Antwort Co to je spropitné? Weitere Antworten – Proč se dává spropitné

Co to je spropitné?
Spropitné, hovorově diškrece, tringelt (z německého Trinkgeld), dýško apod., je částka peněz dobrovolně přidaná k samotné ceně za nějakou službu, jako výraz spokojenosti zákazníka. Obvykle se jedná o platby za služby v restauraci, v kadeřnictví, nebo za taxislužbu.Spropitné není vždy nutností, ale 5 až 15% dýška se cení. Ve špičkových restauracích již může být do účtu zahrnut poplatek za obsluhu. Obecně však platí, že spropitné ve výši 10 % je bezpečnou sázkou.Když jde dýško přímo zaměstnanci, je to jeho příjem. Proto z něj neodvádíte DPH. Spropitné však podléhá dani z příjmu u zaměstnance a také odvodům na sociální a zdravotní. Je proto součástí zdanitelné mzdy a vyměřovacího základu.

Jak se účtuje spropitné : Platba spropitného hotově se účtuje na účet 211/333, platba kartou na 221/333 a platba stravenkou na 213/333. Výplata spropitného se účtuje na účet 333/211 nebo 333/221 podle způsobu platby. Pokud se spropitné vyplácí přímo spolu se mzdou, použijí se účty 333/331 a následně 331/221.

Jak vzniklo spropitné

Jak vzniklo dávání spropitného Zvyk spropitného znala Evropa již dříve, ale nejvíc se rozšířilo v Anglii 17. století ve vyšších kruzích společnosti. Tehdy bylo zvykem zanechávat peníze sluhům po přespání hostů v domě hostitele, ale postupně se toto obdarování rozšířilo i na londýnské kavárny a restaurace.

Jak si rict o spropitné : Spropitné jako výraz spokojenosti

„V Česku se spropitné hodně pojí se zpětnou vazbou, je to od klienta signál, že mu chutnalo a vše bylo v pořádku. To ale zároveň lidé berou jako něco, co je samozřejmé, a proto často nechávají obsluze spíše koruny či desetikoruny.

Standardně je v České republice považováno jako slušnost (pokud jste tedy byli se službami spokojeni) nechat na spropitném přibližně 5 až 10 % z celkové útraty. Spropitné dle statistik není samozřejmost a Češi nechávají v restauracích nejčastěji 20 až 40 Kč. Kolem 10 % z útraty personálu nechává jen každý pátý host.

Je to velmi jednoduché. Stačí si jen zvolit položku „Tip“, kterou budou zákazníci moci vidět ať už při online objednávání donášky, při placení za Inteligentním stolem, nebo při platbě kartou na terminálu. Zákazník si tak sám a navíc nenucenou formou určí výši spropitného, resp. zda nějaké vůbec chce nechat.

Kde se nedava spropitné

Kde nemusíte dávat spropitné

Dánsko, Finsko, Švédsko – podle zákona je poplatek za službu uvedený a zahrnutý na účtence, takže nic navíc není očekáváno. Ve Finsku je okázalé rozdávání peněz vyloženě proti vrozené národní skromnosti. Španělsko, Portugalsko – spropitné je zahrnuto v ceně.Spropitné v restauraci se obvykle počítá jako 10–15 % z celkové útraty, ale není to pravidlem. Výška spropitného se přímo odvíjí od spokojenosti zákazníka, kterou může ovlivnit mnoho faktorů, přičemž samotné jídlo není zdaleka tím nejdůležitějším.Na závěr každé návštěvy restaurace přichází placení. Podle odbornice na etiketu Aleny Špačkové je výhodnější, když hostitel platí mimo stůl, protože může lépe kontrolovat nesrovnalosti v účtu. V restauracích se běžně platí hotově, nebo kartou. „Platíme-li hotově, přinesou nám účet.

Druhou možností, jak projevit svou spokojenost s obsluhou, je na platebním terminálu (který tuto volbu má) při platbě kartou a po potvrzení účtované částky vyplnit ještě navíc kolonku označenou jako Spropitné/Tips. Teprve pak tyto dvě hodnoty sečtete a platbu v celkové hodnotě potvrdíte.

Co si vzít na sebe do restaurace : Neřešte nákladné uniformy šité na míru ani překonané bílé košile s krátkým rukávem, motýlkem a černé kalhoty. Snažte se navodit útulnou rodinnou atmosféru v neformálním stylu Smart Casual & Business Casual. Slaďte personál do týmových barev. Kliďně ať nosí polo trička a džíny.

Jak se obléci k notáři : Slušné oblečení bude stačit. Žádné křiklavé barvy, špagetová ramínka, obří výstřihy, sukně aspoň na kolena, nežabkoidní boty.

Jak se obléct na večeři

Jak se tedy nejlépe obléknout na rodinnou večeři Nejbezpečnější volbou jsou rozhodně šaty alespoň ke kolenům nebo kalhoty s halenkou. Ty lze doplnit elegantnějšími mokasíny nebo lodičkami. Pokud se jedná o neformální večeři, neuděláte chybu s tmavými džínami nebo kalhotami a světlou halenkou nebo topem.

Dědické řízení vede notář, kterého určí soud; vybrat si pro tento účel konkrétního notáře není možné. Odměnu notáře platí dědici, případně stát tehdy, kdy je dědictví předlužené.Po smrti člověka musí proběhnout dědické řízení. Je tomu tak i v případě, kdy zemřelý neměl žádný majetek. Pokud jste vypravitelem pohřbu nebo patříte do okruhu dědiců, měl by vás oslovit notář, který dědické řízení zpracovává. Není nastavena žádná lhůta, do kdy vás musí notář kontaktovat, obvykle to trvá 6 – 9 měsíců.

Co si vzít na firemní večírek : Nejčastějším místem pro večírky jsou méně formální restaurace nebo bary. Pro takové případy je ideální volbou volnočasové sako, elegantní košile, bavlněné kalhoty a kožená obuv. Pokud se chystáte do formálnějšího prostředí a čeká vás například degustační menu v restauraci, pak už byste si na sebe měli vzít oblek.