Antwort Co to je substrátu? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi zeminou a substrátem

Co to je substrátu?
V zahradnickém oboru se slovo zemina užívá pro směs organických a anorganických složek různého původu. Z ní se následně vyrábějí pěstební substráty – tedy ty, co zakoupíte zabalené v pytli a do čeho pak doma sázíte.Nejjednodušším postupem pro přípravu domácího pěstebního substrátu je tak namíchání zeminy ze záhonku s kompostem v poměru 1 : 1. 2) Další jednoduchou směsí určenou zvláště pro přesazovaní vyklíčených rostlinek je smíchání kompostu a agroperlitu.Nejoblíbenější značky substrátů, které si zákazníci nejvíce chválí jsou například CANNA, BioBizz, Plagron, či BioNova.

Co obsahuje zahradní substrát : Základní substráty

Rostliny a hlavně jejich kořeny potřebují k životu vodu, vzduch a živiny. Jednotlivé složky substrátu, tedy jílové částice, písek, rašelina a humus, případně hnojiva zajistí, aby je dostaly ve správném poměru. Velmi důležité je pH.

Na co je dobrý substrát

Udržuje živiny a podporuje kvalitní klíčení a růst travního osiva. Kvalitní zahradní substrát pečlivě namíchaný z prvotřídní bílé rašeliny, kompostu a minerálního hnojiva NPK poskytne vašim rostlinám ideální podmínky pro zdravý růst a vývoj.

Jak dlouho vydrží substrát : Plagron Growmix 50 l, pěstební substrát bez perlitu

Živiny vydrží po dobu fáze růstu, maximálně 3 týdny.

Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).

Perlit stabilizuje vlhkost v půdě, zlepšuje využívání hnojiv a přispívá k dobré kondici pokojovek. Lehounké bílé kuličky jsou odolné vůči vlhku, mrazu a plísním. Při míchání vlastní směsi k přesazování celozelených rostlin přidávejte 1 díl perlitu ke 4 dílům rašeliny (kokosové drti).

Jak dlouho vydrzi substrát

Silně předhnojený substrát vydrží přibližně 6 týdnů.FLORIA® Substrát pro rajčata a papriky je speciální substrát pro pěstování přímo v obalu. Je vyroben z vytříděné světlé a tmavé rašeliny s upravenou pH reakcí o hodnotě 5 – 7, kokosových vláken, Bentonitu a je obohacen kvalitním organickým hnojivem.Zatímco kompost je plný vzduchu (nebo by měl být), a proto se tvoří relativně rychle, rašeliny v málo okysličené mokřině vznikne jen něco mezi 1 mm a 1 cm ročně. I z tohoto důvodu se získává výhradně těžbou, nevyplatí se ji uměle vyrábět.

Jasně, vyžilý substrát můžete vyhodit do popelnice, ale existují ekologičtější řešení, na kterých navíc ještě ušetříte, neboť nebudete muset neustále dokupovat zbrusu nové médium do pěstebních nádob. Naopak, kvalitní pěstební substráty, které vám doporučujeme o něco níže, pak můžete použít i opakovaně.

Na co je dobrý keramzit : Keramzit a jeho využití ve stavebnictví

Je ideální jako vyrovnávací a izolační podsyp pod suché sádrokartonové podlahy, pro izolační zásypy střech, zásypy energovodů, filtrační zásypy, geotechnické aplikace a další účely.

Co dát na dno květináče : Z čeho drenážní vrstvu vytvořit Drenáž je v podstatě jakýkoli nasákavý materiál. Do květináčů se nejlépe hodí speciální materiál, kterým je KERAMZIT, SERAMIS nebo PERLIT. Nahradit je mohou ale také střepy hliněných nádob, jemný štěrk nebo kamínky.

Čím provzdušnit substrát

Je-li třeba substrát vylehčit a provzdušnit, můžete do něj přimíchat písek (říční, kopaný, křemičitý), keramzit, perlit (ten zároveň zadržuje vláhu), polystyrenové kuličky či drobnější štěrk. Písčité substráty připravíte např. z písku a zahradní zeminy v poměru 2:1, či písku, zahradní zeminy a rašeliny v poměru 2:2:1.

Půda by měla být bohatá na živiny, ale v případě, že tomu tak není, je třeba její živiny doplnit. Můžeme tak učinit kompostem, chlévským hnojem, přírodním hnojivem na papriky či Hnojíkem, který je vhodným organickým hnojivem na papriky.1) Pro výsev použijte kvalitní výsevní substrát s pH upraveným v rozmezí 6 – 8. Podmínkou je nižší obsah živin, pro klíčení a předpěstování paprik jsou nevhodné substráty zasolené nebo kyselejší. Rostliny v nich jsou často nevyrovnané a chlorotické. Můžete použít i hrubý Agroperlit.

Co je rašelinový substrát : Rašelina je vysoce kvalitní přírodní hmota bez přísad, upravena pouze tříděním na střední zrnitost; vhodná pro všestranné použití v zemědělství, lesnictví a zahradnictví; využívá se k přípravě pěstebních substrátů, ideální pro kyselomilné rostliny.