Antwort Co udělat z čekanky? Weitere Antworten – Co se dělá z čekanky

Co udělat z čekanky?
Správně skladovaná čekanka má velmi jemnou, hořko-sladkou chuť a skvěle se hodí zasyrova do salátů, ale je vynikajicí i tepleně upravená – můžete třeba zkusit zapečené puky se šunkou a sýrovou omáčkou. Červená čekanka neboli radicchio je kulatá hlávka s poměrně pevnými listy podobnými zelí.Čekanku můžeme použít nejen za syrova, ale i tepelně upravenou. Za syrova se používá hlavně na různé druhy salátů. Lze pokapat citronem, hořčicovými zálivkami, kombinovat se smetanou, jogurtem, kefírem, různě přislazovat, a to i medem. Také můžeme použít ocet balsamico.Čekanka je u nás běžná v přírodě i ve městech – často je proto označována za plevel. Jedná se ale o léčivou a všestranně využitelnou bylinu! Sbírá se květ, list i celá nať, ale to, čím si bylina vysloužila svou popularitu, je její kořen.

Kdy sbírat kořen čekanky : Kořen se sbírá na podzim (září až listopad) nebo na jaře, po sběru a po omytí se rozřeže na asi 15 cm dlouhé kousky a suší ve stínu nebo při umělém sušení při teplotě max. 50 °C. Kořen je dlouhý až 30 cm a v průměru mívá okolo 15 mm. Květ se sbírá nejlépe za slunečného počasí v odpoledních hodinách.

Proč jíst čekanku

Čekanka má vysoký obsah vlákniny a prospěšný vliv na zažívání. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž chrání před kornatěním cév či infarktem a mrtvicí. Má také schopnost na sebe vázat nebezpečné těžké kovy (třeba rtuť nebo olovo) a zabraňuje tak jejich ukládání v těle.

Jak chutná čekanka : Bílá čekanka má trochu trpkou, příjemně hořkosladkou chuť. Červená čekanka je stejně jemná. Chutná sice jemněji, ale stejně aromaticky a kořeněně. U obou odrůd byla většina hořkých látek již dávno odstraněna, ale stonek by se přesto měl vyříznout jako nejhořčejší část.

Čekanka obecná (Cichorium intybus) je rostlina patřící do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Je to vytrvalá až jeden metr vysoká bylina s tuhým stonkem. Kvete od července do října, přičemž její květy jsou 3–4 cm široké, obvykle jasně modré, mohou se ale objevit odchylky ve zbarvení, a to od bílé až po bledě růžovou.

Čekanka listová (Cichorium endivia) je dvouletá rostlina, která vytváří v prvním roce řepovitý kořen a listovou růžici, spadá do čeledi hvězdnicovité. Pochází z východního Středomoří, ale široce se pěstuje jako listová zelenina pro tzv. čekankové puky, jež jsou využívány jako přísada do zeleninových salátů.

Jakou chuť má čekanka

Čekanka je bylina, která se využívá především kvůli kořenu, který se používá k přípravě čekankové kávy. Kořen čekanky obsahuje mnoho prospěšných látek a má příjemnou hořkou chuť.Vytrvalá bylina s blankytně modrými květy

Lodyžní listy jsou podlouhle kopinaté, na okrajích hrubě zubaté. Úbory rostou v řídkých latách, jsou přisedlé v úžlabí listů, mají většinou 3–5 cm v průměru. Květy mají blankytně modrou, vzácněji pak růžovou, výjimečně bílou barvu. Plodem je nažka.Kořeny pampelišky do salátu

Nebo z nich připravte salát. Přidejte ho do zeleninových salátů. Omytý kořen nakrájejte najemno, přidejte listy pampelišky a zeleninu. Dochuťte citronovou šťávou, medem, javorovým nebo bylinkovým sirupem z medu.

Doporučené dávkování 10-20g denně. Při nadměrném užití se mohou vyskytnout mírně nadýmavé účinky.

Jak casto pít Cekankovou kavu : Pokud se rozhodnete vyzkoušet čekankovou kávu jako součást svého hubnoucího plánu, doporučuje se pít jeden až dva šálky denně.

Jak skladovat čekanku : Čekanka by se měla vždy skladovat v temnu. Světlo způsobuje, že se zbarví a v důsledku toho rychleji kazí. Zabalená do vlhké utěrky zůstane déle čerstvá. Za optimálních podmínek ji lze skladovat asi týden.

Jak vypadá Čekanka obecná

Čekanka obecná – Léčivá i okrasná trvalka, která dorůstá do výšky 70-120 cm. Jasně modré někdy až bělavé, pětičetné květy jsou 2-4 cm široké. Vykvétá od července do října. Přízemní listy jsou chlupaté, úzké, většinou nedělené a vrchní listy jsou spíše kopinaté.

Čekanka obecná (Cichorium intybus) je rostlina patřící do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Je to vytrvalá až jeden metr vysoká bylina s tuhým stonkem. Kvete od července do října, přičemž její květy jsou 3–4 cm široké, obvykle jasně modré, mohou se ale objevit odchylky ve zbarvení, a to od bílé až po bledě růžovou.Na záhon doporučujeme čekanku vysazovat na vzdálenost 35 – 40 cm v řádku a 40 – 50 cm mezi řádky. Pro pěstování hlávkové čekanky jsou optimální denní teploty okolo 25°C a noční teploty se smí pohybovat v rozmezí 8°C až 15°C. Pokud teploty klesnou pod 8°C mohou způsobit zastavení růstu a vývoje rostliny.

Kdy sázet čekanku : Na venkovní záhon semena vyséváme až později na jaře (od května do června). Dřívější výsevy mohou vybíhat do květu. Semena vyséváme do řádků vzdálených asi 30 cm od sebe a vzešlé rostliny vyjednotíme na vzdálenost 10 cm, aby kořeny byly dost silné.