Antwort Co znamená pojistný podvod? Weitere Antworten – Co je to pojistný podvod

Co znamená pojistný podvod?
Pojistný podvod je jednání, kterého se dopouštějí fyzické nebo právnické osoby za účelem získání výhody nebo obohacení se na úkor pojišťovny. V České republice, stejně jako v zahraničí, se jedná o trestný čin, jehož skutková podstata je obsažena v § 210 trestního zákoníku.(1) Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.pachatel uvede jiného v omyl, jeho omylu využije nebo mu zamlčí podstatné skutečnosti, díky čemuž podvedená osoba učiní určitou majetkovou operaci, čímž jí, případně i jiné osobě, vznikne nikoli nepatrná majetková škoda (min. 10 000 Kč) a také dojde k obohacení pachatele, případně jiné osoby.

Jak se trestá podvod : V případě základní skutkové podstaty podvodu je stanovena trestní sazba trestu odnětí svobody až na dvě léta. U recidivy trestní zákoník hovoří o trestu odnětí svobody v rozmezí šesti měsíců až tří let. Odsouzením se v tomto případě myslí nabytí právní moci odsuzujícího rozsudku.

Jak oznamit podvod

u kteréhokoli policejního orgánu – oznámení je možné podat na kterémkoliv oddělení policie, ideální je podat ho na službu kriminální policie a vyšetřování v místě, kde došlo ke spáchání trestného činu, na státním zastupitelství, trestní oznámení může být učiněno i ústně u soudu.

Co je to pojištěnec : Pojistník a pojištěný bývá často totožná osoba, není to ale pravidlem ani podmínkou pojistné smlouvy. Pojištěný je často veřejností zaměňován s termínem pojištěnec, který představuje osobu, k níž se vztahuje veřejné pojištění, tzn. zdravotní a sociální (nemocenské a důchodové) pojištění.

V praxi tedy při zkoumání, zda se jedná o úmyslný nebo nedbalostní trestný čin postačí většinou nahlédnout do dikce trestního zákoníku. Pokud v ní není přímo uvedena nedbalost, je k jejímu naplnění potřeba úmysl. Prokázat úmysl přitom bývá v trestních řízeních jednou z nejobtížnějších záležitostí.

Za trestný čin pytláctví (v základní skutkové podstatě) může být pachatel potrestán odnětím Svobody až na dvě léta zákazem činnosti nebo propadnutím věci či jiné majetkové hodnoty.

Kde nahlásit podvod

Pokud je podáno trestní oznámení, tak policie prošetří, zda došlo ke spáchání trestného činu. – je možné podat na kterékoli oddělení policie (podat trestní oznámení lze i na službu kriminální policie a vyšetřování v místě, kde došlo ke spáchání trestného činu) nebo na státní zastupitelství.Za trestný čin zpronevěra jim hrozí od šesti měsíců do tří let vězení nebo peněžitý trest.Jestliže trestní oznámení podáno bylo, budete zřejmě kontaktováni orgány činnými v trestním řízení, které mají za povinnost prověřit okolnosti důvodně nasvědčujících tomu, že se stal trestný čin. K samotnému dokazování dochází až v řízení před soudem, o kterém, jestliže nastane, budete vyrozuměn.

Každý, kdo má na tom právní zájem, může po příslušném rejstříkovém soudu žádat informaci, zdali je proti zapsané nebo zapisované osobě vedeno trestní stíhání podle zákona upravujícího trestní odpovědnost právnických osob a řízení proti nim.

Kdo je pojistník a kdo pojištěný : Osoba, kterou dle smlouvy chrání životní, majetkové, zdravotní nebo jiné pojištění, je pojištěným. Jestliže je pojištěný současně tím, kdo uzavřel pojistnou smlouvu a platí pojistné, je zároveň pojistníkem. Pojistitel je ten, kdo vás nebo váš majetek pojišťuje – tedy pojišťovna.

Jaké jsou typy pojištění : Obsah článku

  • Životní pojištění
  • Pojištění schopnosti splácet.
  • Pojištění domácnosti a nemovitosti.
  • Cestovní pojištění
  • Pojištění osobních věcí a karet.
  • Havarijní pojištění a povinné ručení
  • Pojištění odpovědnosti z občanského života.

Jak vysoká musí být škoda v Kč aby šlo o trestný čin

měnícího trestněprávní předpisy a přijat. Zákon zavedl s účinností od 1. 1. 2020 hranici pro škodu nikoli nepatrnou částku nejméně 10 000 Kč, škodu nikoli malou nejméně 50 000 Kč, větší škodu nejméně 100 000 Kč, značnou škodu nejméně 1 000 000 Kč a škodu velkého rozsahu nejméně 10 000 000 Kč.

Zavinění prokazuje zaměstnavatel. Zaměstnanec tedy není povinen dokázat, že škodu nezavinil, neboť důkazní břemeno spočívá na zaměstnavateli, s výjimkou schodku na svěřených hodnotách, které je povinen zaměstnanec vyúčtovat, a při škodě způsobené ztrátou svěřených věcí.Za trestný čin pytláctví (v základní skutkové podstatě) může být pachatel potrestán odnětím Svobody až na dvě léta zákazem činnosti nebo propadnutím věci či jiné majetkové hodnoty. Za přestupek pytláctví může být podle přestupkového zákona uložena pokuta do 8.000 Kč a zákaz činnosti.

Kde rybařit bez lístku : Chytat ryby můžete i bez povolenky v soukromém revíru, kde vám půjčí také veškeré vybavení.