Antwort Co udělat ke steaku? Weitere Antworten – Jak udělat omáčku ke steaku

Co udělat ke steaku?
Nejdříve na pánvi rozpustíme máslo. Nyní přidáme lžíci nakládaného pepře a pěkně jej rozmícháme. Nebojte se pepř trochu pomačkat, ať z něj dostanete šťávu. Na řadu přichází koňak nebo brandy, záleží na tom, co máte po ruce – pepřová omáčka tak získá skvělou vůni a chuť.Lilek, cuketu, papriku, cibuli a žampiony očistíme a nakrájíme na větší kousky. Na pánvi rozpálíme olivový olej a zeleninu postupně grilujeme i s natrhanými bylinkami. Lehce opepříme a osolíme až těsně před podáváním.Od anglického beef steak. Jakože hovězí steak. I když se pod označením biftek někdy rozumí pouze steak z hovězí svíčkové, toho nejjemnějšího a nejdražšího masa, lze ho použít v rozšířeném smyslu na všechno hovězí, co se dá zprudka a krátce opéct na pánvi.

Jak udělat dobrý steak na pánvi : Maso osolte, opepřete, potřete olivovým olejem a přitiskněte na plochu pánve. Opékejte maso z každé strany 1 minutu tak, aby se ze všech stran zatáhlo. Vložte maso do trouby rozpálené na 200 °C a nechte ho propéct: 3–4 minuty pro rare, 5–6 minut pro medium a 7–8 minut pro well done.

Co se hodí ke steaku

Dokonale připravený steak si žádá dokonalou přílohu – křupavé hranolky, luxusní kaši anebo na másle opečenou zeleninu. Přílohy můžete libovolně kombinovat s teplými či studenými omáčkami i s bylinkovým máslem. Steak si však můžete dát i jen tak s křupavou bagetou.

Jak se dělá pepřová omáčka k masu : Do kastrůlku dáme ½ kostky zeleninového bujónu, 250 ml vody a 2 lžíce celého zeleného pepře. Pomalu přivedeme k varu a hned potom přilijeme 250 ml smetany. Necháme alespoň 30 minut velmi zvolna povařit, aby zelený pepř změkl. Když máme pepř „al dente“, omáčku dochutíme solí a kapkou citronové šťávy.

Nakrájíme si maso na plátky o tloušťce 2–2,5 cm, které necháme nejlépe 1 hodinu před tepelnou úpravou v pokojové teplotě. Maso osušíme a vetřeme dostatečné množství soli a pepře. Plátky dáme na dobře rozpálenou pánev či gril. Pečeme 3 minuty z každé strany, přičemž vnitřní teplota masa by měla mít 60–65 °C.

Pokud steak podáváme s omáčkou, samozřejmě závisí na druhu omáčky, můžeme sáhnout po láhev vína odrůdy Merlot, Cabernet Sauvignon, Syrah / Shiraz nebo Sangiovese. Vynikající volbou jsou také vína z Argentiny např. Malbec, protože třísloviny Malbecu doplňují texturu, chuť a pocit v ústech filety.

Jak připravit šťavnatý steak

Nakrájíme si maso na plátky o tloušťce 2–2,5 cm, které necháme nejlépe 1 hodinu před tepelnou úpravou v pokojové teplotě. Maso osušíme a vetřeme dostatečné množství soli a pepře. Plátky dáme na dobře rozpálenou pánev či gril. Pečeme 3 minuty z každé strany, přičemž vnitřní teplota masa by měla mít 60–65 °C.Do kastrůlku dáme ½ kostky zeleninového bujónu, 250 ml vody a 2 lžíce celého zeleného pepře. Pomalu přivedeme k varu a hned potom přilijeme 250 ml smetany. Necháme alespoň 30 minut velmi zvolna povařit, aby zelený pepř změkl. Když máme pepř „al dente“, omáčku dochutíme solí a kapkou citronové šťávy.V rozehřátém másle nechte zpěnit nadrobno nakrájenou cibuli, poprašte moukou a umíchejte jíšku, která by měla být dozlatova. Přidejte malé množství horkého vývaru a rozmíchejte v něm jíšku, až vznikne kašička. Poté zalijte celým vývarem, důkladně rozmíchejte, podle potřeby osolte a opepřete a vařte 25 minut.

Ve výpeku z masa necháme restovat cibuli a přidáme slaninu, obojí pokrájené nadrobno. Když vše získá tmavě hnědou barvu, zalijeme vývarem, promícháme a vlijeme do hrnce na maso. Maso by mělo být zcela ponořené, v případě potřeby přilijeme vodu. Přidáme sůl, pepř a sojovou omáčku, uzavřeme a vaříme asi 45 minut.

Jak udělat médium steak : Pro stupeň medium pečte 2-3 minuty z každé strany. Nakonec nezapomeňte nechat steak “odpočinout” než se do něj pustíte, jinak ze steaku vyteče šťáva a to by byla ukrutná škoda.

Co pít ke kachně : A pokud jsme u české klasiky – pečené husy a kachny a nezvolíte pivo, ale víno, vaše volba by měla směřovat k červeným vínům s lehce vyšší kyselinou, která budou zdárně sekundovat tučnosti těchto pokrmů. Červená moravská vína, opět Beaujolais či Pinot Noir jsou jasnou volbou.

Jak udělat hořčicovou omáčku

Do misky dáme zakysanou smetanu s medem, přidáme obě hořčice, šťávu z citronu a prolisovaný česnek. Vše dobře promícháme, podle chuti osolíme a opepříme. Hotovou hořčičnou omáčku dáme vychladit do ledničky. Podáváme jako přílohu – například ke grilovanému masu nebo zelenině.

V kastrolu zpěníme lžíci másla, přidáme šalotku a necháme zesklovatět. Poté vložíme očištěné žampióny či hříbky, pokrájené na plátky. Orestované houby zalijeme smetanou a přidáme i změklé sušené houby, které jsme si připravili. Omáčku mícháme dokud nám nezhoustne, přidáme sůl a pepř podle chuti.Nejjednodušší a nejpraktičtější při výrobě sosu je využít šťávu z vypečeného masa. Docílíte tak přirozené a jemné chuti. Navíc ji můžete připravit i v jedné pánvi nebo hrnci, ve kterém jste připravovali maso. Šťávu z vypečeného masa jednoduše zahustěte, pro zjemnění pak můžete přidat i lžíci másla.

Čím zahustit omáčku k masu : Čím můžete zahustit omáčky

Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.