Antwort Co to je Santa? Weitere Antworten – Co je to šanta
Šanta kočičí je bylinka, kterou kočky naprosto zbožňují. Lidé ji už od pradávna přezdívají „kočičí droga“, jelikož její vůni kočky nedokážou odolat. Navíc má na některé z nich docela zvláštní účinky, obsahuje totiž těkavou látku nepelakton, která na ně působí jako halucinogen.Šanta kočičí a člověk
Na člověka šanta nepůsobí tak silně jako na kočku. Důvodem může být právě to, že kočky se v šantě válejí, okusují ji a třou se o ni. Díky tomu její účinek zesilují. Na člověka samozřejmě tato rostlina působí také halucinogenně, ale v mnohem menší míře než u koček.Šanta kočičí je většinou vytrvalá, může být i dvouletá rostlina. „Takže je dobré ji nechávat na zahrádce vysemenit. Je podobná meduňce a také ji pěstujeme jako meduňku, na nějakém teplejším místě. Jsou kultivary, které voní citrónově, z nich je velmi lahodný čaj,“ uvádí bylinkářka.
Co dělá catnip : Účinky kočičí máty
Tato vůně je pro většinu koček omamná. V rostlině se válejí a působí uvolněně. Máta navíc podporuje hravost a na nějakou dobu zvyšuje aktivitu i u líných jedinců. Na koťata a staré kočky ale máta nepůsobí.
Kde roste šanta
Rostlina je původem z Evropy a některých částí Asie. V přírodě roste v horských oblastech, blízko vodních toků, podél cest, na mezích a v křovinách. Rodové jméno rostliny (nepeta) je zřejmě odvozeno od italského města Nepete, v jehož okolí se šanta kdysi hojně pěstovala.
Jak působí kozlik na kočky : Kozlík je tzv. kočičí droga, kočky jsou po ní jako v tranzu, některé se začnou víc mazlit, některé začnou více povídat, některé po ní mají hravou náladu, … Vůně kozlíku motivuje kočky ke hře s hračkou. Nepřetrvává žádný trvalý stav extáze nebo dokonce závislost na opakovaném potěšení z vůně kozlíku lékařského.
Při přežvykování ale kočky nějakou tu šantu pozřou a snězená šanta naopak působí jako sedativum. Povzbuzující účinek vydrží 5-15 minut, poté jsou kočky na dalších 30 minut proti šantě imunní, receptory jsou zaplněny a tak nemohou dál reagovat. Kočky samotné ví, kdy mají dost a dokáží pak i šantu odmítat.
Šanta kočičí neboli šanta pro kočky – Nepeta cataria
Šanta kočičí je trvalka se stonkem dorůstajícím výšky až 1 metru. Listy jsou srdčitého tvaru, na rubu chlupaté a na líci zelené. Charakteristickou vlastností této rostliny je její silná vůně, která se uvolňuje při rozemnutí listů.
Jak dlouho pusobi Santa Kocici
Šanta na kočku působí přibližně deset minut. Některé výzkumy uvádí i déle. Každá kočka také na šantu reaguje trochu jinak. Záleží také na čichu a genetických predispozicích.Kočky léčitelky
Intuitivně vycítí, kde máte bolavé či nemocné místo a tam si lehne. Některé si k sobě vybírají nemocné lidi a jiné se mohou více chodit tulit k lidem, preferujíc určitý typ onemocnění. Jsou velmi dobré na nemoci hlavy, srdce či páteře. Umějí rozpouštět energetické bloky.Olizuje vás jazykem
Pokud se vám kočka snaží „pečovat o srst“, jasně vám dává najevo, že patříte do její kočičí rodiny. Zároveň vám tím vyjadřuje lásku. Kočky jiné kočce totiž projevují náklonnost tím, že jí olizují srst. Kočičí matky posilují vzájemné pouto se svými koťaty péčí o srst.
Některé kočky při mazlení slintají, protože jsou šťastné a uvolněné. Možná si spojují náklonnost majitele se spokojeností, kterou cítily jako koťata kojená matkou. Často slintání doprovází i vrnění, přešlapování nebo otírání.
Kde roste Santa Kocici : Šanta zkřížená je oblíbená zahradní rostlina pro své atraktivní květy a příjemnou vůni. Je poměrně nenáročná na péči a dobře roste na slunných až polostinných stanovištích s dobře odvodněnou půdou. Stejně jako u jiných druhů šanty, i šanta zkřížená může vyvolávat stimulační účinky u koček.
Jak casto davat kočce šantu : Stejná dávka stále působí stejně, a pokud nevyprchá vůně z hračky, kočka na šantu může přestat reagovat buď proto, že zestárne, nebo že se s ní setkává moc často. Je proto lepší jí šantu dávat jednou za pár týdnů, čistě proto, aby jste o její účinky nepřišli.
Co to znamená kdyz si na vás LEHA kočka
Kočka, která si na vás lehne a spí, vám dává svou důvěru a projevuje vám hlubokou náklonnost.
Fyzické změny. Po změnách v chování následují často fyzické změny, které mohou signalizovat, že kočka se přiblížila ke konci svého života. Mezi tyto znaky patří ztráta zájmu o jídlo a vodu, dramatická ztráta váhy, potíže s pohybem, změny v dýchání nebo vzhled očí a srsti.Tolik důvodů ke schovávání
Jednoduše řečeno je za touhou kočky skrývat se instinkt šelmy. Zde je ale několik dalších důvodů, proč se kočka stává neviditelnou: Špehování. Kočky milují, když mohou po očku sledovat vás a i to, co se právě v jejich teritoriu děje.
Proč kočka kouše při mazlení : Většinou to znamená, že už jí hlazení přestalo bavit a nelíbí se jí, co děláte. Někdy se mluví o syndromu agrese při hlazení. Kočka je přítulná, ráda se dlouho mazlí a pak náhle zaútočí. Důvod není zcela objasněný.