Antwort Co věštila Libuše? Weitere Antworten – Co rekla Libuše
Libuše u vytržení, jako by manžela, družiny nebylo, vztáhla ruce k modravým stráním za řekou, a hledíc na les táhlého vrchu, mluvila prorockým duchem: „Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat. Tam v lese je místo, třicet honů odtud vzdálí, Vltava řeka je obíhá.Kněžna Libuše převzala vládu po otci. Byla velice moudrá a nejen to: uměla věštit, předpovídat, co se stane. Vyšla si třeba k řece Vltavě, jen tak se rozhlédla po blátivých březích a hned spustila:,,Vidím město veliké, jeho sláva se bude hvězd dotýkat…!"Pověst o založení Prahy tvrdí, že vznik města předpověděla mýtická kněžna Libuše svým slavným proroctvím: „Vidím město veliké, jehož sláva se bude dotýkat hvězd. Tak daleko, kam se dojde za jeden den, je v lese místo, tam když přijdete, najdete muže, jak vyrábí ze dřeva práh.
Co dělala Libuše : Libuše (lat. Lubossa) je jedna z dcer vojvody Kroka, mytická česká kněžna a manželka Přemysla Oráče, pramáti dynastie Přemyslovců. Proslula také jako věštkyně a předpověděla slávu města Prahy, které založila.
Co umělá Teta
Po letech vladaření Krok zemřel a zanechal po sobě tři dcery. Kazi, Tetu a Libuši. Kazi se zajímala o léčivou moc přírody, Teta byla velmi zbožná a Libuše „Nad mateř sličnější a nad otce moudřejší,“ uměla věštit budoucnost. Vladykové i všechen lid se rozhodli, že za svoji kněžnu a vládkyni zvolí právě Libuši.
Jak zemrela kněžna Libuše : století. Samotná kněžna Libuše zde zemřela vlastní rituální sebevraždou až po dívčí válce, nikoli před ní – Libuše pak jakoby symbolicky navěky splynula s řekou Vltavou.
Teta byla pohanskou kněžkou a prý mluvila s duchy. Některá data mohou pocházet z datové položky. Kosmas ve své kronice líčí tři Krokovy dcery, přičemž o té prostřední, Tetě (Tethka), píše, že „zavedla pověrečnou nauku a učila modloslužebným řádům“.
A prorokovala: „Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat. “ A že tak jakýsi muž tesá PRÁH domu. Ať za ním Vyšehradští zajdou a postaví v těch místech hrad.
Který český hrdina přemohl kance
Po Krokově smrti byla zvolena novou kněžnou Libuše, nejmladší z Krokových dcer. Za Libušina panování sužoval Kavčí Hory divoký kanec. Bivoj jej statečně přemohl a na zádech jej přinesl na Vyšehrad.Staré pověsti české
Z nich Kazi znala všeliké býlí a koření i jeho moc. Jím hojila různé neduhy; než i pouhým slovem krotila bolesti, zažehnávajíc je jménem mocných bohů a duchů. Svým mocným slovem a kouzlem žehnání přinutkala často i Sudičky k své vůli a vracela život tam, kde již unikal posledním dechem.A prorokovala: „Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat. “ A že tak jakýsi muž tesá PRÁH domu. Ať za ním Vyšehradští zajdou a postaví v těch místech hrad.
2 (3. část). [Pokračování …]. Z Fuldských análů k roku 871 víme, že slavné poselství bylo vypraveno na Moravu, patrně k Bořivojovi, a tudíž se ho jako nevěsta účastnila kněžna Ludmila, „podávajíc mu i ruky své, i panování nad Čechami“.
Jaký byl vztah mezi Libuši a Kazi : Kazi je postava z českých pověstí, dcera Kroka, sestra Tety a Libuše, známá je především jako kouzelnice a léčitelka. První zmínka o ní pochází z Kosmovy kroniky z počátku 12.
Co uměli krokovi dcery : Po letech vladaření Krok zemřel a zanechal po sobě tři dcery. Kazi, Tetu a Libuši. Kazi se zajímala o léčivou moc přírody, Teta byla velmi zbožná a Libuše „Nad mateř sličnější a nad otce moudřejší,“ uměla věštit budoucnost. Vladykové i všechen lid se rozhodli, že za svoji kněžnu a vládkyni zvolí právě Libuši.
Odkud Libuše věštila slávu
Od studánky měla Libuše pronést věštbu o Praze
“ Známá slova, jimiž věštila bájná kněžna Libuše slávu Prahy, zná díky Jiráskovi skoro každý. Odtud měla vyslat posly k Přemyslovi do Stadic.
Bivoj je legendární hrdina z úsvitu dějin našeho národa. Podle pověsti chytil na Kavčí hoře nebezpečného divočáka, na zádech ho donesl na Vyšehrad a za svůj čin získal srdce a ruku Kazi, jedné z dcer bájného Kroka.Kazi je postava z českých pověstí, dcera Kroka, sestra Tety a Libuše, známá je především jako kouzelnice a léčitelka. První zmínka o ní pochází z Kosmovy kroniky z počátku 12. století, mnohé motivy s ní později spojované, jako manželství s Bivojem nebo hrad Kazín pochází až z Dalimilovy a Hájkovy kroniky z 16.
Kde žil Přemysl Oráč : Královské pole s pomníkem Přemysla Oráče
Místo je známé především pověstí o Přemyslu Oráčovi. Podle legendy byl z pole nedaleko odtud povolán na český trůn kněžnou Libuší Přemysl Oráč. Podle této pověsti Přemysl po příchodu poselstva přestal orat a lískovou otku vetkl do země a ona hned obrostla listím.