Antwort Co s mečíky po odkvětu? Weitere Antworten – Kdy se vytahují mečíky ze země

Co s mečíky po odkvětu?
V závislosti na odrůdě od června do září. Mečíky v našem klimatu venku nepřezimují, takže je musíte vyjmout s koncem léta. Nejlepší je to udělat koncem září a nejpozději do konce října. Po vykopání vyřízneme výhonky 5-10 cm nad hlízami.Očištěné hlízy se ukládají opět v tenkých vrstvách na lísky a dosušují se ještě asi 4 až 6 týdnů při teplotě kolem 20 °C a občasné výměně vzduchu. Po dosušení se hlízy ukládají až do výsadby v suché, větrané, mrazuprosté místnosti s teplotou od +2 do +10 °C. Při teplotě 0 °C již hlízy mrznou a zcela se znehodnocují.Mečíky na podzim

Na záhonech je ponechejte, dokud nepřijdou mrazy. Gladioly se musí vybírat z půdy, protože v našich podmínkách nejsou mrazuvzdorné. Před mrazy je vyndejte z půdy, nechte přesušit a umístěte na suché místo o teplotě 2 – 10 st. Přezimovat je můžete nechat i ve sklepě v kbelíku.

Kdy řezat mečíky : Mečíky je nejlepší řezat ráno, kdy jsou dostatečně pevné a svěží. Pokud se květy ponechají na rostlině, je třeba je po odkvětu odstranit odlomením pod nejspodnějším květem. Ponechané odkvetlé květy působí nejen nepěkně, ale tvorbou semen oslabují nově narůstající hlízu.

Jak vyndat mečíky

Ořežte přebytečné suché stonky a listy, hlízy mečíků vyryjte ze země a následně je velmi opatrně vyjměte ven. Hlízy následně sušte v dobře větrané místnosti, jejíž teplota se pohybuje kolem 20° C. Hlízy, které jsou nemocné nebo plesnivé, následně vyřaďte. Zhruba po deseti dnech sušení hlízy mečíky zbavte suché slupky.

Kdy se vysazují mečíky : Optimální doba pro výsadbu je polovina dubna. Pokud chceme sklízet květy postupně, můžeme dobu výsadby oddálit až do poloviny června. I v tomto období vysazené rostliny vykvetou a vytvoří nové květu schopné hlízy. Pokud nám nezáleží na nově vytvořených hlízách, můžeme mečíky vysazovat i v červenci.

Jak si při výsadbě mečíků (gladiol) počínat Jednotlivé hlízy sázejte do hloubky 8 až 10 centimetrů, a to ve skupině, v rámci níž umístíte hlízy 20 až 25 centimetrů od sebe. Bezprostředně po výsadbě nezapomeňte mečíky dostatečně zalévat. Tip: Hlízy mečíků jsou často sužovány houbovými chorobami.

Doporučujeme skladovat cibulky i s jejich hlízkami* v kartonové krabici (nebo na síťovém podnose). Umisťujte je do krabice po vrstvách, mezi jednotlivé vrstvy vkládejte noviny. Krabice s cibulkami uchovávejte na chladném suchém místě, např. ve sklepě.

Kdy sázet cibule mečíků

Optimální doba pro výsadbu je polovina dubna. Pokud chceme sklízet květy postupně, můžeme dobu výsadby oddálit až do poloviny června. I v tomto období vysazené rostliny vykvetou a vytvoří nové květu schopné hlízy. Pokud nám nezáleží na nově vytvořených hlízách, můžeme mečíky vysazovat i v červenci.Gladioly mají rády slunné a před větrem chráněné stanoviště s propustnou půdou. Ve stínu nepokvetou. Zálivka je nezbytná zejména po výsadbě, za sucha, při tvorbě květních stonků a kvetení. Omezit ji můžete hned po odkvětu, před vyjmutím cibulí se už rostliny nezalévají.Když mečíky odkvetou, seřízněte jejich stvoly s květenstvím těsně u země. Listy této rostlině ještě ponechte. Pokud není velké sucho, platí při pěstování mečíků i další pravidlo. Po odkvětu je již nezalévejte.

Hnojení mečíků: Použijte tekuté hnojivo na podporu kvetení

Aby vás mečíky potěšily od července až do září bohatou záplavou květů na dlouhých krásných klasech, ještě než vysadíte na jaře jejich hlízy, půdu dostatečně přihnojte. A to minerálním hnojivem, jako je například Cererit.

Kdy se sází cibulky mečíků : Optimální doba pro výsadbu je polovina dubna. Pokud chceme sklízet květy postupně, můžeme dobu výsadby oddálit až do poloviny června. I v tomto období vysazené rostliny vykvetou a vytvoří nové květu schopné hlízy. Pokud nám nezáleží na nově vytvořených hlízách, můžeme mečíky vysazovat i v červenci.

Co s cibulkami narcisů po odkvetu : Po odkvětu je třeba uštípnout květ, aby se rostlina zbytečně nevysilovala tvorbou semeníku. Zelené listy zatím nestříhejte. Jakmile začnou žloutnout, ukončete zálivku. Po odstranění suchých listů opatrně vyjměte cibulky hyacintů ze substrátu a uložte je na suché a tmavé místo.

Jak uchovat cibulky přes zimu

Poté, co od nás cibulky obdržíte, zasaďte je co nejdříve do chladné půdy. Pokud není možné je ihned zasadit, uskladněte je na suchém, tmavém a dobře větraném místě. Ideální je teplota kolem 20 °C, ale neměla by kolísat, na to jsou cibule háklivé. Cibulkám nesvědčí vlhkost, protože způsobuje jejich zahnívání.

Mečíky se rozmnožují vegetativně, nová hlíza vyrůstá ze staré, narůstají obvykle další menší hlízky a kolem nové hlízy se vyvíjí malé korálky – brut, který lze dopěstovat během další sezony do květu schopné velikosti.Když odkvete, odstřihneme květ, abychom zamezili vysilování cibule. Listy za žádnou cenu neodstraňujeme, ale necháme je postupně zežloutnut, v tuto chvíli ho přestaneme také zalévat. Cibuli je možné přes zimu v zemi ponechat, v takovém případě ale půdu zakryjeme před případnými mrazy (např. mulčem).

Co delat s cibulovinami po odkvetu : Pokud už vám doma modřenec odkvétá, zbavte ho pouze květů, nikoliv listů. Ty nechte zežloutnout stejně jako u hyacintů nebo narcisů. Díky tomu si může rostlina stáhnout část živin zpět do cibule. Cibulky modřence vysazujte v červnu nebo červenci do propustné vlhké půdy asi 10 cm hluboko.