Antwort Co patří mezi vnitřní podmínky výchovy? Weitere Antworten – Co patří mezi vnější podmínky výchovy

Co patří mezi vnitřní podmínky výchovy?
Podobně mohou výchovu omezovat rovněţ vnější podmínky. Vnější podmínky jsou tvořeny přírodním a sociálním prostředím a patří k nim: okolní příroda, kultura společnosti, společenská etika, mezilidské vztahy, úroveň společenského rozvoje atd. (makroprostředí), kultura bydlení, rodinné poměry, atd.všech tří hlavních forem výchovy: školní, mimoškolní, rodinné výchovy a sebevýchovy.- Obsah výchovy – je to to, co je výchovou ovlivňováno. Obsah výchovy může být různé, například znalosti, dovednosti, hodnoty, postoje, návyky, ale i způsob chování. – Metody výchovy – jsou to způsoby, jak výchovu realizovat.

Co jsou prostředky výchovy : Za výchovné prostředky se povaţuje všechno, co slouţí k realizaci výchovy a dosahování výchovných cílů v určitých podmínkách. Patří mezi ně předměty, zařízení, vlastnosti, programy, obsahy, vztahy i procesy, kterých vychovatel vyuţívá, aby dosáhl výchovného cíle.

Co je nejdůležitější ve výchově

Nejdůležitější je naplnění základní potřeby bezpečí a lásky. „Na světě není nic důležitějšího než projevovat dětem v útlém věku lásku a vytvořit jim bezpečný domov,“ vysvětluje Marek Herman ve své přednášce na konferenci Umění být ženou.

Co ovlivnuje výchovu : Faktorů, které ovlivňují vývoj dítěte, je celá řada. Jako základní dělení bychom mohli považovat vnější a vnitřní příčiny vývoje dítěte. Mezi vnitřní můžeme zařadit genetickou výbavu, pohlaví, věk, temperament a zdravotní stav.

Stylů výchovy existuje několik – liberální, autokratický a demokratický. Tyto styly jsou uplatňovány jak v rodině, tak právě ve škole.

Individuální, individualizovaná, hromadná, skupinová, týmová, kooperativní nebo montessori výuka.

Jaké jsou atributy výchovy

Atributy výchovy: – společenský (společensky podmíněný) jev, – proces cílevědomého, záměrného utváření osobnosti jedince, – východiskem formativního procesu je potenciál jedince – cílem procesu je optimální rozvoj jedince a jeho úspěšné vřazení do života společnosti.Mezi základní složky výchovy patří: výchova světonázorová → náboženská, filozofická rozumová → jazyková, vědecká, ekologická pracovní → technická, ekonomická, pracovní mravní → mravní, právní, politická, multikulturní estetická → kulturní, umělecká tělesná → zdravotní, pohybová další → dopravní aj.Respekt k odlišnostem dítěte znamená zejména, že se nebudeme snažit dítě předělávat k obrazu svému, že mu poskytneme prostor pro to, co zajímá jeho, podpoříme ho v tom, co si vybírá. Když má dítě dostatek prostoru pro své vlastní aktivity, rozvíjí ho to ve všech směrech.

Výchova je charakteristická těmito sedmi základními vlastnostmi. Jedná se o záměrnost, rozvojetvornost, dlouhodobost, systematičnosti, bipolárnost, cykličnost a univerzálnost (Janiš, Loudová, 2011, Kantorová, 2008). Jedná se o jeden z nejdůležitějších znaků výchovy.

Co jsou atributy výchovy : Atributy výchovy: – společenský (společensky podmíněný) jev, – proces cílevědomého, záměrného utváření osobnosti jedince, – východiskem formativního procesu je potenciál jedince – cílem procesu je optimální rozvoj jedince a jeho úspěšné vřazení do života společnosti.

Jaké máme výukové metody : Klasické výukové metody: – Metody slovní (vysvětlování, vyprávění, popis, přednáška, práce s textem, rozhovor). – Metody názorně- demonstrační (předvádění a pozorování, práce s obrazem, instruktáž). – Metody dovednostně – praktické (napodobování, laborování, experimentování, vytváření dovedností, produkční metody).

Jaké jsou metody vzdělávání

Patří mezi ně např.: • řešení problémů (problémová metoda), heuristické metody (metody objevování, badatelské metody), • projektová metoda, skupinová, kooperativní výuka, • situační metody (řešení problému vycházejícího z reálné události), • inscenační metody (hraní rolí), didaktické hry.

Od vymezení tří složek výchovy (rozumová, citová a volní) až k jejich několikanásobku. Nejčastější je ovšem pětisložkové dělení na výchovu rozumovou, pracovní, mravní, estetickou a tělesnou.Atribut (z lat. ad-tribuere, přidělovat, připisovat, přisuzovat) je rozlišovací rys, podstatná vlastnost nějakého objektu.

Jaké jsou typy výuky : Individuální, individualizovaná, hromadná, skupinová, týmová, kooperativní nebo montessori výuka.