Antwort Co na živé ploty? Weitere Antworten – Co je nejlepší na živý plot

Co na živé ploty?
Rostliny pro živé ploty – nejoblíbenější stálezelené druhy

  • Cesmína (Ilex Meservae) – existuje v mnoha odrůdách. Cesmína je většinou ideální pro stálezelené živé ploty.
  • Zerav (Thuja) – roste rychle a je odolný vůči mrazu.
  • Tis obecný (Taxus baccata) – je vhodný pro ty, kteří nechtějí trávit hodiny zastřiháváním.

Tvarovaný živý plot se často skládá pouze z jednoho druhu rostlin, stříhá se min. 1krát do roka, má rovný růst a je neprůhledný. K tomu patří především živé ploty z túje, bobkovišně, tisu, cesmíny a habru obecného. Doporučené mezery pro výsadbu činí cca 0,5 metru.Pro nízký živý plot (lem) se hodí například buxus, který se dá pohodlně udržet do půlmetrové výšky, nebo také zakrslá verze blýskavky RED ROBIN s přívlastkem "LITTLE". Do středně vysokých živých plotů (0,5 – 1 m) bychom mohli zařadit například ptačí zob, kterému tato výška vyhovuje.

Co dát na plot aby nebylo vidět : Stínící tkaniny na plot patří k nejrozšířenějšímu typu stínění. Výhodou umělé tkaniny je nízká pořizovací cena a dobrý efekt zastínění. K dostání jsou tkaniny různé hustoty a gramáže – čím je vyšší gramáž, tím má tkanina vyšší procento zastínění.

Kdy stříhat živý plot z tisu

Živý plot z tisu

Výhodou je, že tisy rostou poměrně pomalu, proto odpadá neustálé stříhání během roku. Řez tisu v živém plotu stačí provádět klidně jednou za rok, opět optimálně koncem června, ovšem pokud si zakládáte na precizním tvaru, je možné větvičky zkrátit kdykoliv během vegetačního období.

Čím ostříhat živý plot : Diamantem nabroušené nože jsou tou správnou volbou. Kromě toho se vystavíte zbytečnému nebezpečí, pokud použijete chybné vybavení. Pokud je živý plot například několik metrů vysoký, měli byste přemýšlet o koupi teleskopických nůžek na keře.

V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.

K plotu proto můžeme zasadit různé druhy salátu nebo špenát. O něco více hodin světla pro růst potřebuje mrkev, petržel, celer, fazole, řepa nebo hrášek. V polostínu se bude dařit zelí, brokolici, květáku, kapustě a pórku.

Co dát místo trávy

Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).Sekat trávu pod pletivem není nic příjemného, přitom řešení je velmi jednoduché. Pod plot instalujte speciální fólii, která jakýkoliv růst nežádoucích travin a plevelů na dlouhou dobu znemožní. Ze všeho nejhůře se tráva i plevel odstraňují právě z plotu a jeho nejbližšího okolí.Kdy stříhat živý plot

V prvních letech života po výsadbě je řez častý, aby se keře zahustily, rozdělily. Listnaté druhy se stříhají i 3x do roka v období vegetačního klidu, v červnu a jednou koncem července nebo začátkem srpna.

Opět připomínámě, že povolená výška plotu (nejen) mezi sousedy je 2 metry. Pokud stavíte vyšší plot, je potřeba získat územní souhlas a k němu i souhlas souseda.

Co k plotu místo TUJI : Túje nejsou jediné jehličnany, které mohou tvořit živý plot. Použít lze různé druhy tisu, jedlovce, modřínu, smrku či cypřišku. Hledáte-li rychlerostoucí a statný keř, zkuste cypřišovec leylandský (Cupressocyparis leylandii).

Jak daleko od plotu sázet živý plot : V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.

Co vysadit místo trávníku

Na sušších slunných místech s propustnou půdou jsou vhodnou volbou nízké plazivé bylinky (mateřídouška, tymián), polštářovité skalničky a rostliny středomoří s podobnými vlastnostmi (plamenka, hvozdík, rožec, netřesk). Většina z nich se v době květu dokáže proměnit v přízemní polštáře jásavých barev.

Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).Folie z LDPE s perforací se umisťuje pod ploty bez betonové podezdívky. Pevná černá folie zamezuje přístupu vzduchu i světla k půdě, a tím zamezuje růstu trávy. Umožňuje sekání trávy bez překážek až k plotu. Hlavní výhodou je jednoduchá a snadná instalace, popřípadě možnost opakovaného použití.

Co dát místo trávníku : Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).