Antwort Co to je letnička? Weitere Antworten – Kdy vysazujeme letničky

Co to je letnička?
Rostliny vysazujeme ven na záhony přibližně po 15. květnu, kdy již nehrozí přízemní mrazíky. Pokud sázíte do záhonu, půda by měla být přibližně do hloubky 30 centimetrů kyprá, neboť do takovéto hloubky dosahují kořeny většiny druhů letniček.Trvalky jsou víceleté bylinné rostliny, jejichž nadzemní část nedřevnatí tak, jak to známe u stormů a keřů. Jsou stále měkké a odumírají zpravidla až po skončení vegetativního období. Což ale neznamená, že je nutné je vyměnit. V průběhu roku se velmi rychle mění, a to od prvního lístečku až po zářivé květy.Všechny letničky potřebují pravidelnou zálivku a přihnojování.

  1. Vyštipujte odkvetlé květy, rostliny vytvoří rychleji nová poupata.
  2. Hnojte buď plnými hnojivy, která se zapraví do substrátu a pomalu uvolňují živiny nebo rostliny přihnojujte 1x týdně speciálním tekutým hnojivem pro balkonové rostliny.
  3. Pravidelně zalévejte.

Kdy sázet letničky do truhlíku : Čas na výsadbu je ideální zrealizovat koncem března až v dubnu. Do té doby máte dostatek času věnovat se samotnému výběru a kombinacím. Samotnému výběru však podléhá i příprava nádob a výběr vhodného substrátu. Nádoby musí být dostatečně velké a hluboké.

Jak často zalévat letničky

Po výsadbě jim proto dopřejte zálivku jednou až dvakrát týdně, vždy je lepší méně často, ale větší dávkou vody – nejlépe 10-20 litrů na metr čtvereční. Voda se při tomto způsobu zalévání dostane hlouběji a rostliny, které se za ní vydají, vytvoří hlubší kořeny a budou obecně odolnější.

Jak přezimovat letničky : Nejlépe se jim během zimního období bude dařit ve světlé a chladné místnosti s přístupem vzduchu, kde se teplota pohybuje mezi 5 až 12 °C. Využít můžete světlý sklep, zimní zahradu, skleník, chladnou chodbu i garáž. Co se týká péče, není potřeba si dělat velké starosti.

Treláž je mřížová konstrukce, obvykle vyrobená z překříženého dřeva, bambusu nebo kovu. Je zhotoven často na podporu popínavých rostlin nebo dřevin. Příkladem vhodných popínavek pro treláže je hrášek, hrachor, vinná réva, popínavé růže, plamének, břečťan.

Trvalky na přímé slunce

Trvalky na slunce vynikají svou odolností. Po zakořenění vyžadují minimální zálivku, bohatě kvetou a přitahují opylovače. Mezi nejoblíbenější patří šalvěj, hvězdnice, třapatka a třapatkovka, rozchodník, mateřídouška, svíčkovec nebo kopretina.

Co pěstovat vedle cibule

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
cibule mrkev, červenou řepu, ředkvičky, salát, ředkev, petržel, okurku, rajčata, jahody, salátovou čekanku
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku

Účinná výživa letniček

Chlévskou mrvu, která je u nás stále nejčastějším organickým hnojivem, zarýpáváme na podzim. Ve vegetačním období přihnojujeme letničky asi tak jednou za 10 až 14 dní nejlépe tekutými vícesložkovými hnojivy s vyšším obsahem fosforu a draslíku.Mezi takové rostliny patří ostruhatka (Diascia), gazánie (Gazania), osteospermum (Osteospermum ecklonis), verbena (Verbena hybrida), minipetúnie neboli milionbells (Calibrachoa hybrida), sutera neboli bakopa (Sutera diffusa), všelicha mnohoklanná (Brachycome multifida), libora měňavá (Lantana camara), pařížská …

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Kdy je nejlepší zalévat : Často je doporučováno zalévat ráno, při vycházení slunce, kdy je nepochybně ten nejlepší čas. Slunce ještě nepálí silně z oblohy, voda se neodpařuje příliš rychle a pokud nějaká ulpí na listech, má dostatek času vyschnout. Nikdy nezalévejte v pravé poledne či za největšího žáru.

Jak se množí letničky : V létě a na podzim jim sucho již nevadí. Ladoničky jsou mrazuvzdorné, zůstávají tedy přes zimu v půdě. Množí se samovolně cibulkami nebo semeny. Je možné je také po zatažení rostlin vyjmout z půdy, cibulky rozdělit a rozsadit na další stanoviště.

Jak vyrobit Treláž

Treláž jako předěl zahrady

Pokud treláže stojí v prostoru, musí je nést sloupky. Nejlépe působí dřevěné, ovšem v zemi a také nad úrovní půdy je dřevo vystaveno vlhkosti a brzy trouchniví. Vyplatí se proto zasadit sloupek do kovové patky. Nebo jej alespoň důkladně impregnovat.

K dosažení efektivnější ukotvení využijte také umístění dekorativní mříže a pomocí pozinkovaného úchytu K001, K002 nebo K003 jí připevněte k fasádě. S takovýmto dublovaným ukotvením by měla vaše mříž spolehlivě držet na svém místě i při silném větru nebo poté, co obroste popínavými růžemi.Jak bude záhon vypadat po čase Trvalky rostou poměrně rychle a brzy vyplní záhon. Asi do 3 let by měl být záhon zapojený a funkční. Doba, než se rostliny rozrostou, záleží na podmínkách (vláha, kvalita půdy).

Jak osadit trvalkový záhon : Rostliny k sobě plánujte tak, jak je vidíte v přírodě — k břízám dejte traviny, ke kosodřevinám vřesy. Nevybírejte trvalky jen podle barvy květu. Kombinujte i podle tvaru, velikosti a různých odstínů listů. Vysazujte kombinaci jarních, letních, podzimních a zimních trvalek, ať se na záhonu pořád něco děje.