Antwort Co přinesl Vestfálský mír? Weitere Antworten – Jaké byly výsledky vestfálského míru
Vestfálský mír představoval kompromisní vyústění dosažené rovnováhy sil se zajištěním velmocenského postavení monarchie rakouských Habsburků, Francie a Švédska, které získalo Západní Pomořany s Rujanou, Wismar, Brémy, Verden, jakož i hospodářskou kontrolu ústí Vezery, Labe a Odry.Vítězslav Prchal pohovoří o vestfálském míru, který 24. října 1648 ukončil jednu z nejkrvavějších etap Evropy raného novověku, třicetiletou válku.České země byly po většinu války před největšími válečnými útrapami uchráněny, ale počet obyvatel i zde poklesl o jednu třetinu. Válka skončila uzavřením vestfálského míru v roce 1648; z tohoto míru nejvíce získaly protestantské státy a Francie.
Ve kterých dvou městech byl uzavřen Vestfálský mír : Vytoužený mír byl uzavřen 24. října 1648 v německých městech Münsteru a Osnabrücku na území Vestfálska.
Jaké byly důsledky třicetileté války
Důsledky třicetileté války byly převážně negativní.
Území, na nichž docházelo k bitvám, byla vypleněná a vydrancovaná. Z hradů, které byly obětí plenění švédské armády, se staly zříceniny. Válka se podepsala především na obyčejných lidech – trápil je hladomor, nemoci a násilnosti na nich páchané.
Proč začala třicetiletá válka : Třicetiletá válka (1618 – 1648) byla vyvrcholení sporů mezi římskokatolickou církví a stoupenci reformace, především kalvinisty a luterány. Další příčinou války byl boj o politickou nadvládu v Evropě.
V letech 1618–1648 převážně boj mezi absolutistickým habsburským mocenským blokem (Rakousko, Španělsko) a protihabsburskou aliancí evropských států většinou pod vedením Francie.
Třicetiletá válka (1618 – 1648) byla vyvrcholení sporů mezi římskokatolickou církví a stoupenci reformace, především kalvinisty a luterány. Další příčinou války byl boj o politickou nadvládu v Evropě.
Jak začala třicetiletá válka
Příčinou byl zpočátku náboženský konflikt mezi katolíky a protestanty. Do války se nezapojily jednotlivé státy samy za sebe, ale vznikly dvě válčící strany – katolická LIGA a protestantská UNIE. Liga byla zastoupena všemi habsburskými státy, do Unie se zapojily země, v nichž převažovalo protestantské náboženství.Strany dohody. Dohody byly uzavřeny mezi Svatou říší římskou, reprezentovanou císařem Ferdinandem III. a dalšími německými knížaty, Španělskem, zástupci Francie Ludvíkem XIV. a kardinálem Julesem Mazarinem, delegáty Republiky spojených nizozemských provincií a Švédskem.Jejich cílem bylo představit celé Evropě vzbouřené české evangelíky jako loajální poddané habsburského panovníka, jako muže úzkostlivě dodržující zákon, kteří defenestrací naopak potrestali ty, kteří zákon – rozuměj Rudolfův majestát zaručující náboženskou svobodu – porušovali.
Válka začala stavovským povstáním v Čechách, dění v Evropě ovlivňoval také boj o moc mezi nizozemskými provinciemi a Španělskem (nizozemská revoluce). Vlastní mocenské zájmy hájila také katolická Francie, která se z obavy z přílišné rozpínavosti Habsburků připojila k protestantům.
Co pro české země znamenala třicetiletá válka : Třicetiletá válka znamenala pro české země katastrofu. Kolik klášterů, kostelů a staveb lehlo popelem. Kolik lidských životů měla na svědomí. Její krutost předznamenala nelítostná pomsta vítěze na Bílé hoře, císaře Ferdinanda II.
Proč došlo ke stoleté válce : Záminkou k válce byl spor o nárok na francouzský trůn po vymření rodu Kapetovců (1328 zemřel Karel IV. Krásný bez mužských potomků). Anglický král Eduard III. byl však příbuzný rodu Kapetovců po přeslici.
Kdo začal třicetiletou válku
Zahájily jej české země, avšak postupně se bojiště přesunula i do dalších evropských zemí. Válka trvala nepřetržitě třicet let až do roku 1648. Člení se do čtyř (někdy do pěti) etap. Příčinou byl zpočátku náboženský konflikt mezi katolíky a protestanty.
Pojem Vestfálský mír označuje všechny mírové smlouvy, které byly sjednány ve městech Münster a Osnabrück v roce 1648. Tyto smlouvy ukončily třicetiletou válku (1618–1648), do níž byly zapojeny všechny hlavní evropské mocnosti a která byla nejen konfliktem mezi státy, ale také mezi náboženstvími.listopadu 1620 v blízkosti Prahy, byla bitva třicetileté války. V bitvě se střetly česká stavovská armáda a dvě armády katolické, armáda císaře Svaté říše římské Ferdinanda II. Štýrského a armáda německé Katolické ligy. Katolické armády po jedné až dvou hodinách zdolaly méně početnou stavovskou armádu.
V jaké bitvě byli poražení husité : Radikálové (polní vojska – Táborité, Sirotci a některá města) však byli zarytými odpůrci kompromisu. A tak dne 30. května 1434 došlo k bitvě mezi umírněnými a radikálními husity u Lipan (u Českého Brodu), kde byla polní vojska poražena.