Antwort Co není živnosti podle zákona? Weitere Antworten – Co není živnost

Co není živnosti podle zákona?
Podnikání, ke kterému nepotřebujeme živnostenské oprávnění

činnosti a podnikání podle zvláštních předpisů, ke kterým je většinou třeba státní zkouška: daňoví poradci, advokáti, soudní exekutoři, makléři, správci konkursní podstaty, znalci, tlumočníci, psychoterapeuti, přírodní léčitelé…Pro úplnost připomínáme, že podnikatelé s živnostenským oprávněním nemusejí za všech okolností podávat přiznání k dani z příjmu. Pokud je roční příjem OSVČ pod 50 tisíc korun, daně přiznávat nemusí. Netýká se to ani zaměstnanců, kteří mají vedlejší příjmy (kromě zaměstnání) do 20 tisíc korun.Nalezené předpisy

Číslo Název předpisu Účinnost od
540/2020 Sb. Zákon, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony v souvislosti s paušální daní 01.01.2021
570/1991 Sb. Zákon o živnostenských úřadech 01.01.1992
162/2003 Sb. Zákon o zoologických zahradách 01.07.2003

Jaký je rozdíl mezi podnikatelem a živnostníkem : Samostatnou výdělečnou činností je pak myšleno např. provozování živnosti, podnikání v zemědělství, umělecká činnost aj. Lze tedy shrnout, že pokud podnikatel podniká jakožto fyzická osoba, je OSVČ. Zatímco podnikání pomocí obchodních společností z logiky věci pod pojem OSVČ nespadá.

Jaké jsou druhy živnosti

Ohlašovací živnosti dělíme na na 3 druhy:

  • živnosti řemeslné, podmínkou provozování živnosti je odborná způsobilost,
  • živnosti vázané, podmínkou provozování živnostije odborná způsobilost,
  • živnosti volné, podmínkou není odborná způsobilost k provozování živnosti stanovena.

Co patří mezi vázané živnosti : Vázaná živnost – je živnost, pro jejíž získání a provozování je podmínkou prokázání odborné způsobilosti, kterou stanoví příloha živnostenského zákona. Příklady jsou Masérské služby, Činnost účetních poradců, vedení účetnictví, Provádění staveb, jejich změn a odstraňování, Provozování autoškoly.

Pokud máte pouze takzvaný „příležitostný příjem“ (nahodilý příjem z činnosti, na kterou nemáte živnostenské oprávnění) a tento příležitostný příjem nepřesáhne 50 000,- ročně, pak tyto příjmy nepodléhají dani z příjmů a neuvádějí se do daňového přiznání. V ostatních případech daňové přiznání podáváte.

Zatímco závislá činnost je spojená se zaměstnanci, ta nezávislá se váže k podnikatelům. Ti totiž činnost vykonávají vlastním jménem, na vlastní účet a na vlastní odpovědnost.

Na co si dát pozor při podnikání

4 věci, na které by jste si měli dát pozor při začátku podnikání

  • Cash-flow. Mít dostatek finanční hotovosti na pravidelné i nepravidelné provozní výdaje patří přitom mezi nejdůležitější věci, na které byste měli na začátku pamatovat.
  • Nesolventnost obchodních partnerů
  • Potřeba vlastní provozovny.
  • Množství administrativy.

Podle § 420 občanského zákoníku platí: „Kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele.Začínáte s živností Na tyto věci si dejte pozor

  1. Nepodceňte účetnictví Po přechodu na „volnou nohu“ už nad vámi nebude držet ochrannou ruku účetní vašeho dosavadního zaměstnavatele.
  2. Mějte faktury v absolutním pořádku.
  3. Zajděte do zdravotní pojišťovny.
  4. Nezapomeňte na sociální pojištění
  5. Nenaleťte podvodníkům.


Potřebujete si ověřit, zda má pro vykonávanou činnost příslušné živnostenské oprávnění Zkuste nahlédnout do Registru živnostenského podnikání. V tomto rejstříku naleznete všechny fyzické a právnické osoby podnikající v režimu živnostenského zákona.

Jaký je rozdíl mezi živnosti řemeslnou a vázanou : Ohlašovací živnosti se dále dělí na volné, řemeslné a vázané. Hlavním rozdílem je, že volné živnosti nevyžadují žádnou odbornou kvalifikaci a můžete je provozovat prakticky bez omezení. Na druhou stranu řemeslné živnosti vyžadují určitou odbornost v oboru, díky které získáte oprávnění k provozování podnikání.

Jaký je rozdíl mezi živnosti volnou a vázanou : Živnosti ohlašovací jsou rozděleny do tří skupin, patří sem živnosti řemeslné, živnosti vázané a živnost volná. Pro prvé dvě, tedy živnost řemeslnou a vázanou, je kromě všeobecných podmínek ještě stanovena podmínka odborné způsobilosti, u živnosti volné odborná způsobilost vyžadována není.

Jaké jsou typy živnosti

V České republice existují dva základní typy živností – ohlašovací a koncesované. Liší se především v tom, jak rychle můžete začít podnikat. Ohlašovací živnosti se ještě dále dělí, celkově tedy rozlišujeme 4 druhy živností – volné, řemeslné, vázané a koncesované.

Pokud se rozhodnete podnikat bez živnostenského oprávnění, podstupuje poměrně velké riziko. Dopouštíte se totiž neoprávněného podnikání, za které vám může hrozit pokuta až výše několika milionů korun. Skutečná výše pokuty se stanovuje individuálně.Jste-li registrováni na úřadu práce, legálně si přivydělávat smíte, ale jen pokud nepobíráte podporu v nezaměstnanosti. Celková výše přivýdělku nesmí překročit 7300 Kč hrubého měsíčně. Přivýdělek si nemůžete sjednat na dohodu o provedení práce, ale na dohodu o pracovní činnosti nebo na pracovní smlouvu ano.

Co jsou nezávislá povolání : Charakter svobodného povolání

Svobodné povolání je terminus technicus pro takové profese, jejichž výkon vyžaduje vysokou erudici obvykle získanou univerzitním studiem a dotvořené praxí pod dohledem zkušenějších kolegů. Jejich podstatným rysem je značný dopad do zájmů jednotlivců a především veřejně chráněných zájmů.