Antwort Co to je rapír? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi kordem a Rapírem

Co to je rapír?
Rapír je charakteristický ještě užší čepelí než má kord. Často se však pro stejnou zbraň užívají obě pojmenování – kord i rapír. Lehké a snadno ovladatelné rapíry si našly oblibu u kavalírů i mezi širokými vrstvami civilního obyvatelstva.Na rozdíl od šermu fleretem či šavlí je při šermu kordem platnou zásahovou plochou celé tělo šermíře. Z tohoto důvodu má číška chránící ruku znatelně větší rozměr než u ostatních zbraní. Celková délka sportovního kordu nesmí přesáhnout 110 cm (20 cm z toho připadá na rukojeť a záštitu) a hmotnost 770 g.Kord je ostrá bodná zbraň, ke které řadíme rapíry a meče s košem určené k bodání. Jejich používání je doloženo již v 15. století a oblíbené byly pro svou lehkost. Používaly se převážně pro šerm, a pokud se i Vy věnujete historickému šermu, máme pro Vás nabídku úžasných barokních kordů.

Co to je šerm : Šerm je technika boje mečem proti jednomu či více protivníkům, kteří mají také meč a nebo jinou zbraň při pěším či jízdním souboji.

Kde vznikl šerm

Historie šermu počíná už ve starověku, v průběhu staletí s postupným technologickým pokrokem při výrobě zbraní se postupně z krátkých, těžkých, převážně sečných zbraní, vyvinuly zbraně bodné a lehké. Moderní šerm se vyvinul v románských zemích v 16. až 17. století.

Jak funguje šerm : Plocha zásahu je při šermu fleretem pouze trup a krk, tedy bez rukou, nohou a hlavy. Šavle představuje jak bodnou, tak sečnou zbraň, platí tedy zásahy jak hrotem, tak i seky čepelí, a to od trupu nahoru. Body se potom udělují za zásahy na platné části těla a po dodržení všech dalších pravidel.

Od kolika let je vhodné začít se šermem Není vhodné, aby se šermem začínalo dítě, kterému je méně jak 8-10 let. Šerm je specifický vysokou mírou specializovaných pohybů a k tomu je žádoucí jistá úroveň základních pohybových schopností, kterou malé děti nemívají.

Připomeňte si pár praktických rad, než se proměníte v historického šermíře a vyrazíte do první bitvy:

  1. Pro nácvik šermu volte lehké dřevěné meče, se kterými si osvojíte základy vedení zbraně.
  2. Následně používejte kovové meče s tupou čepelí a zakulacenou špičkou.
  3. Trénujte pod vedením zkušeného šermíře.