Antwort Co z pilin? Weitere Antworten – Kam vyhodit piliny

Co z pilin?
PILINY – v malém množství lze čisté piliny kompostovat nebo dát do kontejnerů na bioodpad. Jinak směsný odpad. PLAST – žlutý kontejner na plasty (mimo PVC).Kompost. Nejvhodnějším využitím pilin je jejich přidávání do kompostu, takže jestli ho máte, neváhejte ani minutu. Smícháním se zahradními či kuchyňskými zbytky a prokládáním zeminou se vytvoří dokonalý kompost, který můžeme přidávat na všechny záhony či k okrasným dřevinám.Piliny se však hodí i do záhonů s plodovou zeleninou a třeba také k růžím a jiným trvalkám. Pokud nezapomenem na pravidlo s prolitím pilin dusíkatým hnojivem a jejich uležením, určitě se stanou dobrým doplňkem výživy, ochranou před vysycháním půdy a rozšiřováním plevelů.

Jaký je rozdíl mezi pilinami a hoblinami : Piliny jsou drobné kousky dřeva nebo jiného materiálu. Vznikají jako vedlejší produkt při řezání pilou (odtud název), při pilování nebo při jiném obrábění (např. broušení). Při hoblování dřeva vznikají hobliny, odpad vznikající při obrábění kovů nazýváme třísky.

Jak zpracovat piliny

Piliny je možné i kompostovat. Jejich rozklad sice může trvat i několik měsíců, ale výrazně zlepší strukturu i kvalitu kompostu. Nyní na podzim se nemusíte obávat ani piliny zarýt kultivátorem přímo do záhonů. I když se do jara nerozloží, zlehčí půdu a zlepší její propustnost.

Co nesmí do bioodpadu : Co naopak do sběrné nádoby na biologický odpad nepatří:

  • Skořápky od vajec,
  • živočišné zbytky (maso, kosti, kůže),
  • mléčné zbytky (mléko, sýry, jogurty),
  • kuchyňský olej,
  • obaly, ubrousky, kapesníky,
  • cigarety, exkrementy, uhynulá zvířata,
  • zbytky tepelně upravených jídel,
  • sáčky (i kompostovatelné).

Piliny je možné i kompostovat. Jejich rozklad sice může trvat i několik měsíců, ale výrazně zlepší strukturu i kvalitu kompostu. Nyní na podzim se nemusíte obávat ani piliny zarýt kultivátorem přímo do záhonů. I když se do jara nerozloží, zlehčí půdu a zlepší její propustnost.

Válec s pilinami vložíme nastojato do kamen a otevřeme všechny přístupy vzduchu, aby se piliny ve válci od žhavých uhlíků vzňaly, poté přístup vzduchu regulujeme podle potřeby. Piliny ve válci prohořívají středním otvorem po vytažené trubce – princip hoření je vlastně stejný jako u klasických piliňáků.

Čím nahradit piliny

Sláma je přírodní alternativou hoblin, je méně dostupná a používá se obvykle ve venkovních králíkárnách. Slámu mají králíci rádi jako zdroj zábavného překusování, nevýhodou je, že je méně savá a netvoří souvislou vrstvu. Kočkolit představuje vhodnou alternativu pilin.Válec s pilinami vložíme nastojato do kamen a otevřeme všechny přístupy vzduchu, aby se piliny ve válci od žhavých uhlíků vzňaly, poté přístup vzduchu regulujeme podle potřeby. Piliny ve válci prohořívají středním otvorem po vytažené trubce – princip hoření je vlastně stejný jako u klasických piliňáků.Bioodpad je možné také odvézt na sběrný dvůr. Na sběrných dvorech jsou připraveny kontejnery, které slouží výhradně a pouze k ukládání odpadů ze zeleně (tzn. tráva, listí, větve), pokud je nelze kompostovatna vlastní zahradě.

Kde končí bioodpad z hnědé popelnice Správně vytříděný obsah hnědých popelnic putuje do kompostárny, kde zraje a mění se v kompost, který se posléze využívá na opečování městské zeleně a parků. Naopak bioodpad, který skončí v černé směsné popelnici, není nijak prospěšný.

Co nesmí chybět na zahradě : 5 věcí, které nesmí na vaší zahradě chybět

  • Trávník. Kdo by nemiloval vůni čerstvě posekané trávy a ranní procházku rosou bosýma nohama
  • Okrasné rostliny. Jak rozzáříte vzhled vaší zahrady
  • Vodní element. Ne nadarmo se říká, že kde je voda, tam je život.
  • Dřevo.
  • Kámen.
  • Pohodové posezení

Jak topit v krbu pilinami : Válec s pilinami vložíme nastojato do kamen a otevřeme všechny přístupy vzduchu, aby se piliny ve válci od žhavých uhlíků vzňaly, poté přístup vzduchu regulujeme podle potřeby. Piliny ve válci prohořívají středním otvorem po vytažené trubce – princip hoření je vlastně stejný jako u klasických piliňáků.

Jak využít piliny v zahradě

Pravidelným každoročním kompostováním lze půdu v mnoha ohledech vylepšit. Biouhel. Je to vlastně zuhelnatělá biomasa, která se přidává do půdy. Lze si ho vyrobit svépomoci například z pilin, štěpky, větví či polen.

Morčatům se nejčastěji jako podestýlka dává dřevěná drť nebo pelety. Jelikož ale mají citlivé tlapičky na otlaky, navrch je vhodné dát nějakou měkčí podestýlku – například papírové válečky. Pokud máte prostor, pak pro králíka je vhodné vytvořit v kleci nebo ve výběhu také hrabací zónu.Jak na to:

  1. Ustřihněte jednu nohavici silonových punčoch nebo použijte silonovou ponožku.
  2. Do špičky rovnoměrně rozsypte jednu či dvě špetky travních (nebo jiných) semínek.
  3. Vycpěte silonku pilinami, kokosovým vláknem nebo hlínou tak moc, jak chcete.
  4. Konec punčochy s otvorem zavažte provázkem nebo nití.

Jak vyrobit domácí brikety z pilin : usušené piliny a hobliny se následně lisují pod vysokým tlakem a bez chemických pojiv, jsou vylisovány do válců či kvádrů dlouhých až 30 cm, čím intenzivnější tlak při lisování, tím hustší a výhřevnější dřevěné brikety, kvalitní dřevěné brikety mají výhřevnost cca 18–20 MJ/kg.