Antwort Co to je bezpodílové spoluvlastnictví? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi SJM a podílovým spoluvlastnictvím
Pokud totiž manželé vlastní věc v SJM, jsou oba vlastníky nemovité věci jako celku a nejde tak o podílové ani ideální spoluvlastnictví. Oproti tomu do podílového spoluvlastnictví může věc movitou (např. auto) i nemovitou (byt, dům apod.) nabýt prakticky kterákoliv právnická i fyzická osoba bez podmínky manželství.V zákonném režimu patří do společného jmění manželů majetek, který získá jeden nebo oba manželé po dobu trvání manželství kromě následujících výjimek: Věci, které slouží k osobní potřebě jednoho z manželů – např. zubní kartáček, parfém, spodní prádlo apod. Věc, kterou jeden z manželů nabyl darem nebo děděním.Zúžením společného jmění mohou manželé ze společného jmění vyjmout movité i nemovité věci a stanovit, že se nově stanou výlučným vlastnictvím jednoho z nich. V případě zúžení se mohou také dohodnout, že věc, kterou si teprve chystají pořídit, se nikdy součástí společného jmění nestane.
Kdy není nemovitost součástí SJM : Kdy nemovitost není součástí společného jmění manželů Nemovitost se nestává majetkem obou manželů, pokud byla zděděna nebo dána darem. Pokud se tedy vaši rodiče rozhodnou darovat vám byt a specifikují, že bude jen a pouze váš, do SJM nespadá. Stejně tak je tomu i když vám rodiče dají na pořízení bytu peníze.
Co je to podílové spoluvlastnictví
Druhy spoluvlastnictví
bezpodílové – kdy každý ze spoluvlastníků je vlastníkem celé věci. V našem právu existuje v podobě společného jmění manželů, které může vzniknout pouze za existence manželství. podílové – spoluvlastníkovi je určen vlastnický podíl. Tím se ovšem nemyslí konkrétní část dané věci.
Co je to ideální podílové spoluvlastnictví : ideální spoluvlastnictví – spoluvlastníci mají práva k celé nemovitosti a každému z nich náleží ideální podíl na pozemku, ideální polovina domu atd. reálné spoluvlastnictví – každý spoluvlastník má vlastnické právo k určité konkrétní části nemovitosti, ale tato varianta v českém právním řádu není!
Do společného jmění manželů v zákonném režimu patří vše, co manžele (jednotlivě, nebo společně) nabyli za trvání manželství. Zákon však stanovuje výjimky z tohoto pravidla. Do společného jmění manželů však patří zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů (např. nájemné z pronajímaného bytu).
Společné jmění manželů podléhá zákonnému režimu, nebo smluvenému režimu, anebo režimu založenému rozhodnutím soudu. Společné jmění nevzniká mezi registrovanými partnery.
Na co má nárok manželka po rozvodu
V případě, že Vaše manželství končí rozvodem, má právo každý z manželů požadovat, aby toto společné jmění manželů, tj. tento společný majetek (dům či byt a jejich vybavení, pozemky, auto, úspory apod.)Zúžení společného jmění manželů je druhou možností, kterou lze zvolit při nákupu nemovitosti. Ve zkratce se zúžení SJM provádí notářským zápisem, který je notářem ověřen a jedná se o dohodu manželů o nakládání s majetkem.Zkratka SJM znamená společné jmění manželů. Označuje majetek, který si partneři pořídili po svatbě, a to jak společně, tak i samostatně každý zvlášť. Typicky může jít o nemovitost, auto, vybavení domácnosti a další. SJM se řeší především při rozvodu, kdy musí dojít k vypořádání (rozdělení).
Ideální znamená, že se vlastnictví nevztahuje na konkrétní část věci (např. konkrétně vymezenou část zahrady), ale na ideální část celé věci, která není vymezená. Prakticky pak mají všichni spoluvlastníci právo k celé věci, a to právě ve výši podílu.
Jaké jsou druhy spoluvlastnictví : České právní předpisy rozlišují spoluvlastnictví: bezpodílové – kdy každý ze spoluvlastníků je vlastníkem celé věci. V našem právu existuje v podobě společného jmění manželů, které může vzniknout pouze za existence manželství. podílové – spoluvlastníkovi je určen vlastnický podíl.
Jak vzniká podílové spoluvlastnictví : Jak už jsme zmínili v úvodu, podílové spoluvlastnictví ve své podstatě vzniká stejným způsobem jako vlastnické právo. Občanský zákoník stanoví, že vlastnictví lze nabýt kupní, darovací nebo jinou smlouvou, děděním, rozhodnutím státního orgánu nebo na základě jiných skutečností, které jsou stanoveny zákonem.
Jak rozdělit společné jmění manželů
Do tří let od rozvodu můžete soudu podat návrh, aby SJM vypořádal. V takovém případě je v moci soudu rozhodnout, komu připadne konkrétní majetek a dluhy. Společné věci přikáže jednomu z exmanželů, který následně musí druhého vyplatit, věci rozdělit nebo rozhodnout o tom, že se prodají a rozdělí se zisk.
Do společného jmění manželů totiž spadá veškerý majetek, který jeden nebo oba manželé nabyli za trvání manželství. Spadají sem nemovitosti, dluhy, pohledávky, odměny a podobně. Stejně tak sem spadá podíl (jeho hodnota) v obchodní společnosti.Jakmile se rozvedete, společné jmění manželů zaniká. Od této chvíle jsou peníze, které vyděláte, opět jen ve vašem osobním vlastnictví. Pokud jste se však nedomluvili při rozvodu i na vypořádání společného jmění, pak tu pořád existuje společný majetek a společné dluhy z doby manželství.
Kdo plati dluhy po rozvodu : Dělit se budou ty dluhy, které jsou součástí společného jmění manželů. To jsou všechny dluhy, které jste převzal/a buď pouze vy osobně nebo vy oba společně během trvání manželství. Dluhy vzniklé před svatbou a dluhy po rozvodu bude splácet ten, kdo je udělal.