Antwort Co patří do kategorie se zvýšeným požárním nebezpečím? Weitere Antworten – Které prostory patří do kategorie zvýšeného požárního nebezpečí

Co patří do kategorie se zvýšeným požárním nebezpečím?
v budovách o sedmi a více nadzemních podlažích nebo o výšce větší než 22,5 m, kromě bytových domů [§4 odst. 2 písm. g) zákona o požární ochraně – činnost se zvýšeným požárním nebezpečím], v budovách o 15 a více nadzemních podlažích nebo o výšce větší než 45 m [§ 4 odst.Podle míry požárního nebezpečí se provozované činnosti člení do třech kategorií: bez zvýšeného požárního nebezpečí, se zvýšeným požárním nebezpečím, s vysokým požárním nebezpečím.Tyto činnosti se člení do kategorií:

  • bez zvýšeného požárního nebezpečí,
  • se zvýšeným požárním nebezpečím,
  • s vysokým požárním nebezpečím.

Co obsahuje posouzení požárního nebezpečí : Součástí posouzení požárního nebezpečí z hlediska ohrožení osob, zvířat a majetku je: údaj o firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání provozovatele činnosti s vysokým požárním nebezpečím a identifikačním čísle, u osoby zapsané v obchodním rejstříku nebo jiné evidenci též údaj o tomto zápisu.

Co může být v požárně nebezpečném prostoru

V požárně nebezpečném prostoru mohou dále být i obvodové stěny sousedních PÚ a objektů bez požárně otevřených ploch (oken a dveří), konstrukce obvodové stěny musí být druhu DP1 (viz třídění konstrukčních částí dle [8], příkladem může být oboustranně omítnutá zděná stěna), nebo povrchové úpravy obvodové stěny jsou třídy …

Jak se počítá požárně nebezpečný prostor : Postup stanovení odstupové vzdálenosti:

Vymezení obvodové stěny (nebo průmětu střešního pláště) PÚ, stanovení jejich celkové plochy Sp = l . hu (může být nejvýše rovna ploše obvodové stěny, stanovuje se co nejmenší, aby procento požárně otevřených ploch bylo co nejvyšší – nejméně 40%).

Jednotky požární ochrany se dělí na profesionální jednotky hasičského záchranného sboru a jednotky sboru dobrovolných hasičů. Jejich organizace je zahrnuta ve vyhlášce č. 247/2001 Sb. o organizaci a činnosti jednotek požární ochrany a zákoně č. 133/1985 Sb. o požární ochraně.

Definice podle projektových norem požární bezpečnosti staveb uvádí, že požární riziko je rozsah a intenzita případného požáru v posuzovaném stavebním objektu nebo jeho části. Požární riziko je vyjádřeno u neýrobních objektů výpočtovým požárním zatížením, u výrobních objektů ekvivalentní dobou trvání požáru.

Co musí tvořit samostatný požární úsek

Samostatný požární úsek musí vždy tvořit např.:

  • chráněné únikové cesty;
  • evakuační a požární výtahy, pokud nejsou součástí chráněné únikové cesty;
  • výtahové a instalační šachty, kabelové šachty a kanály, shozy odpadků, které procházejí více požárními úseky;

Součástí dokumentace požární ochrany je: uvedení místa a rozsahu její účinnosti, datum zpracování nebo provedení záznamu, jméno a odborná způsobilost zpracovatele, popřípadě osoby, která dokumentaci vede.Nebezpečný prostor (angl. Dangerous Area ) je část vzdušného prostoru, která slouží ochraně letadel. Vertikální i horizontální hranice mohou být různé (spodní hranici tvoří většinou zemský povrch). Nebezpečné prostory (v ČR označené LKD+pořadové číslo) se zřizují nad objekty, nad kterými může být nebezpečné prolétat.

Členem SDH se může stát kdokoliv. Jednotlivé pobočné spolky jsou financované z vlastních zdrojů. Můžete se setkat se zkratkou JSDH nebo JSDHO (jednotka sboru dobrovolných hasičů obce), jedná se o totožné.

Co je JPO 5 : JPO V. Jednotka sboru dobrovolných hasičů obce kategorie JPO V, která zabezpečuje výjezd družstva o zmenšeném početním stavu. Zřizuje se zpravidla ve vybrané obci s počtem obyvatel do 200. Doba výjezdu z místa dislokace do 10 minut.

Co je to požárně nebezpečný prostor : Požárně nebezpečný prostor vzniká okolo každého hořícího objektu, který má ve svých obvodových stěnách požárně otevřené plochy – nejčastěji okna a dveře bez požární odolnosti. Tento prostor může dále vznikat v okolí obvodových stěn i v případě, že se v nich nenachází okna či dveře.

Co patří mezi požárně bezpečnostní zařízení

Vyhrazenými druhy požárně bezpečnostních zařízení jsou:

  • elektrická požární signalizace,
  • zařízení dálkového přenosu,
  • zařízení pro detekci hořlavých plynů a par,
  • stabilní a polostabilní hasicí zařízení,
  • automatické protivýbuchové zařízení,
  • zařízení pro odvod kouře a tepla,
  • požární kapky,
  • požární a evakuační výtahy.


Požární řád musí být viditelně vyvěšen na pracovišti, jelikož upravuje krom interních pravidel pro zaměstnance i pokyny pro ostatní osoby přítomné na pracovišti. Krom tohoto bodu obsahuje požární řád mimo jiné též: popis vykonávané činnosti a hrozícího požárního nebezpečíPožární řád

  • popis vykonávané činnosti a hrozícího požárního nebezpečí
  • požárně-technické charakteristiky nezbytné ke stanovení preventivních opatření
  • maximální hodnoty množství daných látek na daném pracovišti ve vztahu k požárnímu nebezpečí

Co zahrnuje požární ochrana : To zahrnuje pravidelné kontroly, údržbu a revize elektrických zařízení, odstraňování hořlavých materiálů a látek, školení zaměstnanců o bezpečném zacházení s otevřeným ohněm, zajištění protipožárních opatření při výstavbě budov a další opatření. Detekce požárů: Detekce požárů je klíčovým prvkem požární ochrany.