Antwort Co se vyrábí z olše? Weitere Antworten – Na co se používá olše

Co se vyrábí z olše?
Využití olšového dřeva

Olšové dřevo se používá při výrobě kuchyňského nábytku, lišt, věšáků, překližek a rámů. Je jednou z nejoblíbenějších dřevin pro řezbáře a slouží i k výrobě dřevotřískových desek. Na venkově se olšový masiv používá k výrobě koryt pro dobytek.V rukodělné řemeslné výrobě se olšové dřevo využívá na nádobí – necičky, mísy, okříny i troky na paření prasat. Umělečtí truhláři mořeným olšovým dřevem nahrazovali mimo jiné mahagon nebo palisandr.Tvrdost dřeva tabulka

Třída tvrdosti Typ dřeva Dřeviny
2. třída měkké dřevo modřín, olše, vrba jíva, douglaska
3. třída středně tvrdé platan, kaštan, líska, jilm
4. třída tvrdé dub, buk, jasan, habr, javor, třešeň, akát
5. třída velmi tvrdé dub pýřitý, dřín, zimostráz

Jaká je olše na topení : Plamen olše je dlouhý, a tím vhodný pro rychlejší prohřátí především kachlových kamen po rozdělání ohně. Bříza potom delší dobu drží naakumulované teplo. v kotlech a kamnech, při hoření vytváří silné a jasné plameny, nepraská a díky obsahu éterických olejů vytváří charakteristickou vůni dřeva. i za deště.

Jak vypadá olše lepkavá

Olše lepkavá – v Evropě přirozeně se vyskytující strom; vhodný spíše do vlhčích oblastí. Jeho růst je poměrně rychlý, v dospělosti dosahuje do výšky 10 – 20 m. Korunu má polootevřenou, kuželovitou až oválnou. Listy jsou střídavé, obvejčité, s tupou špičkou, dosahují do délky 10 cm, mají lesklou, tmavě zelenou barvu.

Kde roste olše : Roste i v jižní a severní Africe. V Americe zasahuje na jih až do Argentiny, dále se vyskytuje v Austrálii. U nás je dřevinou nížin a pahorkatin (700 m n. m.). Preferuje vlhké půdy, břehy potoků apod.

Balsové dřevo je nejlehčí ze všech dřev na světě.

Celosvětově se považuje za nejtrvanlivější dřevo teak (Tectona grandis), který se řadí do nejvyšší třídy odolnosti 1. S teakem se potkáte v Barmě, Thajsku, Indii a tropické Africe. Používá se na velmi kvalitní truhlářské výrobky ale díky své trvanlivosti na exteriérové terasy atd.

Co se vyrabi z olše

Dřevo olše je poměrně měkké, zbarvuje se do červena, používá se pro výrobu nábytku a okenních rámů, dále se z něj vyrábí hračky, je používáno na výrobu tužek a pastelek. Dále se dřevo využívá na uzení masa a ryb a vyrábí se z něho vysoce kvalitní dřevěné uhlí. Pyl z olše je jedním z hlavních jarních alergenů.Rozdělení dřeva podle tvrdosti

Dnes se však častěji používá rozdělení do tří skupin – měkké, středně tvrdé a tvrdé. Nejtvrdším dřevem u nás je akát (770 kg/cm²) a nejměkčím je borovice (280 kg/cm²).Mokré dřevo nadělá více paseky než užitku. Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.

Mezi tvrdým palivovým dřívím je nejvíce výhřevné tvrdší listnaté dřevo: dub, buk, bříza a jasan, absolutním šampionem je pak habr. Měkké dřevo (nejčastěji z jehličnanů) naproti tomu hoří rychleji, ale dobře se z něj dělají třísky vhodné na podpal a seženeme jej za nižší cenu.

Jak kvete olše : Květy jsou jednodomé. Samčí a samičí jehnědy na témže letorostu,dlouze stopkaté; objevují se již v létě předcházejícího roku. Samčí květy po 2–5, nící, koncové, s fialově hnědými podpůrnými šupinami a žlutými prašnými váčky, dlouhé zhruba 7 cm. Samičí květy 1–1,5 cm dlouhé, s vystupujícími červenými bliznami.

Kde roste Olše šedá : Roste podél řek a potoků, balvanité náplavy; také na hlinitých, jen občas zaplavovaných půdách, potřebuje ale lépe drenážovanou půdu než olše lepkavá (Alnus glutinosa). Nesnáší stagnující vodu. Vyžaduje dobře provzdušněný substrát. Dává přednost vápenatým půdám, roste i na suchých stanovištích.

Jak se jmenuje plod olše

Květenství na koncích větviček společně; samčí, válcovité jehnědy, na konci a samičí, elipsoidní jehnědy, na bázi. Samičí květenství dozrávají v dřevnaté nerozpadavá šištice. Plodem je drobná nažka s hnědým úzkým kožovitým lemem. Existuje 25 druhů.

Rozdělení dřeva podle tvrdosti

Dnes se však častěji používá rozdělení do tří skupin – měkké, středně tvrdé a tvrdé. Nejtvrdším dřevem u nás je akát (770 kg/cm²) a nejměkčím je borovice (280 kg/cm²).Objemová hmotnost. Nejtěžší dřevinou světa je považována Black Ironwood, česky přeložitelné jako Černé železné dřevo, jehož hodnota se uvádí 1355 kg/m3.

Jaké dřevo má největší výhřevnost : Mezi tvrdým palivovým dřívím je nejvíce výhřevné tvrdší listnaté dřevo: dub, buk, bříza a jasan, absolutním šampionem je pak habr. Měkké dřevo (nejčastěji z jehličnanů) naproti tomu hoří rychleji, ale dobře se z něj dělají třísky vhodné na podpal a seženeme jej za nižší cenu.