Antwort Co se zjistuje na hematologii? Weitere Antworten – Co se léčí na hematologii

Co se zjistuje na hematologii?
Hematologie je obor medicíny zabývající se diagnostikou a léčbou onemocnění krve (řecky aima = krev), krvetvorných orgánů (kostní dřeně) a lymfatického systému, např. leukémií, lymfomů, mnohočetného myelomu, ale též nezhoubných onemocnění krve.Mezi základní hematologická vyšetření patří vyšetření krevního obrazu, vyšetření kostní dřeně a vyšetření koagulace. Pro základní vyšetření se odebírá žilní krev, nejčastěji do zavřených odběrových zkumavek, které obsahují různá činidla (heparin proti srážení krve, separační gel pro centrifugaci, atd.)Díky testu zjistíte poměry jednotlivých složek krve (červené, bílé krvinky, krevní destičky), hladinu cukru v krvi, funkci jater a ledvin, riziko kardiovaskulárních onemocnění (hladinu cholesterolu) a rozbor moči pro zjištění možných onemocnění močových cest či ledvin.

Co vše se dá zjistit z krve : Krevní obraz je screeningové vyšetření krve, kterým získáme základní informace o počtu a kvalitě jednotlivých krevních buněk, mezi které patří erytrocyty, leukocyty, trombocyty a další odvozené parametry. Odchylky v hodnotách mohou poukazovat na zdravotní problém, který se v našem těle odehrává.

Co se zjistí z hematologie

Hematologické vyšetření je laboratorní stanovení vlastností a složení krve. Současná medicína umožňuje provést stovky různých testů krve a krvetvorných orgánů. Mezi základní a nejčastěji prováděná vyšetření patří stanovení sedimentace červených krvinek, určení krevního obrazu a diferenciálního počtu bílých krvinek.

Jak se projevuje rakovina krve : Příznaky leukémie

V těle nemocného najdeme zvýšený počet bílých krvinek, někdy i bizarně vysoké počty. Nádorové bílé krvinky jsou nezralé a neumí plnit obrannou imunitní funkci a utlačují tvorbu ostatních krevních buněk. Příznaky leukémií jsou zprvu nespecifické (únava, horečky, noční pocení, bolesti kloubů aj.).

Příprava pacienta

Nemocný musí být poučen, že večer před odběrem má vynechat tučná jídla. Pokud lze vynechat léky, má je nemocný vynechat 24 až 72 hodin před odběrem. Nemocný nemá před odběrem pít kávu, alkoholické nápoje ani kouřit.

Pomocí krevních testů se diagnostikují určité nemoci a stavy. Sleduje se průběh chronických onemocnění nebo stavů, jako je cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu. Zjišťuje se, zda je léčba nemoci účinná. Pozorují se hodnoty orgánů, jako jsou játra, ledviny, srdce a štítná žláza.

Jak poznat rakovinu z krve

Příznaky leukémie

V těle nemocného najdeme zvýšený počet bílých krvinek, někdy i bizarně vysoké počty. Nádorové bílé krvinky jsou nezralé a neumí plnit obrannou imunitní funkci a utlačují tvorbu ostatních krevních buněk. Příznaky leukémií jsou zprvu nespecifické (únava, horečky, noční pocení, bolesti kloubů aj.).Zvýšená sedimentace vypovídá o tom, že v těle probíhá akutní nebo chronický zánětlivý proces. Kde se zánět v těle nachází, je však nutné zjistit pomocí dalších vyšetření. Příčinou zvýšené krevní sedimentace může být mnoho. Bakterie, viry, chronické záněty, poškození jater, chudokrevnost, nádorová onemocnění.Krevní obraz nám měří hlavní složky a vlastnosti krve a to jsou: Červené krvinky (Erytrocyty), které přenášejí kyslík. Hemoglobin, bílkovina, která přenáší kyslík v červených krvinkách. Hematokrit, poměr červených krvinek a tekuté složky neboli plazmy v krvi.

Kdy a jak odesílat pacienta do hematologické ambulance: Leukocytóza: počty leukocytů opakovaně nad 15.000; opakované lymfocytózy, narůstající leukocytóza.

Jak poznam rakovinu v těle : Mezi možné hlavní příznaky zde patří ztráta energie, rychlá únavnost, bledost, časté infekce a krvácivost z nosu a dásní, nadměrná tvorba modřin a červených teček na kůži, zvětšené mízní uzliny, bolesti břicha, bolesti kostí a kloubů, případně horečka, noční pocení, bolesti hlavy, nechutenství a úbytek na váze.

Jak se pozná leukémie z krve : Diagnóza leukémie

Z fyzikálního vyšetření je varovný nález zvětšených nebolestivých uzlin kdekoliv na těle (třísla, krk, podpaží, třísla), nález zvětšených jater a sleziny. Základním vyšetřením je krevní obraz s vyšším počtem bílých krvinek a poklesem červených krvinek a destiček.

Jak dlouho trvá vyšetření na hematologii

Odběr krvetvorných buněk z periferní krve se provádí ambulantně z loketní žíly a trvá asi čtyři hodiny. Využívá se přitom přístroje zvaného separátor. Ještě před samotným výkonem však musí dárce projít přípravou, kdy dostává injekcí přípravek pro stimulaci krvetvorných buněk.

Zvýšená hladina bílých krvinek, CRP (C-reaktivní protein) a ESR (rychlost sedimentace erytrocytů) dokáže ukázat na přítomnost zánětu v těle. Mezi další zobrazovací metody pak patří ultrazvuk, MRI nebo CT, které mohou odhalit známky zánětu v konkrétních orgánech nebo tkáních.Prohlídka probíhá přímo v ordinaci praktického lékaře a zahrnuje několik částí: Odběr krve k vyšetření cholesterolu (ve 30, 40, 50 a 60 letech), glykémie (od 40 let á 2 roky) a ev. další testy v závislosti na současné léčbě nebo zdravotních obtížích.

Jak se pozná rakovina v těle : Mezi možné hlavní příznaky zde patří ztráta energie, rychlá únavnost, bledost, časté infekce a krvácivost z nosu a dásní, nadměrná tvorba modřin a červených teček na kůži, zvětšené mízní uzliny, bolesti břicha, bolesti kostí a kloubů, případně horečka, noční pocení, bolesti hlavy, nechutenství a úbytek na váze.