Antwort Co to je Otolaryngolog? Weitere Antworten – Co dělá otorinolaryngolog

Co to je Otolaryngolog?
Otorinolaryngolog je chirurgický lékař, který se po osvojení dostatečných teoretických znalostí a praktických dovedností zabývá diagnózou a léčbou ušních, nosních a krčních chorob a mimo to i chorob hlavy nebo krku.Pokud má ale pacient dlouhodobě přetrvávající obtíže, například časté bolesti hlavy, dlouhodobý suchý kašel, přidávají se teploty, nebo když se objeví náhlá sluchová indispozice či ztráta sluchu, pak je dobré vyhledat ORL specialistu. Také závrativé stavy je dobré konzultovat s odborným lékařem.Otorhinolaryngologie, zkráceně ORL, je chirurgický lékařský obor, který se specializuje na diagnózu a léčbu chorob ušních, nosních a krčních. Kromě toho se zabývá také onemocněními hlavy a krku. Úplný název této lékařské disciplíny je proto otorhinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku.

Jak probíhá vyšetření na ORL : Vyšetření začíná pečlivou prohlídkou nosu, poté následuje vyšetření zrcátkem a dále se provádí důsledná kontrola nosního vchodu. Pokračuje se tím, že do nosního vchodu se zavede trychtýřovitý konec vyšetřovacího nástroje, tak že je možné prohlédnout dolní a střední část nosního průchodu.

Jak probíhá vyšetření hlasivek

Do ústní dutiny vsune hrtanové zrcátko, zaměří na něj světlo odrážející se od zrcadla na jeho hlavě a pozoruje hlasivky. Přitom Vás může požádat o vyslovení dlouhého „ááá“ nebo „ééé“. Zvuky rozechvějí vaše hlasivky a ukáží jejich pohyblivost. Celé vyšetření trvá asi 5 až 10 minut.

Kdy jít s rýmou na ORL : K návštěvě lékaře bychom se měli vydat, pokud kašel či rýma trvají déle než týden a pokud jsou spojené s teplotami nad 38 stupňů Celsia, případně silnějšími bolestmi hlavy či v krku.

Zánět Eustachovy trubice:

  1. zalehlé ucho.
  2. bolest v uchu při polykání nebo smrkání
  3. otok sliznice.
  4. nedoslýchavost.


Pokud je bolest doprovázena zalehnutím ucha jedná se v letních měsících (či po návštěvě bazénu, termálů) pravděpodobně o zánět zevního zvukovodu, v zimních měsících spíše o zánět středního ucha (který je nicméně u dospělých vzácností). Když není zalehlé ucho bolest může být: Od zubů (stav chrupu)

Jak se vyšetřuje vnitřní ucho

Při vyšetření oblasti vnitřního zvukovodu a mostomozečkové oblasti je vhodné vyšetření magnetickou rezonancí (MRI). Ve srovnání s CT magnetická rezonance dosahuje lepšího rozlišení měkkých tkání a nezatěžuje pacienta radiací.Spočívá v nasazení brýlí se zabudovanou infračervenou kamerou, která snímá pohyb očí. Poté lékař krátkým a rychlým pohybem hýbe pacientovou hlavou a sleduje odpovědi na obrazovce počítače. Proto, aby bylo vyšetření kvalitní, je nutná spolupráce pacienta. V průběhu vyšetření nesmí mrkat a také nemůže mít nalíčené oči.Při infekci hlasivek je hlavním úkolem rozředit hlen, který je obalil, a začít odkašlávat. Známými pomocníky jsou lípa, sléz, majoránka, podběl či jitrocel, mnoho z nás si jistě pamatuje i cibulový čaj, který nás jako děti naše babičky nutily pít.

prohlídka pro pracovníka v riziku hluku: – tónová audiometrie 150,- – výpočet ztrát sluchu v % dle Fowlera 97,- – vyšetření sluchu řečí a ladičkami 95,- – cíleně zaměřené vyšetření otorinolaryngologem 420,- – cíleně zaměřené vyšetření odborníkem (v PLS) 420,- Výstupní

Co nedělat při rýmě : 6 věcí, kterým se raději při nachlazení vyhnout

  • Na kloktání slivovice zapomeňte. Taky vám tatínek vždycky radil, abyste bolest krku vypálili pálenkou
  • Nepřepínejte se. Všichni to známe.
  • Látkové kapesníky vyměňte za papírové
  • Nebraňte se lékům.
  • Vyhněte se saunám.
  • Nekombinujte protichůdné léky.

Kdy je rýma nejhorsi : Kdy je rýma nejhorší Rýma je v největším rozpuku během 3. – 5. dne od propuknutí příznaků, kdy se spustí vodnatý výtok z nosu a přidají se bolesti hlavy.

Jak uvolnit Eustachovu trubici

V mnoha případech je zalehnutí ucha způsobeno blokádou Eustachovy trubice. K jejímu odblokování může pomoct velmi jednoduchý trik zvaný Valsalvův manévr. Při něm se nejprve pořádně nadechnete a zadržíte dech. Poté zmáčknete obě nosní křídla k sobě a se zavřenými ústy se snažíte pomalu vydechnout.

Příznaky zánětu středního ucha

  • bodavá bolest ucha (zejména v leže), pulzující bolest.
  • pocit zalehlých uší a vnitřního tlaku.
  • hnisavý výtok z ucha.
  • horečka.
  • průjem a zvracení
  • malé děti vytrvale pláčou a nemohou spát; dotýkají se pořád ucha, které je horké nebo i nateklé

Bolest ucha

Především je vhodné tišit bolest, studeným obkladem přes ucho a podáváním analgetik (tablety paracetamolu (např. Paralen nebo Panadol) Ibalgin, Ibuprofen, Ibumax) nebo ušních analgetických kapek (Otobacid) a vyčkat nástupu účinku.

Co mám dělat když mi píská v uchu : Nejprve se lékař ujistí, zda není na vině mazová zátka nebo ušní onemocnění. Dále se používají léky zvyšující prokrvení vnitřního ucha (např. betahistin), kortikosteroidy a vitaminy (B6, B12). Možností jsou infuze, při kterých se dodává smyslovým buňkám více kyslíku a výživných látek.