Antwort Co vede elektrický proud v polovodiči typu N? Weitere Antworten – Co znamená polovodič typu N

Co vede elektrický proud v polovodiči typu N?
Polovodiče typu N jsou polovodiče s elektronovou vodivostí (s negativní vodivostí N). Vznikne vpravením vícevalenčního atomu do krystalové mříže polovodiče. Například nahradíme-li některý atom čtyřmocného křemíku pětimocným atomem fosforu (substituční atom).Encyklopedie. Látky podle elektrické vodivosti rozdělujeme na vodiče a nevodiče. Podmínkou, aby látka byla dobrým vodičem je přítomnost volných elektricky nabitých částic. V kovech jsou to volné elektrony, v kapalinách a ionizovaných plynech kladné a záporné ionty, ve vakuu jakékoli nabité částice.4.1 Rozdělení elektricky vodivých materiálů

tradičními vodiči elektrického proudu (měď, hliník, stříbro, zlato atd.), odporovými materiály (konstantan, manganin atd.), vodivými materiály se speciálními vlastnostmi (pro kontakty, pro tavné drátky pojistek, dvojkovy atd.).

Jaké ionty se nachází v polovodiči typu P : Kolem přechodu tak vznikne vyprázdněná (hradlová) oblast, kde v polovodiči N zbyly pevné ionty s kladným potenciálem a v polovodiči P pevné ionty se záporným potenciálem.

Jaké minoritní nosiče náboje má polovodič typu N

Takovýto polovodič má tedy více elektronů než děr (páry elektron díra samozřejmě vznikají z atomů křemíku stejně jako u vlastního polovodiče ¤) a nazývá se polovodič s elektronovou vodivostí neboli polovodič typu N. Elektrony se nazývají majoritní (většinové) nosiče náboje, díry minoritní (menšinové) nosiče.

Jak funguje polovodič typu P : Polovodič s děrovou vodivostí se označuje jako typ P. Zabuduje-li se do krystalové mřížky křemíku atom trojmocného prvku jako je například Indium, chybí mu jeden valenční elektron pro plné obsazení kovalentní vazby se čtyřmi atomy křemíku. Vznikne díra bez vzniku volného elektronu.

mají mnohem větší měrný odpor. proud vedou uvolněné elektrony a kladné "díry" počet uvolněných elektronů se může měnit změnou vnějších podmínek.

Mezi dobré vodiče se řadí zpravidla: stříbro, měď, zlato a hliník. V elektrotechnice se velmi často používá elektrotechnická (též elektrovodná) měď. Závislost odporu na teplotě: RCu(θ) = RCu·(234,5+θ)/(234,5+20), kde θ je teplota ve °C.

Co nejlépe vede elektrický proud

Nejlépe vede elektrický proud stříbro (dělají se z něho kontakty) a měď, která je v praxi nejpoužívanějším vodičem. Odpor vodičů závisí také na teplotě. Například rozžhavené vlákno žárovky má mnohem větší odpor než vlákno studené.Výběrem příměsi můžeme dosáhnout toho, aby v polovodiči byl elektrický proud veden buď volnými elektrony (elektronová vodivost, vodivost typu N), nebo "děrami" (děrová vodivost, vodivost typu P).Obvykle se říká, že polovodiče vedou proud pouze za určitých podmínek. Polovodiče mají méně valenčních elektronů než kovy a k jejich uvolnění je potřeba větší energie. Při teplotách okolo absolutní nuly se polovodič chová jako dokonalý izolant (valenční elektrony jsou pevně vázány v obalu), tedy proud nevede.

Jestliže se kladný pól zdroje připojí k polovodiči typu N a záporný pól k polovodiči typu P, dojde k rozšíření vyprázdněné oblasti a zesílení elektrického pole na PN přechodu, takže přechod nosičů nábojů přes rozhraní se ztíží. Přechod N-P nepropouští elektrický proud.

Co je nositelem proudu v kovech : V kovech jsou nosičem náboje elektrony. Jeden nebo dva z vnějších valenčních elektronů z určitého atomu se mohou volně pohybovat v krystalové mřížce kovu. Volné elektrony tvoří elektrický proud. Oblak volných elektronů se nazývá Fermiho plyn.

Co vede elektrický proud v polovodičích : mají mnohem větší měrný odpor. proud vedou uvolněné elektrony a kladné "díry" počet uvolněných elektronů se může měnit změnou vnějších podmínek.

Které látky vedou elektrický proud

Látky, které vedou elektrický proud, nazýváme elektrické vodiče (například stříbro, měď, hliník, ocel, tuha, roztok kuchyňské soli…). Látky, které nevedou elektrický proud, nazýváme elektrické izolanty (například papír, sklo, dřevo, plast, parafín, guma, destilovaná voda…).

elektrolyt: ■ je kapalina, která vede elektrický proud ■ jsou to vodné roztoky solí, kyselin a zásad např. kuchyňské soli – NaCl (chlorid sodný, vodný roztok skalice modré – CuSO4 (síran měď'natý), roztok kyseliny sírové,…elektrolyt: ■ je kapalina, která vede elektrický proud ■ jsou to vodné roztoky solí, kyselin a zásad např. kuchyňské soli – NaCl (chlorid sodný, vodný roztok skalice modré – CuSO4 (síran měď'natý), roztok kyseliny sírové,…

Kdy polovodiče vedou elektrický proud : Obvykle se říká, že polovodiče vedou proud pouze za určitých podmínek. Polovodiče mají méně valenčních elektronů než kovy a k jejich uvolnění je potřeba větší energie. Při teplotách okolo absolutní nuly se polovodič chová jako dokonalý izolant (valenční elektrony jsou pevně vázány v obalu), tedy proud nevede.