Antwort Co s Olivovnikem na zimu? Weitere Antworten – Kdy vytahnout Olivovnik

Co s Olivovnikem na zimu?
Olivovník stěhujte dovnitř i ven nejlépe v době, kdy venku i vevnitř panuje stejná teplota. Nejspíš se ani tak nevyhnete částečnému opadání listů, ale nebude probíhat v dramatické míře a rostlina zůstane zdravá. Pokud tedy zvažujete celoroční venkovní umístění olivovníku, musíte vzít v potaz i region, ve kterém žijete.Bez poškození snesou spolehlivě –8 °C, rozumná teplota je do –12 °C, zakryté samozřejmě snesou více. Rostliny v kontejneru na zimu umisťujeme na světlé, ale pokud možno nevytápěné místo. Olivovník při nedostatku slunečního záření v zimě při teplotách nad 18 °C velmi trpí.Místnost by měla být dostatečně prosvětlená a dobře větratelná. Olivovníky zaléváme i přes zimní období, ale jen velmi mírně. U olivovníků je nejdůležitější kořenový bal, protože při teplotě -10 °C a nižší může docházet k vážnému poškození kořenů, což by bylo pro rostlinu fatální.

Jak ozivit Olivovnik : Olivovníky si nejvíce libují v jemně navlhlé půdě, proto je nezapomeňte pravidelně zalévat. Jelikož je rostlina na sluníčku a často zasazená v květináči, voda se odpařuje rychle. V zimě by mělo stačit zalévat jednou týdně, v létě ale možná bude potřeba dopřát rostlině zálivku až dvakrát nebo třikrát týdně.

Co s Olivovnikem po zimě

Zimování olivovníku v květináči

Při pěstování olivovníku v květináči se jeho mrazuvzdornost pohybuje pouze okolo -5°C v závislosti na stáří a kondici rostliny. Na zimu ho přemístíme na chráněné místo do světlé verandy, zimní zahrady, zasklenou terasu či balkon, kde bude dostatek světla.

Proč opadává olivovník : Opadávání listů:

Nedostatek živin: Stejně jako většina živých bytostí, i olivovníky potřebují dostatek živin. Hniloba kořenů: Tento problém nastane, pokud dojde k přelévání, takže se ujistěte, že rostlina je zalévána podle našich doporučení.

I olivovníky v půdě můžete zimovat pomocí zimovacích vaků, nebo přístřešků z polykarbonátu. Vak na olivovník dávejte v době kdy klesne teplota pod -8C a když se oteplí tak jej sundejte. Polykarbonátové skleníky (lexan) můžete insatalovat, také až bude mrznout, ale nezapomeňte aby byl dobře větratelný!

Není to žádný důvod k panice. Je totiž u olivovníku přirozené, stejně jako u jiných stálezelených rostlin, že vyměňují staré listy postupně a ne najednou. Všechny listy se vymění v průběhu dvou až tří let. Pokud Vám z olivovníku začíná opadávat větší množství listů, je možné, že trpí suchem a je třeba jej zalít.

Jak správně zazimovat olivovník

Doporučujeme na zimu přes půdu dát geotextilii cca 50 až 100cm okolo olivníku a přesypat kamínkama, chvojím, nebo štěpkou, aby se udělala izolační vrstva a kořeny olivovníku nebyly přemokřeny.Teplomilná rostlina se vyskytuje často na velmi kamenitých a suchých půdách. Roste velmi pomalu a dosahuje velmi vysokého věku. Stáří Platónova olivovníku z Akadimova háje u Athén je asi 2500 let. První úrodu přináší kolem dvacátého roku, ale plodí dalších 150 i více let.Kdy stříhat olivovník

Již vzrostlé stromky je třeba upravit řezem na jaře, nejpozději však v polovině července. Díky tomu stihnou nové výhony do zimy vyzrát. Každé dva roky můžete také přistoupit k prosvětlovacímu řezu.

Popularitě se těší také jeho pěstování v nádobě. Pamatujte na to, že olivovníky špatně snáší vlhký vzduch. Proto je vhodné jim zajistit stanoviště, kde bude vzduch spíše sušší, a to především v zimě. Ideální může být například prostor na chodbě či terase, který je dobře chráněn před mrazem.

Jak se stříhá olivovník : Jak stříhat olivovník

Řez olivovníku rozhodně nemusí být nikterak radikální. Je ale třeba pravidelně zastřihávat bujné letorosty. Dlouhé větve se stříhají proto, aby strom zhutněl a netáhl se příliš do výšky. Pravidelně také uvolňujte střed stromu a prostříhejte větve, které vedou směrem dovnitř.