Antwort Co se dá dělat z bezu? Weitere Antworten – Co lze vyrobit z bezu

Co se dá dělat z bezu?
Bezinky – plody bezu v kuchyni

  • Bezinkový čaj na bolesti nervového původu.
  • Sušené plody bezinek zastaví průjem.
  • Bezinkové kloktadlo na bolest v krku a afty.
  • Bezinková šťáva.
  • Sladký bezinkový rozvar – skvělá náplň do dezertů
  • Bezinková marmeláda.
  • Bezinkový kompot a pudink.
  • Bezinky v dezertech.

Zelené bobule odstraňte. „Ze střapců bobulky očesávám vidličkou, lze také borůvkovým hřebenem,“ radí Alena Hamplová. Dají se zpracovat různě. V domácích podmínkách lze vyrobit marmeládu, džem, sirup, šťávu, likér nebo víno, ale je možné plody nasušit také na čaj.Plody bezu černého se tradičně užívají při bolestech nervového původu, zejména při zánětu trojklanného a sedacího nervu nebo při bolestech periferních nervů. Doporučují se také při bolestech páteře, svalů a při migréně. Pro tyto účely je nejlepší peckovičky nasušit a pak si z nich uvařit čaj.

Co z květů bezu : Bezové květy se dají i smažit – stačí připravit řídké těstíčko, květenství v něm namočit a usmažit dozlatova. Efektní dezert pak stačí jen pocukrovat. Důležité je nesbírat květy u silnice, ale najít místo dál od civilizace.

Jak udělat domácí bezový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.

Jak zpracovat květ černého bezu : Květy bezu černého můžete jednoduše usušit. Připravíte si tak především celoroční surovinu na čaj, který je podle MUDr. Hamplové vhodný popíjet například při nachlazení, ale i na nálevy, kterými pak lze zase vyplachovat zanícená ústa nebo potírat poraněnou kůži. „Sušíme při teplotě do 35 °C.

Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.

Květy bezu černého můžete jednoduše usušit. Připravíte si tak především celoroční surovinu na čaj, který je podle MUDr. Hamplové vhodný popíjet například při nachlazení, ale i na nálevy, kterými pak lze zase vyplachovat zanícená ústa nebo potírat poraněnou kůži. „Sušíme při teplotě do 35 °C.

Na co je dobrý bez

Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.Bobule černého bezu – zvláště pokud jsou nezralé – obsahují jedovatou látku sambunigrin. Ta může způsobovat nevolnost a zažívací potíže. Zahřátím na teplotu vyšší než 80 °C se však sambunigrin rozkládá. Plody černého bezu by se měly sklízet až v době, kdy jsou všechny bobule tmavé.Květy je možné i smažit

Květy bezu takto můžeme osmažit i nasladko, v maličko přislazeném těstíčku, ovoněném špekou skořice. Po usmažení kosmatice přes cedník zlehka posypte moučkovým cukrem.

Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.

Jak dlouho vydrží domácí bezový sirup : Hotový bezový sirup uskladňujeme nejlépe na tmavším a chladnějším místě. Neotevřený vydrží sirup až 365 dní, po otevření skladujte v ledničce maximálně týden.

Kolik bezu na sirup : Květy černého bezu sbírejte za slunečného počasí, nejlépe dva až tři dny po dešti. Jsou tak zbavené prachu, ale zároveň již obsahují dostatek cenného pylu. Trhejte vždy celá květenství a ukládejte si je do papírového pytle. Na litr sirupu potřebujeme přibližně 10 až 20 celých květů.

Jak vyuzit bez

Léčivé účinky bezinek, plodů černého bezu

jedovaté jsou pecičky, které plody obsahují. Bezpečně sníst můžete jen malé množství. Bezinky používáme i za čerstva ve formě šťáv, likérů, kompotů, sirupů a zavařenin. Na léčení se využívají sušené plody nebo tepelně upravené plody jen v malém množství.

Jak si ho připravit: Do šálku nasypte dvě lžičky sušeného bezového květu, zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Následně nálev sceďte.Bezinková šťáva je ideální proti zánětům v těle, při bolestivých zánětech trojklanného nervu, na snížení krevního cukru, normální funkci dýchacího systému, na podporu imunity, k čištění organismu, vylučování vody z organismu a jako antioxidant.

Na co je dobrý čaj z bezu : Bezový čaj má tu výhodu, že není nutné ho nijak doslazovat – černý bez má sám o sobě velice sladkou příchuť. Na co ještě zabírá: Chřipka, angína, bronchitida, kašel, rýma, zánět dutin. Nálev z květů černého bezu (připravujeme stejně jako čaj) použijte k čištění a omývání citlivé pokožky.