Antwort Co spusti požární hlásič? Weitere Antworten – Co detekuje požární hlásič
Hlásič detekuje viditelný i neviditelný kouř. Je velmi citlivý, levný a výrobně jednoduchý. Jeho nevýhodou je přítomnost radioaktivního materiálu a z toho plynoucí komplikace při evidenci a likvidaci těchto hlásičů. Je postupně nahrazován optickými kouřovými hlásiči.Když do komory vnikne kouř, paprsek je na tuhých částicí obsažených v kouři odražen na přijímač, který je vzhledem k paprsku umístěn pod určitým úhlem, a tím se spustí alarm. Přijímač (detektor) světla detekuje přítomnost kouře na základě změny odrazivosti částic vzduchu.Hlásič pípne každých 40 sekund – zařízení hlásí chybu Vyčistěte hlásič – viz sekce „Údržba a čištění“. Pokud problém přetrvává, zakupte nový hlásič a vyměňte jej. Hlásič vyvolává falešné poplachy v případě vaření, sprchování atp.
Jak vypnout požární hlásič : Většina požárních hlásičů již z principu není vybaven žádnou možností vypnutí. Houkání přestane v okamžiku dostatečného vyvětrání místnosti od kouře (příčina poplachu) nebo při vyjmutí baterie. Některé hlásiče disponují funkcí HUSH, která se skrývá pod testovacím tlačítkem. Tato funkce umlčí na určitou dobu hlásič.
Co dělat když je požár
Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří
Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.
Jak zabránit požáru : Prevence proti požáru
- Pravidelně kontrolujte elektroinstalaci a plynové spotřebiče.
- Nepoužívejte vadné elektrické spotřebiče.
- Nezanechávejte zapálené svíčky bez dozoru.
- Udržujte hořlavé materiály mimo dosah ohně.
- Neodkládejte úklid.
- Naučte své děti, jak se chovat v případě požáru.
Teplý vzduch je těžší než oxid uhelnatý, a proto jej vytlačuje směrem nahoru. Nejvhodnější výška instalace detektoru oxidu uhelnatého je v rozmezí 150 až 190 cm.
Snímače nebo odběrová místa mají být umístěny v blízkosti jakéhokoliv potenciálního zdroje významného úniku plynu, avšak pro vyloučení obtěžující výstražné signalizace, místa detekce nemají být obecně umísťovány v těsné blízkosti zařízení, které může v normálním provozu vytvářet nevýznamné malé úniky.
Kam v bytě umístit požární hlásič
Minimální podmínky umístění hlásičů v objektech určených pro bydlení stanoví vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb. Podle vyhlášky by měl být hlásič umístěn v části vedoucí k východu z bytu (rodinný dům), respektive v části bytu vedoucí směrem do únikové cesty (byt v bytovém domě).Přístroj je napájen baterií, jejíž životnost může být až deset let. Čidla hlásiče dokáží požár (resp. kouř z požáru) včas detekovat a silným akustickým signálem na něj upozorní uživatele domácnosti.Neměly by být v blízkosti ventilátorů, svítidel, topení ani v příliš prašných a vlhkých pokojích (koupelny). Nehodí se také do místností s krbem či kamny. V ideálním případě je instalujte do všech místností, které splňují výše zmíněné podmínky.
Detektor oxidu uhelnatého se umísťuje cca 10 cm pod strop nebo do výše očí a současně do blízkosti karem a kotlů. Oxid uhelnatý se hromadí pod stropem, je mírně lehčí než vzduch, a proto stoupá vzhůru.
Co delat kdyz v domě hoří : Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří
Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.
Co dělat když hoří v bytě : Pokud zjistíte, že došlo k požáru v panelovém domě, měl byste okamžitě přivolat pomoc a to zavoláním na tísňovou linku 150, popřípadě 112. Pokud hoří přímo v bytě, ve kterém se nacházíte, a je to zároveň možné, měl byste se pokusit požár uhasit. K tomu lze využít například přenosné hasicí přístroje.
Co dělat když vypukne požár
Jak jednat v případě, že vypukne požár Malý požár se můžete pokusit uhasit sami, mějte však na paměti, že je to nebezpečné. Větší požáry vyžadují větší zásah, jako je například použití hadic nebo pěny. V takových případech je žádoucí okamžitě evakuovat prostor a zavolat hasiče.
Mezi nejčastější příčiny vzniku požárů patří lidská neopatrnost při manipulaci s ohněm a zapálení vegetace jiskrou od dopravní techniky. Požáry mohou vzniknout i při úderu blesku, zejména při bouřkách s četnými bleskovými výboji je nebezpečí vzniku požáru zvýšené.Snímače nebo odběrová místa mají být umístěny v blízkosti jakéhokoliv potenciálního zdroje významného úniku plynu, avšak pro vyloučení obtěžující výstražné signalizace, místa detekce nemají být obecně umísťovány v těsné blízkosti zařízení, které může v normálním provozu vytvářet nevýznamné malé úniky.
Jak funguje detektor oxidu Uhelnateho : Nejspolehlivější detektory oxidu uhelnatého jsou vybaveny uzavřeným elektrochemickým článkem, který přesně měří hladiny CO v širokém rozsahu koncentrací a teplot. Tento typ detektoru má také funkci autotestu a dokáže vás upozornit, pokud zjistí nízký stav baterie nebo jinou poruchu.