Antwort Co se platí z DPP? Weitere Antworten – Co se platí z dohody o provedení práce

Co se platí z DPP?
Daně z dohody o provedení práce platíte vždy. Pokud nepodepíšete prohlášení poplatníka daně z příjmu, bude Vám do limitu 10 000 Kč sražena daň srážková, která činí 15 %. Odečte ji Váš zaměstnavatel a příjem už pak dále nemusíte (ale můžete) vykazovat v daňovém přiznání.Srážková daň je daň, která se nejčastěji používá ke zdaňování menších příjmů z dohod o provedení práce nebo dohod o pracovní činnosti (podívejte se na tabulku). Její sazba činí 15 % a odvádí ji ten, kdo odměnu vyplácí – příjemce odměny už dostává peníze zdaněné.To platí pro všechny, kteří mají DPP jako jedinou výdělečnou činnost. Pro rok 2024 činí 4,5 % zdravotního pojištění a 6,5 % sociálního pojištění z hrubé mzdy, která překročila 10 500 Kč u jednoho zaměstnavatele nebo 17 500 v Kč v součtu všech smluv DPP u více zaměstnavatelů.

Jak se dani DPP 2024 : 2024 s limitem 10 000 Kč měsíčně u jednoho zaměstnavatele. Od července se tento limit rozdvojí a začne se počítat z aktuální průměrné mzdy v ČR. Z odměny zaměstnance na DPP do limitu 10 000 Kč se odvádí pouze srážková daň ve výši 15 % (pokud nepodepsal prohlášení poplatníka k dani, tzv. růžový formulář).

Kdy se platí daň z DPP

Dohoda o provedení práce a daňové přiznání

V některých případech se vám při práci na DPP může vyplatit podání daňového přiznání. Pokud totiž váš výdělek činí méně než 10 000 Kč měsíčně a nemáte podepsané prohlášení o dani, vztahuje se na vás srážková daň, kterou vám zaměstnavatel strhává z výplaty.

Kdo platí zdravotní pojištění při dohodě o provedení práce : Kdo platí sociální a zdravotní pojištění u DPČ

Při výdělku nad 4 000 Kč měsíčně odvádí zaměstnanec i zaměstnavatel sociální a zdravotní pojištění.

U DPP a DPČ se nyní mění celá řada věcí, například se změnilo právo na příplatky, evidence odpracované doby, rozvrh práce a další. Zaznívají hlasy, že se díky změnám stanou dohody méně flexibilní a práce „dohodářů“ bude dražší. To prý může vést ze strany zaměstnavatelů k omezení jejich využívání.

V situaci, kdy nebylo podepsáno prohlášení, a dosáhli jste na dohodu o provedení práce (DPP) příjmů v maximální výši 10 000 korun za měsíc, bude vám z příjmu odečtena srážková daň ve výši 15 procent. Pokud toto splněno nebude, uplatní se daň zálohová, a to rovněž ve výši 15 procent.

Kdy se neplatí daň z DPP

Dohoda o provedení práce a daňové přiznání

V některých případech se vám při práci na DPP může vyplatit podání daňového přiznání. Pokud totiž váš výdělek činí méně než 10 000 Kč měsíčně a nemáte podepsané prohlášení o dani, vztahuje se na vás srážková daň, kterou vám zaměstnavatel strhává z výplaty.Základní lhůta pro podání daňového přiznání za uplynulé zdaňovací období, kterým je kalendářní rok, je tedy do 1. 4. následujícího kalendářního roku. Podáte-li daňové přiznání elektronicky, je lhůta pro podání přiznání 4 měsíce po uplynutí zdaňovacího období.Dohoda o provedení práce (DPP): daňové přiznání budete vyplňovat, když jste si na DPP vydělali více než 10 000 korun za měsíc. V tom případě za vás zaměstnavatel také odvedl zálohu na daň.

Zaměstnavatel bude povinen zaměstnance na DPP nejpozději v den nástupu upozornit na možný vznik povinnosti odvést pojistné na sociální pojištění, je-li zaměstnán u více zaměstnavatelů a překročí-li jeho příjem u všech zaměstnavatelů rozhodnou částku (40 % průměrné mzdy, tedy 17 500 Kč).

Na co má nárok zaměstnanec na DPP : Jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel platí zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanec má nárok na nemocenské dávky v případě nemoci. A zaměstnavateli plynou všechny registrační povinnosti. Stejně jako u DPČ, ani u DPP zaměstnanec nemá nárok na dovolenou a jiné výhody jako u klasického pracovního poměru.

Kolik si vydělám na DPP : DPP: Kolik si vydělám

Minimální výše odměny při práci na dohodu je stejná jako minimální mzda. Ta v přepočtu na hodinovou sazbu činí v roce 2024 konkrétně 113,40 Kč. Horní hranice omezená není a závisí na domluvě se zaměstnavatelem.

Kdy přihlásit DPP na OSSZ 2024

Zaměstnavatel, který zaměstnával zaměstnance činného na základě dohody o provedení práce přede dnem účinnosti zákona (1.7.2024) a toto zaměstnání bude trvat i po účinnosti tohoto zákona, musí se přihlásit se do registru zaměstnavatelů podle § 93 zákona č. 187/2006 v novém znění nejpozději do 30 dnů.

Kam se hlásí dohoda o provedení práce

Aby bylo možné hlídat limity při souběhu více dohod, bude na správě sociálního zabezpečení zaveden registr všech dohod o provedení práce a příjmů z nich. Zaměstnavatelé budou muset pravidelně ohlašovat nástupy a ukončení dohod, dosažené příjmy.