Antwort Co znamená Oslo? Weitere Antworten – Co je to Oslo

Co znamená Oslo?
Oslo je hlavní město Norska a správní město kraje Akershus a Oslo. Počet obyvatel se pohybuje kolem 530 000, konurbace Osla a měst kraje Akershus má pak 800 000 obyvatel. Rozloha města je 454 km², čímž se řadí mezi nejrozlehlejší hlavní města Evropy. Oslo bylo založeno v roce 1048 králem Haraldem III.Město se dříve jmenovalo Christiania

Když Oslo v roce 1624 zachvátil požár, dánský a norský král Kristián IV. nařídil město znovu postavit poblíž hradu Akershus. Název pak dostalo na jeho počet – Christiania.Hlavní město Norska se řadí mezi nejdražší metropole Evropy. Nabízí nespočetné množství muzeí, kaváren a také spoustu nedoceněných památek. Nezapomeňte navštívit dominantu Osla – hrad a pevnost Akershus, který byl postaven ve 13. století na obranu města a také Operu, ze které je nádherný výhled na moře.

Kdy vzniklo Oslo : Oslo bylo založeno v roce 1048 králem Haraldem III. V roce 1299, za panování Håkona V., se stalo hlavním městem a byl vybudován hrad Akershus.

Jak se jmenuje hlavní město Norska

OsloNorsko / Hlavní město

Hlavním a největším městem Norska je Oslo.

Kolik je Norů : Počet obyvatel Norska v lednu 2015 činil 5 165 802 lidí. Hustota zalidnění v Norsku Populace Norska v letech 1735–2014 v milionech Roční růst populace v Norsku v letech 1951–2013 v tisících.

Jméno dali Norsku zřejmě staří Gótové nebo Dáni a znamenalo v jejich jazyce „cesta na sever“. V historickém záznamu řeči vikingského náčelníka Ottara k anglickému králi Alfrédovi zhruba v roce 880 je dnešní území Norska nazýváno Norðvegr.

V Norském království je oficiálním jazykem norština. Jde o severogermánský jazyk a Norové snadno porozumí dánštině nebo švédštině. Samotná norština se dělí na dvě různé skupiny, z nichž každá má tolik dialektů, že sami Norové jsou někdy v rozpacích, mají-li se mezi sebou domluvit.

Proč žít v Norsku

Norsko je již řadu let na špičce indexu lidského rozvoje OSN a je atraktivní zemí pro život a práci. Zaměstnanci se těší vysoce rozvinuté genderové rovnosti a dobré rovnováze mezi pracovním a soukromým životem. Norský podnikatelský sektor je technologicky pokročilý a rychle vstřebává nové technologie.Oblíbené jsou raspeball, bramborové knedlíky. Ze zeleniny nejčastěji používají zelí, tuřín, mrkev, květák či brokolici. Mezi oblíbená dochucovadla patří kopr, hořčice a různé majonézy. Norové hodně používají jídlo v tubě, například tresčí kaviár nebo smetanové sýry.Praha se stala významným centrem na konci 9. století, kdy si ji volí za sídlo Přemyslovci, kteří začali budovat české knížectví. Rozvíjející se podhradí na obou březích Vltavy obklopující přemyslovské hradiště a později hrad se ve 13. století proměnilo na opevněné vrcholně středověké město.

Měna v Norsku – norská koruna

Stejně jako my mají Norové korunu s mezinárodní zkratkou NOK a mísní zkratkou Kr. Kolik českých korun je jedna norská Pokud zaokrouhlíte, tak je 1 NOK přibližně 2 CZK. Vždy však počítejte s pár desetinnými místy, která cenu zvyšují – například k dnešnímu dni je 1 NOK = 2,0876 CZK.

Co se nesmí v Norsku : Zákaz dovozu nápojů s vyšším než 60 % obsahem alkoholu, narkotik, jedů a léků (léky dovoleny pouze v menším množství pro osobní potřebu, doporučuje se mít potvrzení lékaře, nejlépe v angličtině), dále zbraní, střeliva a zábavné pyrotechniky (bez speciálního povolení), ptáků a exotických zvířat.

Jak dlouho můžu být v Norsku : Krátkodobé vízum vám umožňuje pobývat v Norsku či v jiných schengenských státech po dobu až 90 dnů v období trvajícím 180 dnů. Povolení k pobytu vám umožňuje v Norsku pracovat a pobývat po dobu delší než 90 dnů. Občané České republiky nepotřebují víza či povolení k pobytu.

Na co si dát pozor v Norsku

Bezpečnost: Norsko je velmi bezpečnou zemí, co se kriminality týče. Určitě je ale dobré nepodceňovat norské počasí, především v horách. Velký pozor si dejte při řízení. Silnice v Norsku jsou klikaté, občas nepřehledné a hrozí, že vám pod cestu vběhne ovce, sob nebo los.

Základní výrazy

Česky Norsky
Ahoj Hei (na přivítanou) / Ha det (na rozloučení) [Hæi / Há de]
Dobrý den God dag [Gú dág]
Dobrý večer God kveld [Gú kvel]
Dobrou noc God natt [Gú nat]

Jak se máte Hvordan har du det [Vúr(d)an har dü dé] Mám se dobře. Jeg har det bra.

Jak těžká je norština : Hodně lidí si myslí, že norština je těžká.

Norština patří mezi germánské jazyky stejně jako angličtina a němčina. Pokud tedy jeden z těchto jazyků ovládáte, bude pro vás norština úplná hračka.