Antwort Co víme o trojúhelníku? Weitere Antworten – Jak pojmenovat trojúhelník

Co víme o trojúhelníku?
Rozdělení trojúhelníků podle velikosti úhlů Podle velikosti vnitřních úhlů dělíme trojúhelníky na: ostroúhlé, tupoúhlé, pravoúhlé. U pravoúhlého trojúhelníka ještě pojmenováváme jeho strany – má dvě odvěsny (červeně) a naproti pravému úhlu se strana jmenuje přepona (fialově).Pythagorova věta umožňuje dopočítat délku třetí strany pravoúhlého trojúhelníka, u kterého známe délky dvou zbývajících stran: Délka přepony c = a 2 + b 2 c = \sqrt{a^2 + b^2} c=a2+b2 .Ukážeme si, že můžeme dělit trojúhelníky podle délky jeho stran nebo podle velikosti jeho úhlů. V prvním případě jde o trojúhelníky obecné, rovnoramenné a rovnostranné. V druhém případě o trojúhelníky ostroúhlé, pravoúhlé a tupoúhlé.

Jak udělat výšky v trojúhelníku : Výšky se rýsují celkem snadno, vezmete si pravítko a vedete kolmici ze strany c tak, aby tato kolmice procházela právě bodem C. Výšku můžeme vést z každého vrcholu trojúhelníka. Všechny výšky se pak protínají v bodě, které se nazývá průsečík výšek.

Jak se jmenují strany trojúhelníku

Přepona pravoúhlého trojúhelníku je vždy ta strana, která se nachází naproti pravému úhlu. Tato strana je v trojúhelníku nejdelší. Další dvě strany jsou nazvány protilehlá a přilehlá odvěsna. Jsou takto nazvány vzhledem k danému úhlu.

Kolik je tam trojúhelníku : Součet všech vnitřních úhlů je v každém trojúhelníku 180°. Součet vnitřního a příslušného vnějšího úhlu je 180°. Součet dvou vnitřních úhlů se rovná vnějšímu úhlu u zbývajícího vrcholu.

Vysvětlíme si, jak lze vypočítat délku strany trojúhelníku při zadaném obsahu a délce dvou dalších stran. Pro výpočet použijeme vzorec pro obsah trojúhelníku (strana krát výška)/2.

Trojúhelníky hrají v geometrii klíčovou roli, protože mnoho problémů lze řešit tak, že složitější obrazce rozdělíme na trojúhelníky a následně pracujeme s nimi. Značení stran a úhlů v trojúhelníku: Proti vrcholu A je strana a, proti vrcholu B je strana b a proti vrcholu C je strana c.

Kolik je druhů trojúhelníku

Pojmy související s trojúhelníkem

obecný (různostranný) trojúhelník trojúhelník, ve kterém žádné dvě strany nejsou shodné
rovnoramenný trojúhelník trojúhelník, který má dvě strany shodné
rovnostranný trojúhelník trojúhelník, který má všechny tři strany shodné
pravoúhlý trojúhelník trojúhelník, který má jeden úhel pravý

Trojúhelník je rovinný obrazec tvořený třemi vrcholy a třemi úsečkami. Obecný trojúhelník označujeme vrcholy A, B a C. přičemž jednotlivé úsečky můžeme zapsat jejich krajními body nebo jako strany, jejichž název má stejné, jen malé, písmeno jako protější vrchol.Úsečka spojující vrchol trojúhelníka se středem protější strany se nazývá těžnice. Těžnice se protínají v jednom společném bodě, který označujeme T. Tento bod se nazývá těžiště a nachází se vždy uvnitř trojúhelníku.

Všechny tři přímky, v nichž leží výšky trojúhelníka, se protnou v jediném bodě. Tento bod se nazývá průsečík výšek, neboli ortocentrum.

Jak se značí Odvěsna : Co je vlastně ten pravoúhlý trojúhelník Pravoúhlý trojúhelník je geometrický útvar, jehož 2 strany svírají pravý úhel (= úhel o velikosti 90°). Těmto stranám se říká odvěsny a obecně se značí písmeny a, b.

Co je základna u trojúhelníku : Strana, která není shodná s rameny, se nazývá základna. Vrchol naproti základně se nazývá hlavní vrchol.

Jak se vypočítá trojúhelník

Pro výpočet obsahu trojúhelníku použijeme vzorec obsah = (strana krá výška)/2.

Střed kružnice vepsané je průsečíkem všech 3 os úhlů trojúhelníku. Střed kružnice opsané je průsečíkem všech 3 os stran trojúhelníku.Pravoúhlý trojúhelník má tři strany, dvěma z nich se říká odvěsny (modré strany), a třetí strana se nazývá přepona (červená strana) – to je ta nejdelší strana. Přepona je vždy naproti bodu, u kterého je pravý úhel.

Co platí v pravoúhlém trojúhelníku : V pravoúhlém trojúhelníku platí, že velikost plochy čtverce nad odvěsnou je stejná jako plocha obdélníku (vztyčeného výškou) ve čtverci nad odvěsnou. Pythagorova věta: V každém pravoúhlém trojúhelníku je součet obsahů čtverců nad odvěsnami stejný jako obsah čtverce nad přeponou.