Antwort Co udit v udírně? Weitere Antworten – Co je nejlepší do udírny

Co udit v udírně?
Mezi nejlepší dřevo na uzení patří tvrdá dřeva listnatých stromů především buk, dub a olše. Díky své nasládlé chuti jsou oblíbené také ovocné dřeviny, zejména švestka, jabloň, hrušeň, třešeň nebo meruňka. Bukové dřevo je považováno za univerzální, má příjemnou chuť a vysokou výhřevnost.I když je nejtradičnější uzení vepřového, udí se i jehněčí nebo telecí, zcela výjimečně hovězí. Vyudit si lze i stehna z drůbeže či ryby. Udit však můžete i sýry, a dokonce třeba vajíčka. Samozřejmostí jsou různé masové výrobky, které se pak v udírně doudí.Doba uzení masa, drůbeže a ryb

Druh potravin teplota doba uzení
vepřový bok nebo krkovice cca 1 kg 65–75 °C 6–7 hod.
kuřecí/kachní prsa s kůží 80–90 °C 3–4 hod.
klobásy (tepelně upravené) 60–70 °C 2–3 hod.
domácí klobásy (syrové) 60–70 °C 5–6 hod.

Na jakou teplotu udit bůček : Toto maso by se mělo udit teplým kouřem při teplotě mezi 60-80 °C, a to přibližně 6-10 hodin. V případě dodržení tohoto jednoduchého postupu byste měli mít dostatečnou záruku, že se na uzeném bůčku opravdu pochutnáte. Pamatujte také na to, že ještě před samotným uzením je nutné kousky masa důkladně osušit!

Jak nejlépe uchovat uzené maso

Jakmile vyndáte maso z udírny nechte ho vychladnout a následně ho dejte na talíř do ledničky. Zapomeňte na plastové sáčky! V těch by se maso tak akorát zapařilo a zkazilo. Uzené Vám vydrží lednici minimálně 2 týdny.

Proč je maso z udírny kyselé : Dobrý den Marku, nepíšete sice, jaký typ udírny máte, ale pravděpodobně kyselé klobásy způsobilo to, že Vám udírna během procesu uzení klobás začala dehtovat. Tvoření dehtu je těsně spjato s typem dřeva, které pro uzení v domácí udírně použijete.

Udíme je při teplotě do 30 °C.

Po dvou hodinách je většina sýrů už i hezky zbarvená do zlatova. Pro intenzivnější chuť necháme sýr v udírně po dobu 3–4 hodin Nejlepších výsledků dosáhneme, když necháme sýry úplně vychladnout, zabalíme je do potravinové fólie a necháme v lednici odpočinout alespoň přes noc.

prohřívat při teplotě vody 40-50°C po dobu půl hodiny až hodiny. Hlavním důvodem je fakt, že maso prohřáté v teplé vodě potřebuje kratší udící dobu, přijímá velice snadno veškeré aromatické látky z kouře a především vybarvení a chuť jsou o poznání jemnější.

Proč je maso z udírny tuhé

Na začátek je třeba říct, že vysušení masa je nevratný proces. Při tepelné úpravě se kvůli změnám ve svalových vláknech maso „smrskne“ a vytlačí vodu ven. Čím vyšší teploty v mase dosáhnete, tím bude sušší a tužší (a nepomůže vám ani pověra se zatáhnutím na povrchu!).Jakmile vyndáte maso z udírny nechte ho vychladnout a následně ho dejte na talíř do ledničky. Zapomeňte na plastové sáčky! V těch by se maso tak akorát zapařilo a zkazilo. Uzené Vám vydrží lednici minimálně 2 týdny.Viníkem je v tomto případě dehet a za dehtem stojí špatný postup při přípravě masa a při jeho uzení. Pravděpodobně jste použili nekvalitní palivo (například navlhlé dřevo), nebo jste maso před uzením dostatečně neosušili, nebo vaše udírna nedisponuje dostačujícím odtahem kouře.

Na uzení vybírejte sýr s větším podílem tuku v sušině, například 45% Gouda nebo 40% Eidam, jsou vhodné a nenákladné sýry s bohatou chutí. Na jeden větší bochník uzeného sýra budete potřebovat: 2 kg nahrubo nastrouhaného sýra.

Co dělat když je maso tuhé : První věc, kterou můžete udělat prakticky s jakýmkoliv tužším steakem, je pomoci mechanickým zkrácením svalových vláken. Plátek masa stačí nakrájet na tenké plátky napříč svalovými vlákny. Maso sice zůstane úplně stejně tuhé jako předtím, ale při kousání se nám bude díky kratším vláknům jevit jako křehčí.

Kdy vyndat maso z udírny : Jakmile maso dosáhne požadované vnitřní teploty, můžete ho z udírny bez obav vyndat. Není třeba ho držet v udírně déle, aby maso nebylo vysušené. K měření vnitřní teploty masa můžete využít teploměr Meater, který hlídá celý průběh uzení za Vás a jakmile bude maso hotové pošle Vám upozornění do telefonu.

Co na dno udírny

Odkapávací plech do udírny nerezový 45 x 45 cm

Chrání tak dno udírny od znečištění, chrání topnou spirálu na dně udírny a zamezuje tímto možnému vzplanutí tuku. Odkapávací plech je důležitá a nutná součást každé udírny, je velmi důležité odkapávací plech používat, zabráníte tak možným problémům a vzplanutí tuku.

Čím tedy topit v udírně Záleží na typu vaší udírny. Ne každá je koncipovaná na kusové dřevo, například moderní elektrické se roztápí briketami, peletami a podobnými materiály. Nejuniverzálnější bývají dřevěné udírny s kovovým topeništěm, v nich se dá většinou použít kusové dřevo, piliny i štěpka.Jaký sýr vybrat na uzení

Pro začátek vyzkoušejte tvrdé sýry, jako jsou eidam, gouda nebo ementál. Lahodný je také vyuzený oštiepok, korbáčiky, jadel nebo balkánský sýr, nezvyklý zážitek vám dopřeje uzená niva nebo Olomoucké tvarůžky.

Jak dlouho se udí sýr v udírně : Udíme je při teplotě do 30 °C.

Po dvou hodinách je většina sýrů už i hezky zbarvená do zlatova. Pro intenzivnější chuť necháme sýr v udírně po dobu 3–4 hodin Nejlepších výsledků dosáhneme, když necháme sýry úplně vychladnout, zabalíme je do potravinové fólie a necháme v lednici odpočinout alespoň přes noc.