Antwort Co to je úl? Weitere Antworten – Co je to včela

Co to je úl?
Včela (Apis) je rod blanokřídlého hmyzu. Charakteristickým projevem rodu včela je stavba díla z vosku vyprodukovaného včelí voskovou žlázou.Včely žijí pospolu v úlu, jejich společenství označujeme jako „včelstvo“. V každém úlu najdeme pouze jednu matku (královnu), velké množství dělnic a několik trubců, kteří ve včelstvu přebývají zpravidla od jara do podzimu, poté jsou včelami vyhnány.Nejlepším místem pro úl je taková lokalita, která se nachází v blízkosti snůšky. Skvělým příkladem je například ovocný sad. Pokud máte možnost výběru a nejste limitováni tím, že máte malý pozemek, vždy preferujte umístění úlu do blízkosti kvetoucích stromů, květin a nedaleko lesa.

Jaký úl je nejlepší : Moderní úly. V současné době je prakticky jedinou doporučovanou moderní volbou nástavkový úl. Je to to nejlepší, co jsme pro včely i včelaře vymysleli, a proto se budu věnovat právě jemu.

Co dělá včela

Včely lidé chovají ze dvou hlavních důvodů: získávání včelích produktů (med, vosk, propolis, mateří kašička, jed, pyl) opylovací činnost.

Co to je trubec : Trubec je včelí samec. Jsou nápadně větší než dělnice, mají velké oči a postrádají žihadlo, nemohou proto bodat. Ve včelstvech se trubci nacházejí pouze v letních měsících a to v počtu 300–600 kusů. Jejich úkolem je oplodnit včelí matku.

Jako úl se označuje člověkem uměle vytvořený příbytek včel; o včelstvo v něm se stará včelař. Dříve hnízdily včely třeba v dutinách stromů nebo v pletených koších. Z těchto příbytků se však dá med získat pouze tak, že se část plástve vyřízne a vylisuje.

Počet včel se během roku mění. Včelstvo má přibližně 20 000 dělnic. V létě jejich počet stoupá na 40 až 60 000, ve velkých úlech se někteří včelaři dopočítají až 80 000 dělnic. K nim je třeba připočítat jednu matku a přibližně 300 až 600 trubců.

Co je to Česno úlu

Česno k úlu slouží k omezení průlezu včel z úlu ven i dovnitř a pro cirkulaci vzduchu v úlu.V úlu jej včely přetvoří na 0,02684 mililitru medu. Za rok včelstvo spotřebuje průměrně 75 kg medu, dalších zhruba 35 kilogramů odebere včelař.Včelaři mezi sebou se nemohou dohodnout, jaký typ úlu je nejlepší. Můžete si tedy vybrat jakýkoliv úl, který včelám poskytuje dostatek prostoru a vám, co nejsnazší ošetřování včelstev. Pro starší osoby nebo slabší ženy jsou například vhodné takzvané ležany.

Nejlepší přehled budou mít včelaři v okolí (většinou se navzájem znají), případně z místního včelařského spolku. Včelstvo se dá koupit i čistě "komerčně" – někteří včelaři si přivydělávají tím, že vychovávají včelstva, která pak prodávají. Mívají inzeráty v časopisech i na internetu, takže se dají najít.

Co nám dávají včely : Včely nám toho dávají mnohem víc než jen med. Jsou číslem jedna mezi opylovači a jen díky nim si můžeme vybírat z tak velkého množství nejen ovoce a zeleniny, ale i ořechů a olejů. Ze 100 druhů rostlin, které tvoří přes 90 % světové produkce potravin, jich včely opylují více než 70.

Co zabíjí včely : Včely útočí většinou, když jsou něčím rozrušeny. Například jsou-li obtěžovány ze strany hmyzu (mravenci, visy) anebo i některými ptáky a hlodavci. Někdy za to může i lidská činnost například sekačky, křovinořezy, napadání jejich obydlí nebo kácení lesů.

Co je to včelstvo

Včelstvo, nebo-li jeden úl, se skládá ze včelího díla, plodu, jedné včelí matky, několika set trubců a okolo 60 tisíc včel neboli včelích dělnic. Včelí matka měří 20 – 25 mm a její váha se pohybuje 180 – 260 mg.

V úlu typu ležan jsou medník i plodiště vedle sebe. Úl má vzhled jakési ležící skříně, kterou včelař otevírá shora. Rámky jsou pouze v jedné řadě na teplou stavbu, přičemž blíže k česnu včelstvo buduje plodiště, kdežto v zadním, od česna vzdálenějším, prostoru ukládá zásoby medu.Nejspolehlivější metoda! Pokud se včely usadí na větvi ve visícím balíku, vylezte k větvi a pomocí pily nebo nůžek opatrně odřízněte nebo odstřihněte větev i s rojem. Pak uchopte konec větve i s visícím rojem a jednoduše přemístíte roj do rojáčku nebo rovnou do nástavku úlu.

Jak daleko letí včela od úlu : Jak včely komunikují

Zvládnou najít místa s květy, která jsou od úlu až 10 km daleko. Poté, co se průzkumnice vrátí ze své expedice zpět do úlu, vrtí zadečkem a mává křidélky, čímž vydává intenzivní bzučivý zvuk. Tím dokáže upoutat pozornost dalších létavek v úlu.