Antwort Co pestovat na západní strane? Weitere Antworten – Co pěstovat na západní straně

Co pestovat na západní strane?
Dařit by se u vás mohlo i rybízu, angreštu či lesním jahodám, z bylinek pak meduňce, bazalce či petrželi. „Západ zvládá i většina letniček včetně pelargonií, i když mohou mít méně květů než na jižním balkonu.Západní strana: podobně jako na jihu

Zejména bylinky se z přeschnutí leckdy už nevzpamatují. Kromě muškátů se na tento balkon hodí například lobelky, gazánie, bacopy, durmany, verbeny či bidens. Ty jsou vhodné i pro větrnější místa.Východní balkon s ranním sluncem vyhovuje rostlinám, které rostou v polostínu a vyhovuje jim ranní slunce, které není tak rozpálené. Mezi atraktivní patří fuchsie (Fuchsia), hortenzie (Hydrangea), begónie (Begonia), zvonky (Campanula), netýkavka (Impatiens) i plaménky (Clematis). Daří se zde i petuniím a muškátům.

Co zasadit na stinné místo : Trvalé zastínění snese již zmíněný břečťan, bohyška, prvosenky (petrklíče), lomikámen stinný, kakosty a čemeřice, řeřišnice, hvězdnatec, jaterník, rozchodníky, škornice a hvězdnatce. Mezi vyšší trvalky vhodné do polostínu či stínu pak patří některé zvonky, třemdava, oměj, náprstník, udatna, rodgersie a ploštičník.

Co vysadit na záhon

Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.

Jaké květiny na západní balkon : Na polo stinných balkonech, ať už na východ nebo na západ, se snáší podobná škála rostlin. Na východních i západních balkonech se cítí dobře tyto rostliny: zimostráz, petúnie, sporýš, jiřina a zvonek, ale i netýkavka, aksamitník, kopretiny, vějířovka, šalvěj, felicie kapská či lobelka modrá.

S čím kombinovat muškáty

Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.

Na severní balkon se hodí i okrasný tabák, netýkavky, hortenzie, barvínek, okrasné trávy.

Co zasadit na severní stranu domů

Na severní stranu se hodí sezónně kvetoucí rostliny v kombinaci s víceletými rostlinami. Absolutní klasikou je fuchsie. Kvete a daří se jí tam, kde jiné balkónové květiny chřadnou. Dále můžete vybírat z rostlin jako je netýkavka, oměj, zvonek, hortenzie, srdcovka nádherná, begónie a dalších.

  1. Další rostliny vhodné do stínu: Kontryhel měkký (Alchemilla mollis)
  2. Bergenie neboli badan (Bergenia spec.)
  3. Bohyška (Hosta spec.)
  4. Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris)
  5. Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)
  6. Čechrava (Astilbe spec.)
  7. Zvonek (Campanula spec.)
  8. Sasanky (Anemone)

Jakým rostlinám vyhovuje stín

  • Kerblík třebule. Kerblík se často využívá v kuchyni.
  • Libeček lékařský Libeček má své uplatnění v kuchyni i v lidovém léčitelství.
  • Kozlík lékařský Jeho květy nejdříve příjemně voní, později však páchnou.
  • Kostival lékařský
  • Máta peprná
  • Šalvěj lékařská
  • Bergenie.
  • Srdcovka.


Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Jakou zeleninu na záhon : Vhodné jsou například brambory, kořenová zelenina, špenát nebo saláty. Ve vysokém záhonu se bude dařit salátu typu česáček, u kterého si můžete dle potřeby sklízet jednotlivé listy po celou sezónu, nebo typu lollo, který má kadeřavé listy a je i v červenolisté variantě.

Co zasadit do velkých květináčů : Výsadba rostlin ve velkých květináčích na terase

Do květináče můžete vysadit letničky, trvalky, malé keříčky i zakrslé stromky. Pro takové pěstování máte k dispozici jehličnaté i listnaté stromky a keře, a také široký výběr trvalek a letniček. Zajímavou možností mohou být sloupovité ovocné stromky.

Kolik muškátů do truhlíku 60 cm

Při vysazováni muškátů do truhlíků doporučujeme na 60 cm truhlík dávat maximálně tři rostliny, pro 40 cm truhlík pak dvě rostliny, větší hustota rostlin je jejich celkovému růstu spíše na škodu. Muškáty by se pak měly udržovat při teplotě do 20 °C, než je možné dát je koncem dubna ven.

Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).Poroste tu pažitka, petržel, libeček nebo například medvědí česnek. Stejně tak listové saláty, jako je polníček, mangold nebo špenát, bohaté na vitamíny, je možné zasadit na severní straně. Zkusit můžete pěstování lichořeřišnice nebo měsíčku, které jsou také jedlé a navíc léčivé.

Co pestovat na severnim svahu : Samopnoucí rostliny – například břečťan, hortenzie řapíkatá, nebo brslen. Popínavé rostliny – do této kategorie patří opletka, plamének či zimolez. Keře do svahů – zde řadíme třezalku, šípkovou růži, ostružiník a další.