Antwort Co zasadit k angreštu? Weitere Antworten – Co zasadit pod angrešt

Co zasadit k angreštu?
Angrešt má užitek z podsady mokřadky Douglasovy nebo ptačince prostředního. Prospívá mu přítomnost rajčat. Bob obecný odpuzuje housenky pilatky rybízové.Rybíz keřový vysazujeme na vzdálenost 1,5 – 2 m, černý na 2 – 3 m. Pokud chceme pěstovat stromkový rybíz, sázíme ho 1 m od sebe. Během vegetace půdu několikrát mělce kypříme (rybíz má povrchové kořeny), plejeme, zavlažujeme nebo mulčujeme proti vysychání. Na podzim půdu ke kořenům opět přihrneme.Angrešt vysazujeme na světlá stanoviště s lehkým přistíněním. Plné slunce mu příliš nevyhovuje. Půda by měla být dobře propustná, humózní, a dostatečně vlhká. Před samotnou výsadbou lze do předpřipravené jámy přidat odleželý kompost či zetlelé listí.

Jak sázet rybíz a angrešt : Keře rybízu a angreštu vysaďte na vzdálenost 0,75– 1,5 m × 3 m, stromkové odrůdy na 1 m x 3 m. Ostružiník potřebuje prostor 1-1,5 m × 3 m, maliník 0,8 × 2–3 m, úplné minimum je 0,4 × 0,6 m. Borůvkám dopřejte 1–1,5 × 2–3 m, nižší odrůdy se spokojí s 0,8 × 1,8 m, aronie vyžadují rozestup na 3 m.

Co vysadit kolem stromů

Pod stromy se bude dařit stínomilným rostlinám. Najdete je mezi trvalkami, okrasnými travami, kapraďorosty, cibulovinami, hlíznatými rostlinami i dřevinami. Často jde o nenáročné a rychle se rozrůstající druhy, které v ideálních podmínkách zakrátko vytvoří souvislou pokrývku půdy.

Čím hnojit rybíz a angrešt : Nejvhodnějším organickým hnojivém je kompost. Při vysazování jej použijeme v dávce asi 2 kg k jednomu keři. Předem jej dobře promícháme s půdou. Pokud zakládáme rybízovnu na větší ploše, vyhnojíme ji kompostem nebo hnojem v dávce 300—400 kg na ar a organický materiál zaoráme.

Černý rybíz a angrešt jsou rostliny citlivé na nedostatek hořčíku. Tento prvek dodáme nejlépe v Kieseritu. Velký význam pro hnojení bobulovin mají listová hnojivá. Jsou zdrojem hlavních živin v pohotové formě a mikroelementů, případně stimulátorů růstu.

Ideální půdou pro keře angreštu je hlinitopísčitá hlína s dostatkem živin a samozřejmě vláhy – pozor, aby půda nebyla příliš podmáčená. Těžkou, kyselou nebo jílovitou půdu angreštové keře špatně snášejí a rychle odumírají. Plody angreštu dozrávají a jsou vhodné ke sklizni cca od začátku července.

Kam zasadit rybíz

Stanoviště volíme slunné, dobře se jim bude dařit jak v teplejších oblastech, tak i v drsnějších horských polohách. Výsadba a substrát: Nejvhodnější pro výsadbu jsou podzimní měsíce, nebo časné jarní. Dobře prokořeněné kontejnerované stromky či keře lze sázet v průběhu vegetace.Rybízy vysazujeme do řad 3 metry od sebe a v jedné řadě by mezi sebou měly mít cca 1,5 metru. Při výsadbě zkracujeme příliš dlouho kořeny. Jamky na keře by měly být hluboké i široké cca 40 cm, sazenice by měla být zasazena o 5 cm hlouběji než ve školce.

  • Další rostliny vhodné do stínu: Kontryhel měkký (Alchemilla mollis)
  • Bergenie neboli badan (Bergenia spec.)
  • Bohyška (Hosta spec.)
  • Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris)
  • Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)
  • Čechrava (Astilbe spec.)
  • Zvonek (Campanula spec.)
  • Sasanky (Anemone)


závlahová mísa se označuje bezprostřední okolí okrasných a ovocných stromů, které mívá většinou kruhový nebo čtvercový tvar. Je to prostor, na který se v návrzích i následných realizacích zahrad často zapomíná, přestože je pro dřeviny velmi důležitý v souvislosti se zajišťováním živin.

Čím hnojit rybíz a maliny : Při hnojení rybízu využíváme organická hnojiva jako je kompost (cca 2kg k jednomu vzrostlému keři – je nutné jej předem promíchat s půdou). Pakliže pěstujeme rybíz v těžší půdě, hnojíme spíše na podzim, při pěstování v lehčích půdách hnojíme naopak na jaře. Dbáme také na dostatečný přísun draslíku a fosforu.

Kam zasadit červený rybíz : Rybíz je celkem nenáročný na polohu, daří se mu jak v nížinách, tak i ve vyšších polohách. Rybíz má rád vlhkou, propustnou a dobře obohacenou půdu, bílý a červený rybíz preferuje mírně kyselejší půdy.

Čím mulčovat angrešt

Pro rybíz a angrešt je vhodnou nastýlkou sláma či proschlá posečená tráva, mulč nepřihrnujte těsně ke kmínku nebo keři.

Napadené letorosty zaostávají v růstu, deformují se, někdy se vlivem vytváření adventivních pupenů i rozvětvují a často odumírají. Listy na těchto letorostech jsou malé, deformované a většinou časem opadávají. Napadené plody zastavují růst, zůstávají tvrdé, jsou nevzhledné, nechutné a často též opadávají.Rybíz, angrešt a josta patří mezi nejzdravější ovoce. Dobrou prevencí proti všem žravým a savým škůdcům je předjarní postřik přípravkem Biool, který udusí i většinu vajíček a přezimujících škůdců. Během doby vegetace lze mšice vyhubit například Neudosanem nebo Bioolem, tedy ekologicky nezávadnými roztoky.

Jak daleko od sebe sázet rybíz : Keře vysazujeme na vzdálenost 2,5-3m x 1-2m, dle odrůdy. Stromky vysazujeme do sponu 2-2,5m x 0,8-1m. Hnojení: Rybízy jsou náročnější na zásobu humusu v půdě (obzvláště černé odrůdy).