Antwort Co nedělat při bouřce doma? Weitere Antworten – Co delat při silne bouřce doma
během bouřky nezůstávejme na kopcích a holých pláních.
Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe – na zem si rozhodně nelehejme.Stromy přitahují blesky různě
Velkým rizikem je za bouřky i koupání, windsurfing a plavba v loďce. "Za bouřky venku nepřenášejte kovové předměty ani deštník – fungují totiž jako bleskosvod. Stojí za to si připomenout případ, kdy blesk připravil o život golfistu, který se hře věnoval i během bouřky,“ upozornil Kropáček.Výboje blesku mohou poranit nebo zabít člověka také uvnitř domu, a to dokonce i tam, kde je hromosvod. Blesk může sjet po klasické televizní anténě, pokud je na střeše výš než hromosvod. Odborníci radí vypojit před bouří televizor ze sítě a odpojit kabel od antény.
Co dělat ve stanu když je bouřka : Jste-li při bouřce ve stanu, dřepněte si na izolující a suchou rohož nebo matraci, zachovejte co největší odstup k stanovým tyčím a nedotýkejte se stěn stanu. Tím se minimalizuje nebezpečí krokového napětí, které se může vyskytnout při úderu v blízkosti stanu.
Co se stane když udeří blesk do domu bez hromosvodu
Elektrický výboj za silné bouřky vyvolává napětí několika set milionů voltů, vzniká elektrický proud až sto tisíc ampérů. Smrt může způsobit již pouhých 0,1 A, o požáru nemluvě. Proto se bez hromosvodu neobejdeme. Určitě stojí za to dům chránit a silný výboj svést bezpečně do země.
Proč je bouřka nebezpečná : Bouřka bývá nebezpečná i tehdy, když je zdánlivě po všem a jen prší ze zadní části bouřkového systému. Ten mívá nejvíce blesků, elektrický náboj se částečně dostává i do zadní části oblaku.
Kulový blesk je vzácný přírodní atmosférický elektrický fenomén (tzv. elektrometeor), který dosud není dostatečně prozkoumán a vysvětlen. Je popisován jako zářivý sférický objekt od velikosti hrášku do průměru několika metrů. Je obvykle spojován s bouřkami, ale jev trvá déle než blesk trvající zlomek sekundy.
Šíření zvuku ve vzduchu je při teplotě 20 stupňů 343 metrů za sekundu. Tedy o dost pomalejší. Když tedy vidíme záblesk a se zpožděním uslyšíme hrom, můžeme díky tomu, že známe rychlost šíření zvuku odhadnout, jak daleko od nás výboj proběhl a jak daleko tedy bouřka je.
Jak přežít bouřku
Neschovávat se k jeskyni ani do jeskyně – při zasažení bleskem hrozí zřícení převisů. Za bouřky v přírodě netelefonujte – kovové předměty přitahují blesky. Nejezděte na kole nebo motorce – budete přitahovat blesky.Blesk i hromobití probíhají ve stejnou dobu, nejdříve však vidíme blesk, protože světlo se vzduchem šíří rychleji než zvuk. Jak se bouřka přibližuje k místu, kde jsme schovaní, časový úsek mezi bleskem a hromem se zkracuje.Šance, že do vás trefí blesk, je podle odhadů asi 1 ku 300 000. Když se během bouřky budete držet kovové tyče a ověsíte se kovovými šperky, šance samozřejmě rychle porostou a vy se můžete stát další obětí zrádného elektrického výboje. 90 % lidí po zásahu bleskem přežije, a ne, nezískají najednou nadlidské síly.
Pokud blesk zasáhne písek, půdu či tvrdou horninu, dokáže je někdy prudkým nárazem extrémního tepla roztavit až k varu a vytvořit působivou křehkou a dutou sklovitou trubici. Tyto geologické útvary se nazývají fulgurity nebo česky bleskovce a jsou velmi populární.
Jak se chová kulový blesk : Dokáže projít miniaturní skulinkou. Pohybuje se podél vodičů nebo jiných předmětů, někdy nehlučně, jindy s tichým bzukotem. Přívětivá tvář kulového blesku se může změnit. Dokáže rozbít nábytek, prorazit stěnu nebo vytrhnout dveřní zárubeň ze zdi.
Jaká je šance že do tebe udeří blesk : Několik lidí v posledních týdnech v Česku zranil blesk. Jedná se přitom o velmi nepravděpodobný úraz. Experti připomínají, že šanci na zásah bleskem mohou lidé ovlivnit svým chováním. Pravděpodobnost, že člověka při bouřce zasáhne blesk, je jedna ku třem milionům.
Jak se chovat při bouřce doma
Při bouřce bychom se měli chovat opatrně. Ochrana spotřebičů před bleskem – vypnutý hlavní jistič jako ochrana spotřebičů před bleskem nemusí stačit, protože mezi kontakty je obvykle jen malá vzdálenost. Účinná by měla být takzvaná přepěťová ochrana, tedy elektronické zařízení, které přepětí vyrovná.
Zpětným výbojem může blesk skončit, ale přibližně v 50 % případů po J- a K- procesech v oblaku následuje výboj šípový. To je výboj letící k zemi rychlostí 10 000 000 m/s, zpravidla se nevětví a nejeví známky krokového chování.Takový výboj může způsobit nejen požár, ale díky tzv. přepěťovým impulsům i značné škody na elektrických a elektronických přístrojích a zařízeních uvnitř budov, a co hůř, zapříčinit i úrazy elektrickým proudem.
Proč při bouřce vidíme blesk okamžitě ale zvuk hromu slyšíme později : Rychlost světla je tak vysoká, že světlo od výboje k pozorovateli dorazí za nepostřehnutelnou dobu, prakticky okamžitě. Naproti tomu rychlost zvuku ve volné atmosféře činí přibližně 340 m/s, za dobu 3 sekund pak zvuk hromu urazí asi 1 020 metrů.