Antwort Co tvoří příjmy obcí? Weitere Antworten – Co jsou nedaňové příjmy obce

Co tvoří příjmy obcí?
Nedaňové příjmy

Nejvýznamnějšími nedaňovými příjmy jsou příjmy z vlastní činnosti, kam patří zejména příjmy ze zisku municipálních podniků, příjmy z podílu na zisku podniků s majetkovým vkladem obce, příjmy z pronájmu majetku či příjmy z prodeje zboží. 15 Dalšími významnými nedaňovými příjmy jsou příjmy z úroků.Podle zákona o rozpočtovém určení daní se od 1. 1. 2024 rozděluje:

  • krajům 9,76 % a dle přepočteného procentního podílu obcím 24.92 % z celostátního hrubého výnosu daně z přidané hodnoty.
  • krajům 9,76 % a dle přepočteného procentního podílu obcím 24,92 % z celostátního hrubého výnosu daní z příjmů, kterými jsou:

Příjmy státního rozpočtu tvoří především daně, dále cla, poplatky a další příjmy. Výdaje státního rozpočtu pokrývají činnosti státu, které jsou buď dané zákonem případně ústavou (tzv. mandatorní výdaje), nebo jimiž vláda realizuje svoji politiku.

Co tvoří rozpočet obce : Součástí rozpočtu obce nejsou jen příjmy a výdaje obce, ale i tzv. financování popisující situace, kdy: obec si půjčí peníze a pak je splácí, dojde ke změně stavu peněžních prostředků na vlastních účtech obce.

Co patří do nedaňových příjmů

Nedaňové příjmy

Mezi příjmy z vlastní činnosti patří příjmy z vlastní činnosti za zpoplatněné veřejné služby (příjem z reklam) a příjmy, které souvisí s užíváním majetku, dále odvody přebytků organizací s přímým vztahem, příjmy z pronájmu majetků a výnosy z finančního majetku.

Co jsou osvobozené příjmy : Obecně jsou od daně každoročně osvobozeny příjmy podle § 10 odst. 3) zákona 568/1992 Sb. a příjmy podle paragrafu 4 zákona. Jedná se například výdělky z příležitostné činnosti, výhry z loterií a sázek, příjmy z pojištění majetku, z nabytí vlastnického práva k pozemku (ze zřízení věcného břemene) a podobně.

Osvobozené jsou důchody, pokud jsou nižší než 36násobek minimální mzdy, a také sociální dávky nebo výsluhy či restituce majetku. Pokud máte příjmy z prodeje cenných papírů a akcií do 100 000 Kč za daný rok, nebo pokud jste cenné papíry vlastnili déle než 3 roky, jsou tyto příjmy také osvobozené od daně.

Odčitatelné položky

Daňový odpočet Částka Maximální výše vrácených daní
Příspěvek na doplňkové penzijní spoření maximálně 24 000 Kč/rok 3 600 Kč
Životní pojištění maximálně 24 000 Kč/rok 3 600 Kč
Úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření maximálně 150 000 Kč 22 500 Kč
Dary a bezúplatná plnění maximálně 15 % ze základu daně

Jaké jsou příjmy

1) Základní typ příjmu – čistý příjem ze zaměstnání či podnikání – plat či mzda opakovaně periodicky generovaná z práce nebo zaměstnání. 2) Příjmy z pronájmu, dividend, vyplacené úroky apod. 3) Sociální příjmy – dávky od státu, přídavky na děti, důchod, podpora v nezaměstnanosti apod.Do rozhodného příjmu se započítávají tzv. "čisté" příjmy, tj. příjmy po odpočtu pojistného na sociální pojištění, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, pojistného na veřejné zdravotní pojištění a po odpočtu daně z příjmu, příp.Obec je základním územním samosprávným společenstvím občanů; tvoří územní celek, který je vymezen hranicí obce. Je veřejnoprávní korporací, má vlastní majetek. V právních vztazích vystupuje svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývající. Obce, které mají statut města, jsou v lexikonu zvýrazněny.

To zahrnuje rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, podporu v nezaměstnanosti a další. Pokud pobíráte jakýkoliv typ důchodu, připočtěte si ho také. Jakékoli další příjmy: Zapište jakýkoli další příjem, se kterým můžete počítat – alimenty na dítě, příjmy z nájmů, z akcií, dluhopisů a atd.

Co se počítá jako příjem : Do příjmů se zahrnuje hrubá mzda (ne superhrubá), hrubé příjmy z podnikání (ne příjmy minus výdaje), příjmy z pronájmu (opět bez odpočtu výdajů), důchody ze sociálního zabezpečení (starobní, invalidní), nemocenské dávky, peněžitá podpora v mateřství a dávky v nezaměstnanosti.

Které příjmy nemusím danit : Příležitostné příjmy do výše 50 tisíc korun ročně (do roku 2023 30 tisíc korun) nepodléhají zdanění. Připomínáme, že sem nepatří výdělky autorů. „Musí se jednat o jednorázové aktivity či služby, pro které nemá člověk zavedené živnostenské oprávnění,“ připomíná poradce Michal Dvořáček.

Jaké příjmy jsou osvobozené od daně

Obecně jsou od daně každoročně osvobozeny příjmy podle § 10 odst. 3) zákona 568/1992 Sb. a příjmy podle paragrafu 4 zákona. Jedná se například výdělky z příležitostné činnosti, výhry z loterií a sázek, příjmy z pojištění majetku, z nabytí vlastnického práva k pozemku (ze zřízení věcného břemene) a podobně.

Výčet ostatních příjmů je v § 10 Zákona o daních z příjmu. Nejčastějším příjmem jsou příjmy z příležitostné činnosti (prodej ovoce či zeleniny ze zahrady) či příležitostného nájmu movitých věcí, příjem z výměnku atd. Ostatní příjmy se neuvádějí v daňovém přiznání pokud nepřesáhnou částku 30 000 Kč.Základem daně z příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků je hrubá mzda (mzda nebo plat). Samostatným základem daně v rámci § 6 je příjem z dohody o provedení práce – odměna od jednoho zaměstnavatele nesmí přesáhnout za kalendářní měsíc výši 10 000 Kč.

Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně : Obecně jsou od daně každoročně osvobozeny příjmy podle § 10 odst. 3) zákona 568/1992 Sb. a příjmy podle paragrafu 4 zákona. Jedná se například výdělky z příležitostné činnosti, výhry z loterií a sázek, příjmy z pojištění majetku, z nabytí vlastnického práva k pozemku (ze zřízení věcného břemene) a podobně.