Antwort Co vyrobit z pilin? Weitere Antworten – Na co se používají piliny

Co vyrobit z pilin?
Používají se na zahradě jako mulč, podestýlka pro zvířata, jako palivo (buď přímo v pilinových kamnech nebo slisované v dřevěných briketách) či jako surovina pro výrobu dřevotřískových desek. Dřevěné piliny mohou tvořit se vzduchem výbušnou směs.Kompost. Nejvhodnějším využitím pilin je jejich přidávání do kompostu, takže jestli ho máte, neváhejte ani minutu. Smícháním se zahradními či kuchyňskými zbytky a prokládáním zeminou se vytvoří dokonalý kompost, který můžeme přidávat na všechny záhony či k okrasným dřevinám.Kam lze piliny přisypat Určitě k dřevinám! Dusíkatým rozpustným hnojivem důkladně prolité a uleželé piliny pak můžeme nasypat k ovocným i okrasným stromům a pod okrasné keře. Dokonce to pak bude fungovat opačně, jelikož dostatečně zásobené dusíkem jej budou postupně uvolňovat do půdy v okolí dřevin.

Jak topit s pilinami : Piliny ve válci prohořívají středním otvorem po vytažené trubce – princip hoření je vlastně stejný jako u klasických piliňáků. Piliny tedy musejí být ve válci opravdu dobře upěchované, aby při hoření ve válci „nebouchly“. Jedna náplň válce by měla prohořívat asi tři hodiny.

Kam vyhodit piliny

PILINY – v malém množství lze čisté piliny kompostovat nebo dát do kontejnerů na bioodpad. Jinak směsný odpad. PLAST – žlutý kontejner na plasty (mimo PVC).

Na co pouzit popel : Popel si skvěle poradí s leštěním krbového skla, stříbrných příborů i ostatních povrchů. Kde se pro čištění bojíte použít drsnější prostředky, jemný popel odvede svou práci na 100 %. V zimě můžete popel vyzkoušet i jako posyp na chodník.

Na domácí komposty se nedoporučují dávat ve velkém množství kvůli tendenci k intenzivnímu plesnivění. Co se týče chemických látek v kůře jižního ovoce, používány by měli být povětšinou organické fungicidy, které by se měli při procesu kompostování během několika týdnů rozložit a půdu tak nikterak neohrožovat.

Ke skladování ve sklepě potřebujeme krabice či přepravky a také hromadu pilin, novinový papír. Zeleninu do krabic či přepravek vyložených papírem vrstvíme a prosypáváme pilinami. Nakonec překryjeme vyšší vrstvou papíru. Nezapomeneme podložit krabice či přepravky čímkoliv, co zajistí proudění vzduchu i pod nimi.

Jak vyrobit domácí brikety z pilin

usušené piliny a hobliny se následně lisují pod vysokým tlakem a bez chemických pojiv, jsou vylisovány do válců či kvádrů dlouhých až 30 cm, čím intenzivnější tlak při lisování, tím hustší a výhřevnější dřevěné brikety, kvalitní dřevěné brikety mají výhřevnost cca 18–20 MJ/kg.Čím tedy topit v udírně Záleží na typu vaší udírny. Ne každá je koncipovaná na kusové dřevo, například moderní elektrické se roztápí briketami, peletami a podobnými materiály. Nejuniverzálnější bývají dřevěné udírny s kovovým topeništěm, v nich se dá většinou použít kusové dřevo, piliny i štěpka.Co naopak do sběrné nádoby na biologický odpad nepatří:

  • Skořápky od vajec,
  • živočišné zbytky (maso, kosti, kůže),
  • mléčné zbytky (mléko, sýry, jogurty),
  • kuchyňský olej,
  • obaly, ubrousky, kapesníky,
  • cigarety, exkrementy, uhynulá zvířata,
  • zbytky tepelně upravených jídel,
  • sáčky (i kompostovatelné).


Nádobí, které je potažené vrstvou, jako je například teflon, nebo je kovové, je zapotřebí odvézt do sběrného dvora nebo odložit do velkokapacitních kontejnerů. V případě, že je nádobí stále funkční, zkuste obvolat různé charity nebo azylové domy, zda o něj nebudou mít zájem.

Co s popelem z ohniště : Odpad z ohniště můžete přisypat do kompostu nebo přímo zapracovat do půdy. Za pořádnou dávku vápníku, draslíku, hořčíku i fosforu se vám zahrada odmění bohatou úrodou či šťavnatou zeleností trávníku (ten stačí popelem rovnoměrně posypat, nejlépe před deštěm).

Co se dá vyrobit z popela : Zde jsou některé klíčové oblasti, ve kterých se uhelný popel uplatňuje ve stavebnictví:

  • Beton – jedním z nejběžnějších využití uhelného popela ve stavebnictví je jeho přídavek do betonu jako náhrada části cementu.
  • Výroba cihel – uhelný popel může být také využit při výrobě cihel.

Co nesmí přijít do kompostu

Do kompostu nepatří:

  • zbytky masa a ryb.
  • chemicky ošetřené zbytky, například slupky citrusových plodů
  • mléčné výrobky.
  • noviny a časopisy.
  • plast, sklo, kov, textil.
  • rostliny napadené chorobami.
  • plevel s kořínky.


Citrusy, a to zejména ty v nádobách, musíme pravidelně zastřihávat, abychom podpořili růst, násadu květů i dozrávání plodů. Jako doba řezu je ideální konec zimy, protože je to období, kdy rostliny ještě neraší ani nenakvétají. Nepoužíváme nůžky, ale ostrý nůž, a výhony řežeme na vnější pupen – tj.Současně je třeba zabránit přehřívání prostor a snížit teplotu na nejnižší možnou mez. Teploty nad 20 °C jsou nežádoucí, přičemž ideální skladovací teplota je někde kolem 5–10 °C. Také je nutné předejít prudkým teplotním změnám, které by mohly zapříčinit orosení obilí.

Jak se vyrábí uhelné brikety : Uhelné brikety se vyrábějí zhutňováním uhelného mouru při zvýšeném tlaku v lisovací komoře briketovacího lisu a zvýšené teplotě. Briketa je zahřívaná po dobu 30 minut při teplotě 650 °C. Takto zkarbonizovaná briketa obsahuje více prchavých látek (8 – 10 %) než stará základní uhelná briketa.