Antwort Co se dá vypěstovat doma? Weitere Antworten – Co můžu zasadit doma

Co se dá vypěstovat doma?
Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony. Do záhonku již můžeme uložit i semínka polních salátovek a nakládaček.V samozavlažovacích květináčích a truhlících poroste široká škála zeleniny a postupně můžeme sklízet naprosto čerstvé plody: například ředkvičky, různé druhy salátů a listové zeleniny, řapíkatý celer, kadeřavou petržel, pažitku, hrášek, koktejlová rajčata, papriky nebo okurky hadovky, cukety a mnoho dalších.Nenáročná zelenina na pěstování ve fóliovníku

  1. Ředkvička.
  2. Hrách.
  3. Jahody.
  4. Česnek.
  5. Listová zelenina jako hlávkový salát.
  6. Rajčata.
  7. Cibule.
  8. Brambory.

Co pěstovat doma za oknem : Na okenním parapetu vám může růst například bazalka, majoránka, tymián, meduňka, koriandr, pažitka, máta a samozřejmě nenáročná řeřicha. Pro bylinky obecně platí, že potřebují dostatek světla, a je tedy pro ně vhodné místo u západního nebo východního okna.

Co rychle vyklíčí

Z obilovin nejrychleji klíčí žito, pak pšenice, ječmen a oves. Z dalších plodin je velmi oblíbená vojtěška (alfa alfa), hořčice, řeřicha, ředkvička, pískavice. Prodává se i směs těchto různých rostlin určená ke klíčení. Méně tradiční jsou klíčky ze semen červené řepy, cibule, česneku, rukoly.

Co nejrychleji vyroste : Jedná se o bambus, rostlinu řadící se do stejné čeledi jako běžné traviny a zároveň nepřekonatelného rekordmana, co do rychlosti růstu. Některé druhy bambusu dokážou v příznivých podmínkách vyrůst až o necelý metr denně.

Bazalka, saturejka, kerblík, máta, meduňka, tymián, rozmarýn, šalvěj či oregano jsou byliny, kterým se ve vašich obydlích většinou dobře daří. K dostání jsou ve více odrůdách, lišících se výškou nebo intenzitou růstu. Pro zimní pěstování v bytě volte zásadně kompaktní odrůdy.

Vhodná zelenina pro domácí pěstování

Vhodné podmínky pro pěstování v bytě připravíte i pro papriky, salát, ředkvičky, mrkev nebo fazole. Rajčata a papriky sice vyžadují více světla než ostatní zelenina, ale při správném umístění na parapetu nemusíte mít obavy, že by se jim nedařilo.

Co se vyplatí pěstovat

Obecně se vyplatí pěstovat

Zeleninu, která je drahá (například česnek nebo chřest). Zeleninu, kterou seženete obtížněji (například topinambury). Zeleninu, kterou nepořídíte za dobrou cenu v dobré kvalitě (například rajčata). Zeleninu, o které chcete mít jistotu, že vyrůstala bez chemie a v přirozených podmínkách.Produktivní pořadí plodin na vyvýšeném záhonu

Nápad 1 Nápad 2
1. rok Dýně, cuketa, fenykl Pórek, brambory, listový salát nebo hlávkový salát
2. rok Kedlubny, okurky, červená řepa Mrkev, kopr, ředkev
3. rok Mrkev, cibule, mangold, kopr Salát, cibule, červená řepa
4. rok Ředkvičky, salát, hrách Ředkvičky, hrách

Co do truhlíku na okno Nejčastěji se do truhlíku na okno vysazují muškáty, fuchsie nebo petúnie. Vyniknou převislé kultivary. Do stínu se hodí begónie nebo pokojové kopřivy.

Mezi středomořské bylinky patří také šalvěj, saturejka a levandule. Oregano a oblíbená bazalka mají také rády slunce, ale dávají přednost kypré a na živiny bohaté půdě, kterou byste měli ideálně obohatit trochou kompostu. Pažitka, petržel, kopr a kerblík naopak preferují světlé místo v polostínu.

Co klíčí nejrychleji : Z obilovin nejrychleji klíčí žito, ostatní – pšenice, ječmen a oves potřebují přibližně den navíc. Při klíčení štěpí škroby na cukry a může vás překvapit, jak zesládnou. Skvěle tak dochutí živé obilné kaše nebo granolu.

Co rychle Vyklici : Pastinák, tuřín, mrkev, červenou řepu, ředkvičky a brambory vysévejte rovnou do záhonů. Rovnou do půdy vysévejte také semena hrachu, fazolí, dýní a okurek, které rostou v prvních týdnech velmi rychle a při přesazování se snadno poškodí.

Co lze zasadit v zimě

Pod zemí zimu přežívá křen, chřest a topinambur, dále dvouleté zeleniny jako třeba petržel, černý kořen a pastinák. Mrazuvzdorné jsou též mnohé cibuloviny, konkrétně vytrvalé a dvouleté druhy. U špenátu a zimního salátu je zajímavé, že snesou teploty pod bodem mrazu pouze v určitém úseku svého vegetačního období.

Jakou zeleninu a ovoce můžete pěstovat Nejlépe se bude v truhlíku dařit všem bylinkám, dále pak taková klasika jako jsou cherry rajčátka, chilli papričky, mrkev, cibule, fazolové lusky hrášek, ředkvičky nebo tzv. mini salátové okurky či klasické sladké papriky.Co lze pěstovat na balkoně

Dobře se na balkónech daří ředkvičkám, hrášku, fazolkám, mrkvi i kedlubnám. Nenáročný na pěstování je salát, převislé jahody, měsíční jahody, kanadská borůvka nebo cukety. Větší nádoba na balkóně umožní i pěstování speciálně upravených druhů ovocných stromů.

Co se nejvíce pěstuje : Nejdůležitější skupinou plodin jsou u nás obilniny, které pokrývají více než polovinu osevních ploch. Do rostlinných komodit patří obiloviny, olejniny, luskoviny, pícniny, cukrová řepa a brambory, dále ovoce, zelenina, chmel, réva vinná, léčivé, aromatické a kořeninové rostliny, květiny a školkařské výpěstky.