Antwort Co s velikonočními vejci? Weitere Antworten – Co s vejci po Velikonocích

Co s velikonočními vejci?
Co s vajíčky po Velikonocích Přinášíme pět receptů

  1. Kulajda. Hustá krémová polévka je nejlepší s čerstvým pečivem.
  2. Vaječný koláč Na vaječný koláč budete potřebovat vajíčka – uvařená a syrová, housky nebo rohlíky, máslo, smetanu, sůl, pepř, kopr a petrželku.
  3. Pštrosí vejce.
  4. Francouzské brambory.
  5. Vajíčková pomazánka.

Nakrájenými vařenými vejci obohatíte také pomazánku z mrkve, ředkviček, tvarohu i škvarků. Dokonalou dvojku tvoří vejce s rybou. Vařená vajíčka se přidávají do rybičkové nebo tuňákové pomazánky. Štiplavou chuť a svěží zelenou barvu dodá pomazánce čerstvá pažitka, jarní cibulka, medvědí česnek nebo mladá řeřicha.Klasickým řešením může být salát, do kterého se vejce mohou přidat, nebo pokrmy, ke kterým se pokrájené vejce na tvrdo hodí – třeba koprová omáčka. Největší klasikou na tisíc způsobů je vajíčková pomazánka, která má tu výhodu, že do ní padne vajec hodně. Velmi efektním způsobem se dají vejce zpracovat jako plněná.

Jak dlouho vydrží velikonoční vejce : Trvanlivost vařených vajíček

Stejně jako čerstvým vajíčkům, tak i těm vařeným nejvíc svědčí pobyt v lednici při teplotě kolem 5-8 °C. Zatímco tam ale čerstvá vajíčka vydrží až 5 týdnů (pokud jsou tedy opravdu čerstvá), ta natvrdo vařená mají trvanlivost mnohem kratší.

Co s Vyfouknutym Vajickem

Chcete-li vyfouknutá vejce použít k dekoraci, u kterých je žádoucí, aby byl po vyfouknutí otvor co nejmenší, pak zvolte metodu vyfouknutí pomocí jedné dírky: I v tomto případě je třeba vejce nejprve důkladně omýt pod teplou vodou a očistit ho.

Co z kachních vajec : Kachní vejce jsou v zahraničí velmi populární potravinou a v některých částech světa dokonce nepostradatelným pomocníkem v kuchyni. Například v Anglii se z nich pečou buchty, v Thajsku z nich dělají výborné kachní taštičky a v Číně zase pokrm nazývaný „stoleté vejce“.

Vejce natvrdo: 11 lahodných způsobů, jak s nimi naložit

  1. Skotská vejce.
  2. Roláda s vajíčkovým salátem.
  3. Jednoduchý vajíčkový salát s rajčaty.
  4. Ruské vejce.
  5. Kuřecí roláda s nádivkou.
  6. Vaječné placičky se sýrem a šunkou.
  7. Plněná sekaná pečeně


Špecle lze podávat na několik způsobů. Dokonale chutnají s omáčkou, masem, škvarky, klobásou nebo sýrem. Poslouží i jako vynikající příloha k obědovým pokrmům, kterou lze střídat s brambory, kroupami nebo rýží. Osvědčí se také ve formě samostatného pokrmu bez zbytečných přísad.

Jak zpracovat velikonoční vejce

Velikonoční vajíčková pomazánka s tvarohem

POSTUP: Uvařená a oloupaná vejce protlačíme skrz mřížku, smícháme s tvarohem nebo s pomazánkovým máslem. Přidáme hořčici, cibulku a dochutíme. Servírujeme s pečivem, pomazánku můžeme posypat pažitkou.Jak postupovat při nálezu vši nebo vajíčka (hnidy)

Postup dodržovat dle příbalového letáku. Umýt vlasy šamponem proti vším. Najít všechny vši ve vlasech a zbavit se jich. Hnidy vyčesat pomocí všiváčku (hřebínek na hnidy).Ideální teplota skladování se pohybuje mezi 5 a 18 °C, v ledničce nejlépe do 8 °C. Vyhněte se dvířkům chladničky, kde je teplota nejvyšší, a raději je schovejte dozadu střední nebo vrchní police. Důležitá je také stálost teploty. Neustálé přesouvání vajec z lednice do spíže a naopak čerstvosti nepřidává.

10 minut pro vejce nahniličko se spíše tekutým středem. 12 minut pro vejce mezi nahniličko a natvrdo. 16 minut pro vejce natvrdo.

Co udělat z Vyfouknutych vajec : Když vám pár vyfouknutých vajec zbyde, zkuste ještě vyrobit pár vajec „obalovaných”: Vyfouknuté vajíčko nasaďte na špejli a potřete ho lepidlem. Pak už stačí jen obalit v čem vás napadne. Na ozdobu kuchyně se budou hodit třeba vejce obalená v cukrové rýži, sezamu nebo červené čočce.

Co s Vyfouknutými vejci : Už několik týdnů před Velikonocemi si můžete dům vyzdobit vejdumky neboli vyfouknutými vejci, které můžete zavěsit do vázy na větvičky jívy, břízy či zlatého deště, uložit do velikonočního košíku či přidat k dalším velikonočním dekoracím, například k vypěstovanému obilí v květináči či truhlíku.

Na co kachní vejce

Kachní vejce obsahují oproti slepičím více vápníku, obsah ostatních minerálních látek je podobný, obě obsahují selen, mangan, zinek, měď, draslík, sodík, fosfor a železo. Řadí se k alkalickým potravinám, které normalizují pH těla.

Kachní násadová vejce můžete skladovat až 30 dní v chladné místnosti.Kachní vejce jsou v zahraničí velmi populární potravinou a v některých částech světa dokonce nepostradatelným pomocníkem v kuchyni. Například v Anglii se z nich pečou buchty, v Thajsku z nich dělají výborné kachní taštičky a v Číně zase pokrm nazývaný „stoleté vejce“.

Jak zpracovat velikonoční vajíčka : 5 nápadů, jak využít velikonoční vajíčka

  1. Ďábelská vejce s avokádem. Klasická ďábelská vejce do zdravého jídelníčku moc nepatří.
  2. Bramborový salát trochu jinak. Bramborový salát nemusí být jen vánoční záležitostí.
  3. Těstovinový salát.
  4. Jarní ricottový sendvič s vejcem.
  5. Vaječná kari pomazánka.