Antwort Co na zahradu do stínu? Weitere Antworten – Které rostliny mají rády stín
Výběr trvalek do stínu
Dominují kapradiny, funkie (Hosta), pomněnkovec (Brunnera), barvínek (Vinca). Mnohé rostliny ve stínu i kvetou: zvonky (Campanula), srdcovka (Dicentra), orlíčky (Aquilegia), hluchavky (Lamium) a mnohé jiné. Z popínavek vzpomeneme břečťan (Hedera).Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:
- Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.
- Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.
- Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná
Mezi čtyřmi a pěti hodinami slunce je tak akorát pro mrkev, petržel, celer, ředkvičky, hrášek, řepu nebo fazole. Zvlášť kořenová zelenina může těžit z vláhy, kterou záhony v polostínu lépe zadržují, například mrkev je šťavnatější.
Jaké trvalky do stínu : Trvalky do polostínu
- Kyprej vrbice – Lythrum salicaria ´Pink Blush´
- Plamenka latnatá – Phlox pan. – '
- Dračík náprstníkový – Penstemon digitalis ´Dark Towers´ – 1 l.
- Želonice lysá – Chelone obliqua – Alba – 2 l.
- Plamenka latnatá -Phlox paniculata – Flame Pro Purple ®
Co pěstovat na balkoně ve stínu
Ve stínu se ale dobře daří například medvědímu česneku, mangoldu a rukole. Úspěšné může být i pěstování květáku, fazolí, brokolice, hrášku, jehněčího salátu a řezaného salátu, pokud se slunce dostane na balkon brzy ráno nebo večer na dvě až tři hodiny. Mohou být přidány bylinky jako kopr, pažitka, máta a petržel.
Jaká Pokojovka do stínu : Pokojovým rostlinám, které upřednostňují stín, se nejlépe daří při pokojové teplotě 19 – 25 ° C.
- Dracena. Pod název Dracena zařazujeme více rostlin stejného druhu.
- Kapradiny. I pod tímto názvem se skrývá více druhů rostlin.
- Aglaonema.
- Difenbachie.
- Filodendron.
- Zelenec chocholatý
- Begónie.
- Aloe Vera.
pažitka, oregano, anýz, majoránka, máta, petržel. Na výplň záhonu šalvěj, kopr, citrónový tymián, stříbrný citronový tymián, kerblík, mateřídouška. A na střed záhonu rozmarýn, kozlík, libeček, šalvěj. Tento samý postup můžeme použít i na výsev do truhlíku, či jiné nádoby určené na výsadbu bylinek.
S čím kombinovat muškáty
Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.
Co sázet do stínu
- Další rostliny vhodné do stínu: Kontryhel měkký (Alchemilla mollis)
- Bergenie neboli badan (Bergenia spec.)
- Bohyška (Hosta spec.)
- Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris)
- Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)
- Čechrava (Astilbe spec.)
- Zvonek (Campanula spec.)
- Sasanky (Anemone)
V zahradě by rozhodně neměla chybět bazalka, majoránka, máta, meduňka, šalvěj, rozmarýn, koriandr, pažitka, libeček, mateřídouška, oregano či levandule. Existují ale i méně známé a zajímavé druhy, jako je například lichořeřišnice.Zvolit můžeme například hortenzie a pěnišníky. Na méně stinná stanoviště se hodí třeba kalina, tavolník, fuchsie, pustoryl. A pokud si také chceme pochutnat na něčem dobrém, sáhneme po borůvkách a brusinkách. Ovšem naprostou klasikou stinných stanovišť je buxus.
- Mochnička trojčetná Waldsteinia ternata.
- Jarmanka větší Astrantia major.
- Kakost oddenkatý 'Olympos' Geranium macrorrhizum 'Olympos'
- Mitrovnička. Tiarella wherryi.
- Čechrava čínská 'Vision' Astilbe chinensis 'Vision'
- Kakost oddenkatý 'Spessart' Geranium macrorrhizum 'Spessart'
- Žluťucha orlíčkolistá
- Srdcovka nádherná
Co na slunnou zahradu : Slunné místo má rád štědřenec (Laburnum), čilimník (Cytisus), zlatice (Forsythia) či okrasná jabloň (Malus). Na větší záhony se hodí i bohatě kvetoucí komule Davidova (Buddleia davidii), vajgélie (Weigela) či hroznovec (Exochorda).
Jaké ovoce do stínu : kanadské borůvky, ostružiníky, malinoostružiníky, maliny, jahodník. Dobré výsledky by mohly poskytnout i kamčatské borůvky (zimolez kamčatský), které na rozdíl od těch kanadských nevyžadují kyselou půdu, lískové ořechy, případně arónie černá, z jejíž plodů lze připravovat např.
Kolik muškátů do truhlíku 60 cm
Při vysazováni muškátů do truhlíků doporučujeme na 60 cm truhlík dávat maximálně tři rostliny, pro 40 cm truhlík pak dvě rostliny, větší hustota rostlin je jejich celkovému růstu spíše na škodu. Muškáty by se pak měly udržovat při teplotě do 20 °C, než je možné dát je koncem dubna ven.
Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.
Co zasadit na stinné místo : Trvalé zastínění snese již zmíněný břečťan, bohyška, prvosenky (petrklíče), lomikámen stinný, kakosty a čemeřice, řeřišnice, hvězdnatec, jaterník, rozchodníky, škornice a hvězdnatce. Mezi vyšší trvalky vhodné do polostínu či stínu pak patří některé zvonky, třemdava, oměj, náprstník, udatna, rodgersie a ploštičník.