Antwort Co zavedl Bretislav? Weitere Antworten – Kdo zavedl Seniorat
Seniorát (lat. senior = starší, od senex = stařec) Jinak též stařešinství či stařešinský řád. Princip nástupnictví (nástupnický řád) na panovnický trůn, který zavedl Břetislav I. v roce 1054 těsně před svou smrtí.Po smrti svého otce Oldřicha na podzim 1034 byl Břetislav kromě svého strýce Jaromíra jediným žijícím mužským Přemyslovcem. Na knížecí trůn usedl Jaromír, ale vzápětí na to odstoupil v Břetislavův prospěch. Život mu to ovšem nezachránilo, o rok později byl, zřejmě Vršovci, zavražděn.Nástupnický řád užívaný v českém knížectví v 11. a 12. století. Seniorát představoval nástupnický řád na českém trůně, podle něhož se měl po smrti vládnoucího knížete stát novým panovníkem vždy nejstarší člen rodu Přemyslovců, schválený shromážděním „všech Čechů“.
Proč český Achilles : Syn knížete Oldřicha a Boženy, který je přezdíván „český Achilles“. Nejen obnovil českou samostatnost a slávu, ale byl i otcem všech bojovníků proti alkoholu v jakémkoli množství a v jakékoli podobě.
Kdo zrušil Seniorát
Vyhaslý seniorát zrušil až Přemysl Otakar I. na počátku 13. století. Nejdříve nechal ještě za svého života zvolit svým nástupcem svého syna Václava I., čímž pominul markraběte Vladislava Jindřícha, Děpolta III.
Kdo zavedl Primogenituru v ČR : V českých zemích bylo toto právo uplatňováno až do počátku 13. století, kdy Přemysl I. Otakar zavedl právo primogenitury, aby upřednostnil svého syna Václava před Děpoltem III. z vedlejší větve Přemyslovců.
Královská linie rodu Přemyslovců, k němuž se vážou počátky české státnosti, skončila nečekaně zavražděním mladého Václava III. v Olomouci dne 4. srpna 1306.
Břetislav je mužské křestní jméno slovanského původu. Pravděpodobně vzniklo ze staročeského slovesa břěčěti ("zvučet, hlučet"). Vykládá se jako "slavný (bojovým) rykem".
Kdo vymyslel Stařešinský rád
Břetislav I. měl pět synů, aby bylo v jejich následnictví jasno, zavedl tzv. stařešinský řád, podle kterého měl na knížecí stolec zasednout vždy nejstarší člen přemyslovského rodu.Břetislavova dekreta (též hnězdenská) je soubor právních předpisů, který v roce 1039 nad hrobem svatého Vojtěcha v Hnězdně vyhlásil český kníže Břetislav I.Achilles je syn bohyně Thetis a krále Pélea a vychován byl kentaurem Cheirónem. Zabil nejudatnějšího obhájce Tróji Hektóra, a tím pomstil smrt svého věrného druha Patrokla. Sám však zemřel brzy poté zásahem Paridova šípu do své paty, která byla jeho jediným zranitelným místem.
V roce 1213 zrušil Přemysl Otakar I. neuznávaný stařešinský (seniorátní) řád (15. panovník Břetislav I.) a ustanovil primogenituru (nástupnictví prvorozeného syna).
Které země získal Přemysl Otakar II : Přemysl Otakar II. podnikl křížovou výpravu proti pohanským Prusům do Pobaltí (1255 a 1267), čímž získal podporu papeže. Na Pobaltí poté založil město a hrad Královec (německy Königsberg, rusky Kaliningrad; dnes Ruské území). Připojil také Chebsko (patřící Štaufům) trvale až do Lucemburků.
Jak jdou Přemyslovci za sebou : Rod Přemyslovců podle legendy založila Libuše, dcera bájného Kroka, společně s Přemyslem zvaným Oráč. Po nich převzal vládu jejich syn Nezamysl, následovaný řadou dalších mytických vládců jako byli Mnata, Vojen, Vnislav, Křesomysl, Neklan a Hostivít.
Jak šly po sobě Přemyslovci
Rod Přemyslovců podle legendy založila Libuše, dcera bájného Kroka, společně s Přemyslem zvaným Oráč. Po nich převzal vládu jejich syn Nezamysl, následovaný řadou dalších mytických vládců jako byli Mnata, Vojen, Vnislav, Křesomysl, Neklan a Hostivít.
F-201 Přemysl Otakar II.
Nejmocnější ze všech říšských knížat proslul velmocí sahající od Krkonoš až po Jadran a velkolepým budováním měst a hradů. Zemřel heroickou smrtí v beznadějném boji v bitvě na Moravském poli.Ženské křestní jméno Miluše má slovanský původ. Vyvinulo se z přídavného jména "milý" přidáním koncovky -uše. Význam jména koresponduje s jeho vznikem, vykládá se jako "milá", "milovaná" nebo "milující". Jméno Miluše se užívá také jako domácí podoba jména Miloslava.
Co znamená jméno Štefan : Štefan je mužské křestní jméno, slovenská obdoba jména Štěpán. Původ má v řeckém Στεφανος (Stefanos), znamenající věnec, koruna.