Antwort Co přeložil Konstantin? Weitere Antworten – Co vymyslel Cyril
Cyril jako filolog a teolog pro Slovany nejprve vytvořil nové staroslověnské písmo – tzv. hlaholici a přeložil v něm do slovanského jazyka (staroslověnštiny) Písmo svaté a bohoslužbu. Český překlad bible vznikl z původní verze staroslověnské a až do 19.Cyril a Metoděj
Svatí Cyril a Metoděj | |
---|---|
Narození | Cyril – 826 nebo 827 Metoděj – 815 Soluň, Byzantská říše |
Úmrtí | Cyril – 14. února 869 Řím Metoděj 6. dubna 885 Velehrad, Velkomoravská říše |
Metoděj zřejmě vystudoval práva a pracoval ve státní správě, mladší Konstantin studoval filozofii a brzo se u něj projevilo nadání pro jazyky, rétoriku a teologii. Tak jako tak, zřejmě kvůli tehdejším drsným politickým praktikám, oba bratři nakonec odešli do kláštera.
Kde zemřel Metoděj : 6. dubna 885 n. l., VelehradSvatý Metoděj / Úmrtí
Co vytvořili Konstantin a Metoděj
“ Císař vybral Konstantina a Metoděje. Přišli na Velkou Moravu v roce 863. Tady vytvořili slovanský jazyk – staroslověnštinu. Začali v ní sloužit mše v kostele a tak ji učili lidi.
Jak se nazývá písmo které vytvořil Konstantin : Konstantin vytvořil hlaholici, písmo, které foneticky odpovídalo mluvené staroslověnštině a četlo se tak, jak bylo napsáno. Hlaholice měla původně 41 základních znaků. Název zřejmě získalo písmo podle staroslověnského slovesa glagolati (mluviti).
Nástupce Rastislavův, kníže Svatopluk, Metoděje nepodporoval. Po Metodějově smrti byli jeho žáci(asi 200 jáhnů a podjáhnů) vyhnáni, uchýlili se do Bulharska, Chorvatska, Polska a Čech, a papež Štěpán VI. r. 896 zakázal používat slovanský jazyk při bohoslužbě, což přetrvalo až do minulého století.
Proč Cyril a Metoděj v roce 863 přišli na pozvání tehdejšího panovníka do Velkomoravské říše, aby zvěstovali v té době novou křesťanskou víru. Povedlo se jim také sestavit první slovanské písmo i přeložit křesťanské spisy do staroslověnštiny.
Proč přišli Konstantin a Metoděj
Proč Cyril a Metoděj v roce 863 přišli na pozvání tehdejšího panovníka do Velkomoravské říše, aby zvěstovali v té době novou křesťanskou víru. Povedlo se jim také sestavit první slovanské písmo i přeložit křesťanské spisy do staroslověnštiny.Konstantin studoval na vysoké dvorní škole v cařihradském paláci Magnaura. Jeho učiteli byli učenci Lev Matematik a Fotios, pozdější patriarcha, kteří ho vzdělávali ve všech tehdejších světských i církevních vědách, obzvláště ve filozofii a bohosloví.Po Metodějově smrti byly knihy napsané hlaholicí spáleny
Konstantin se stal mnichem až krátce před smrtí v Římě (869), kdy přijal řeholní jméno Cyril. Metoděj svého bratra přežil o 16 let. Po jeho smrti byla slovanská bohoslužba zakázána, kněží vyhnáni ze země a knihy napsané hlaholicí spáleny.
Příští rok si připomeneme 1150 výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.
Co udelal Metoděj : Metoděj snad víc po duchovní stránce a Konstantin pro praktickou evangelizaci. Sestavil pro Slovany abecedu o 38 písmenech odvozených z písmen řeckých a nazývanou hlaholské písmo. Do staroslovanské řeči hned přeložil nejdůležitější části Písma svatého a bohoslužebné knihy. O sestavení písma Hadrián II.
Čím se proslavil Konstantin : Konstantin proslul jako první křesťanský římský císař, jeho vláda tak představovala zásadní zvrat v dějinách církve.
Kdo vynalezl první písmo
Pravděpodobně nejstarší známé písmo, vápencová destička ze Sumeru přibližně z roku 3500 př. n. l. Největším pokrokem za vynálezu písma, od toho piktografického, k našemu nynějšímu, bylo vytvoření hláskové abecedy Féničany.
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 5. července jako připomenutí výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863.Cyril a Metoděj přinášejí do našeho regionu nejen křesťanskou víru, ale i kulturu. S liturgií v národním jazyce dokonce předešli dobu o jedenáct století. To kníže Rostislav si přál, aby vedli bohoslužby v slovanské řeči. Bratři podle historika Luďka Galušky slovanštinu znali, přestože pocházeli ze Soluně.
Proč se slaví 57 : Kromě křesťanství zavedli tito misionáři u slovanských národů ve střední Evropě také gramotnost. Někdy se jim proto říká „apoštolové Slovanů“. Jejich svátek se slaví 5. července, neboť na tento den připadá katolický svátek Cyrila a Metoděje, který zavedl papež roku 1880.