Antwort Co pěstovat pod Smrkem? Weitere Antworten – Co se dá zasadit pod jehličnatý strom

Co pěstovat pod Smrkem?
Pěnišníky a azalky můžete doplnit vřesy a vřesovci, pierisy, libavkami, kapradinami, dřínem kanadským, bramboříky (zejména Cyclamen coum), bohyškami, konvalinkami, brusnicemi nebo borůvkami chocholičnatými. Pod jehličnany a v jejich okolí se také velmi dobře daří nenáročným kakostům.Ze stromových druhů může být kromě habru další alternativou za jehličnany babyka, ve vyšších polohách případně i buk. Použít lze i jiné smrky, pokud vám nevadí, že efektu plotu docílíte až za delší dobu. Například Picea orientalis nebo Picea omorika (ten ale není kompaktní). Jen smrk pichlavý ne.Nejlépe se pod stromy daří barvínku (Vinca), břečťanu (Hedera), hluchavce pitulníku (Lamium galeobdolon), kterou zdobí bílé skvrny a od dubna rovněž žluté květy, a bergeniím (Bergenia). Vybírat můžeme také z okrasných travin, jakými jsou např. ostřice (Carex) či polštářovité kostřavy (Festuca gautieri).

Co zasadit na stinné místo : Trvalé zastínění snese již zmíněný břečťan, bohyška, prvosenky (petrklíče), lomikámen stinný, kakosty a čemeřice, řeřišnice, hvězdnatec, jaterník, rozchodníky, škornice a hvězdnatce. Mezi vyšší trvalky vhodné do polostínu či stínu pak patří některé zvonky, třemdava, oměj, náprstník, udatna, rodgersie a ploštičník.

Který jehličnatý strom opadá

Asi tušíte, že jediný opadavý jehličnan u nás je modřín.

Kam zasadit jehličnany : Vhodná je neutrální až mírně kyselá půda, mírně těžší, lehce hlinité, s příměsí jílu. Porostou i ve standardní zahradní zemině. Nekvalitní půdu obohaťte substrátem pro jehličnany, hrabankou nebo rašelinou.

Pokud byste si chtěli vysadit jehličnany do skupin, ideální je, pokud převažuje jeden druh a ostatní jsou doplňkem jehličnanové kompozice. Jehličnany můžete také kombinovat se stálezelenými dřevinami, jako jsou například rododendrony, vřesy či vavřínovce, ale také s okrasnými trávami.

Smrky sázíme na 50 až 60 cm, nejlépe do trojsponu, řežeme je individuálně, než se porost zapojí. Smrky trpívají v uzavřených, vlhkých polohách reznutím jehlic, houbovou chorobou, sypavkou. Další jehličnany sázíme podle druhu. Pokud se rozrůstají do šířky 80 cm, měla by rozteč být asi 70 až 80 cm.

Co vysadit kolem stromů

Pod stromy se bude dařit stínomilným rostlinám. Najdete je mezi trvalkami, okrasnými travami, kapraďorosty, cibulovinami, hlíznatými rostlinami i dřevinami. Často jde o nenáročné a rychle se rozrůstající druhy, které v ideálních podmínkách zakrátko vytvoří souvislou pokrývku půdy.Výběr trvalek do stínu

Dominují kapradiny, funkie (Hosta), pomněnkovec (Brunnera), barvínek (Vinca). Mnohé rostliny ve stínu i kvetou: zvonky (Campanula), srdcovka (Dicentra), orlíčky (Aquilegia), hluchavky (Lamium) a mnohé jiné. Z popínavek vzpomeneme břečťan (Hedera).Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát


Jakým rostlinám vyhovuje stín

  • Kerblík třebule. Kerblík se často využívá v kuchyni.
  • Libeček lékařský Libeček má své uplatnění v kuchyni i v lidovém léčitelství.
  • Kozlík lékařský Jeho květy nejdříve příjemně voní, později však páchnou.
  • Kostival lékařský
  • Máta peprná
  • Šalvěj lékařská
  • Bergenie.
  • Srdcovka.

Které jehličnany Neopadávají : Libanonský cedr je vzrůstný jehličnan, jehož tmavozelené jehlice mají lehký nádech do modrozelené a trochu připomínají modřín, ale neopadávají.

Které stromy opadávají : Mezi opadavé stromy patří dub, buk, habr, javor, jilm, bříza a další. Patří sem i některé jehličnany jako je modřín a metasekvoje. Do opadavých keřů patří zimolez, kalina a mnoho dalších.

Kdy se sází jehličnany

V průběhu října můžete na jehličnany navázat sázením okrasných stromů a keřů. Pokud není půda zmrzlá, je možné jejich sázení až do Vánoc. U jehličnanů byste s výsadbou neměli otálet, jelikož by do nástupu zimy měly alespoň trochu zakořenit. Proto si pamatujte, že se vysazují do konce října.

Výbornou alternativou jsou okrasné listnaté stromy, které mohou i kvést.

  • Borovice.
  • Smrky.
  • Jedle.
  • Jalovce.
  • Cypřišky.
  • Tisy.
  • Thuje.
  • Modříny.

U jehličnanů nejrychleji roste kříženec, cypřišovec (Cupressocyparis leylandii). Po zakořenění má roční přírůstky přes 1 metr, říká Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

Co dát místo trávy : Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).