze jeho doplňkem.Zánět dásní musíte řešit ihned. Na dentální hygieně Vás naučí zuby vyčistit tak, abyste je měl čisté a zánětu se co nejdříve zbavil. Doporučím Vám sonický kartáček Philips, ústní sprchu Waterpik spolu s výplachem Paroex. Nezapomínejte na jednosvazkový a mezizubní kartáček.
Zánět zubu léčí zubní lékař, a to buď chirurgickým odstraněním celého zubu a nebo odstraněním zubní dřeně. Záleží na tom, zda dotčený zub již odumřel nebo ne. Při odstranění zubní dřeně se provádí tzv endodontické ošetření, při kterém jsou ošetřeny zubní kanálky a zbytek zubu zůstává neporušen.
Jak dlouho muze být otok : U někoho toto období trvá týden, dva, u někoho třeba i tři měsíce, někdy i víc. Záleží na okolnostech. Otok se postupně bude snižovat, ale v určité míře ho můžete pociťovat klidně i rok či dva po úrazu nebo operaci.
Jak poznat lymfatický otok : Lymfatické otoky
Při tomto problému dochází k otoku od prstů a nártů nohy, který se v čase postupně horší a posouvá se výše po dolní končetině. Otok je na pohmat pevný, tuhý až gumovitý a nebolestivý. Typické pro tento typ otoku je, že ani klidový režim nepomáhá výrazně zlepšit jeho stav.
Co na zánět dásní babské rady
Například řebříček má protizánětlivé, dezinfekční a stahující účinky. Uvařte si z něj odvar a několikrát denně si jím vykloktejte. Podobné účinky jako řebříček má i šalvěj lékařská. Pro úlevu od otoků a zánětu můžete žvýkat její listy, vyplachovat si ústa výluhem nebo si potírat dásně koncentrovanou tinkturou.
Akutní zánět dásní je na rozdíl od chronického zánětu bolestivý. Pokud je i přes bolestivost prováděno dobře čištění zubů, trvá akutní zánět gingivy 7-10 dní. Mnohdy ale bolestivost dásně omezuje čištění zubů.Ke zmírnění otoků se často používají studené obklady, komprese a zvedání postižené části. Některé masti nebo gely s obsahem arniky mohou také pomoci snížit otok. TIP: Na další komprese se doporučujeme podívat do naší kategorie Gázy a kompresy.
Jak se zbavit otoku na prstu : Základem je odpočinek a zamezení dalšího namáhání postižené oblasti. Vyvýšení postižené ruky nad úroveň srdce také pomáhá tekutinám stékat zpět do těla a snižovat otok. Při mírném otoku mohou pomoci také lehčí cvičení pro podporu krevního oběhu. Použití studených obkladů může pomoci snížit otok a bolest.