Antwort Co se starými zářivkami? Weitere Antworten – Kam se starou zářivkou

Co se starými zářivkami?
Pokud se vám zářivka nedopatřením rozbije, otevřete okno a důkladně vyvětrejte místnost. Nasaďte si rukavice, opatrně posbírejte všechny rozbité části a vyčistěte podlahu. V plastovém sáčku ji odevzdejte do sběrny komunálního odpadu.Oproti tomu například běžné staré žárovky do elektroodpadu nepatří. Obsahují sice sklo, ale to se už dále nevyužívá. Běžnou žárovku tak můžete dát do směsného odpadu, protože zároveň není ani odpadem nebezpečným.Ideálním řešením je odnést zářivku tam, kde jsme ji zakoupili. Elektra, hobby centra, ale i školy a některé instituce mají možnost speciálního sběru zářivek – jedná se o tzv. sběrná místa, odkud pak putují k bezpečné likvidaci.

Kam s nefunkční žárovkou : Rozbité či nefunkční žárovky lze bez jakýchkoliv výhrad odložit do nádoby na směsný komunální odpad.

Kam vyhodit klasické žárovky

Klasické vláknové žárovky a halogenové žárovky

S těmito typy žárovek není žádný problém. Klidně je vyhoďte doma přímo do koše nebo popelnice se směsným odpadem. Tyto žárovky totiž neobsahují žádné nebezpečné látky a ani se nerecyklují. Nepovažují se za elektroodpad, proto není potřeba s nimi nijak speciálně zacházet.

Kam vyhodit staré šanony : A jak je to s tříděním šanonů Šanony vyrobený z papíru patří i s kovovýma součástkama do modrého kontejneru. Plastové šanony a papírové s laminovou vrstvou vyhazujeme do směsnýho odpadu.

LED žárovky, lineární a kompaktní zářivky nebo úsporné žárovky se odevzdávají ve sběrných místech. Určitě máte nějaké v okolí, bývají to obecní úřady, prodejny elektro nebo sběrné dvory. Mapu sběrných míst naleznete na stránkách společnosti Ekolamp. Halogenové ani vláknové žárovky však není třeba třídit.

Porcelán do skla vůbec nepatří.

Zapamatujte si, že porcelán ani keramika nejsou sklo, a proto patří vytřídit do směsného odpadu, případně ve větším objemu využijte váš nejbližší sběrný dvůr.

Kam vyhodit obal od montážní pěny

Do žluté popelnice nebo kontejneru vyhazujte plastové obaly, tašky, sáčky, sešlápnuté PET lahve, prázdné obaly od čisticích, pracích a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, různé balicí fólie, obaly od CD a další výrobky z plastů. Můžete sem vyhodit také polystyren, větší kusy však raději rozlámejte.Klasické žárovky, můžete hodit do koše. Stejně jako reflektorové a halogenové žárovky patří do popelnice – směsný odpad.LED žárovky, lineární a kompaktní zářivky nebo úsporné žárovky se odevzdávají ve sběrných místech. Určitě máte nějaké v okolí, bývají to obecní úřady, prodejny elektro nebo sběrné dvory. Mapu sběrných míst naleznete na stránkách společnosti Ekolamp. Halogenové ani vláknové žárovky však není třeba třídit.

Prošlé potraviny je třeba sesypat a vyhodit do směsného odpadu. Staré kompoty a zavařeniny taktéž patří do směsného odpadu, sklenice můžeme použít na další zavařování nebo vytřídit do kontejneru na sklo, kam rovněž patří lahve od vína a sirupů.

Kam vyhodit starou pánev : Pánve, hrnce, pekáče

Staré kuchyňské nádobí je nejvhodnější odvézt do sběrného dvora.

Kam vyhodit starou pánvičku : Snad každý už někdy řešil otázku, kam vyhodit připálené teflonové pánve (nejen od oblíbeného kapra) nebo třeba kam vyhodit varnou konvici, která může být také z velké části kovová. Tyto a další podobné předměty je nejlepší odevzdat do sběrného dvora.

Kam dávat žárovky

Nevyhazujte žárovky mezi ostatní elektrospotřebiče

Vysloužilé zářivky patří výhradně do speciální sběrné nádoby na světelné zdroje. V žádném případě se nesmějí vyhazovat mezi jiné vyřazené elektrospotřebiče. Důvodem je jejich křehkost: mezi ostatním elektroodpadem by se mohly rozbít a tím uvolnit rtuť do okolí.

Porcelán je vyroben ze směsi kaolinu, křemene a živce, zatímco hlavní složkou skla je křemen, který se na sklo speciálně upravuje. Pokud tedy pro porcelánové hrnečky, talíře a další nádobí nenajdete jiné využití, někomu je nedarujete ani je neupcyklujete, můžete je vyhodit klasicky do popelnice.Zatímco víčko od dětské kapsičky lze vyhodit do popelnice na plasty, obal bohužel musí skončit ve směsném odpadu. Pod plastovým povrchem se totiž skrývá hliníková vrstva. V zahraničí se již tyto obaly recyklují, v Čechách to však zatím není možné.

Kam patří plata od vajíček : Platilo totiž, že tyto materiály obsahují natolik znehodnocená papírová vlákna, že jejich další zpracování již není možné. Jenže recyklační technologie jsou dnes na takové úrovni, že výše zmíněné materiály lze třídit do modrých kontejnerů na papír (plata od vajec je možno při zachování správného postupu i kompostovat.