Antwort Co to je Hadždž? Weitere Antworten – Co je Hajj

Co to je Hadždž?
Hadždž (arabsky: حَجّ) je arabský výraz pro pouť do Mekky v Saúdské Arábii, jeden z pěti pilířů islámu.Díky tomu žádný z vybraných poutníků za cestu do posvátné Mekky nemusí zaplatit ani korunu. Osmdesát tisíc korun totiž jedné osobě stačí na celou pouť, arabsky hadždž. Před ní si přitom může každý poutník užít luxusu.Mekka je město s 2 000 000 obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Mekka je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a nejsvětějším městem islámu.

Co je v kostce v Mekce : Kaaba znamená arabsky kostka. Obsahuje úlomek černého kamene – meteoritu. Kaaba je jednoduchou, 15 metrů vysokou kostkou pokrytou černým sametem. Do výšky asi tří metrů je samet odhrnut a jsou vidět tmavě šedé kvádry, z nichž je zhotovena.

Co nebo kdo je to Kaaba

Ka'ba je nejposvátnějším místem islámu. Muslimové věří, že ji zde na svém putování postavil sám Abraham, který byl pověřen Bohem, aby na své cestě vystavěl oltář. Už v dobách, kdy na Arabském poloostrově panoval polyteismus, byla Ka'ba významným poutním cílem.

Co je umrah : Umra (arabsky عمرة‎), též malá pouť, je poutní rituál muslimů v Mekce, který může být vykonán v kteroukoli roční dobu. Umra v sobě zahrnuje v zásadě dva větší rituální úkony – tawáf (sedmeré obcházení Ka'by) a sa'j (běh mezi pahorky Safá a Marwá).

Muslims only: Tato tabule na dálnici informuje arabsky a anglicky o tom, že cesta dále do Mekky je povolena pouze muslimům.

Pouť do Mekky patří k jednomu z pěti pilířů Islámu. Každý zbožný muslim, který je toho schopen, je povinen ji aspoň jednou za život vykonat. Každý rok se tak do tohoto města v Saudské Arábii vydá na 2 milióny lidí ze všech koutů světa. Kromě samotné cesty do této země trvá samotný rituál 6 dní, jedná se vždy o 7.

Co to je mešita

Mešita (arabsky مسجد‎, masdžid) je chrám, který primárně slouží muslimům k uctívání Boha Stvořitele (arabsky الله Allah).Šaría neboli islámské právo je náboženské právo odvozené ze zásad islámu v Koránu a hadísech. Většinou se zmiňují jeho extrémní projevy, ale fakticky dává muslimovi návod, jak má žít v souladu s pravidly islámu, řeší vztah člověka k Alláhovi a taky vztahy mezi lidmi.Alláh (z arab. al-iláh – Bůh) Stvořitel (al-Chálik), Pán (ar-Rabb) všehomíra, Jediný (al-Wáhid), který nemá sobě rovného; zjevuje se v koránu, který je jeho slovem (slovo boží), zvěstovaným Muhammadovi jako prorokovi pro celé lidstvo.

Mekka je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putují na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Jak dlouho se drzi ramadán : Jak dlouho trvá ramadán Tento měsíc je založen na 30denním půstu. Muslimové se musí každý den od východu do západu slunce zdržet konzumace jídla i nápojů (nemohou pít ani vodu!). Během této doby také nesmějí konzumovat žádné stimulanty (například cigarety) ani mít pohlavní styk.

Kdo může do mešity : Islám nařizuje oddělení prostor pro muže a ženy, v ideálním případě je prostor pro ženy až za prostorem pro muže, což znamená, že jsou dále od mihrábu. Větší mešity mají zpravidla zvláštní místnosti pro každé pohlaví. Ženy se nemusí účastnit ani páteční modlitby, ale neklade se jim v účasti překážka.

Kolik je mešit v Česku

V České republice funguje zhruba deset mešit a islámských modliteben. Náboženský život se odehrává především ve dvou mešitách v Praze a Brně, které spravují dvě islámské nadace, dále v Teplicích, Hradci Králové, Liberci, Plzni, Karlových Varech a v obci Kolová (okres Karlovy Vary).

Šaría je náboženské islámské právo. V překladu znamená "cesta" a pro muslimy je určitým návodem, jak mají žít správný život. Jedná se o sérii pravidel, která pochází přímo od Boha. Vychází hlavně ze svaté knihy, Koránu, ale také sunny, což jsou písemnosti o životě proroka Mohameda, jeho činech a zvycích.Většina muslimských zemí má sekularizovanou ústavu i právní systém a podobné excesy zakazuje. Ale ne všechny. Právo šaría platí v některých svazových státech Nigérie, vycházejí z něj soudy v Saúdské Arábii a Íránu. Návrat k tomuto právu ohlásilo Somálsko a šaría se vrací i do údolí Svát v Pákistánu.

Kdo věří v Alláha : Trojice monoteistických náboženství (tedy judaismus, křesťanství a islám) věří v jednoho Boha, který se označuje různě, například jako Hospodin, Jahve nebo Alláh. Vždycky se ale jedná o tutéž osobu stvořitele a počátečního hybatele všeho bytí. Slovo Alláh je arabským ekvivalentem slova Bůh.