Antwort Co má za stonek sedmikráska? Weitere Antworten – Na co pomaha sedmikráska

Co má za stonek sedmikráska?
Stejně jako například pampeliška se i sedmikráska používá kvůli svým léčivým účinkům samozrejmě v léčitelství. Ze sedmikrásek lze připravit totiž čaje, léčivé masti, sirup proti kašli nebo léčivé obklady, který hojí odřeniny, opařeniny, omrzliny, ale tlumí i bolest svalů a kloubů.Sedmikrásky jsou symbolické

Sedmikrásky jako rostliny symbolizují nevinnost, čistotu, věrnost, trpělivost a jednoduchost.Označení vzniklo díky pranostice, že pokud je jaro teplé a suché, kvetou chudobky bohatě, což ale věstí hladový a bídný rok s chudou úrodou. Překlad některých cizojazyčných názvů této květiny zní stokráska. Sedmikráska je vytrvalá bylina, kterou najdeme v Evropě, Americe, ale i v Austrálii a Novém Zélandu.

Jak jíst sedmikrásky : Sedmikrásky mají navíc močopudný účinek a pomáhají i při nadměrném zadržování vody a otocích. Můžete je jíst čerstvé přímo na louce, přidat do salátů a polévek. Do salátů klidně nasbírejte i listy, a květy použijte hlavně na ozdobu. Sedmikrásku můžete využít také pro rychlé ošetření hmyzího bodnutí.

Proč jíst sedmikrásky

Sedmikráska se využívá ke zvýšení látkové výměny v játrech, žlučníku a slezině, proti chronickým onemocněním dýchacích cest, kašli nebo chřipce, jako močopudný prostředek.

Jak udělat Sedmikráskový čaj : Sedmikráskový čaj

Lžičku sušených květů přelijeme 2,5 dc horké vody, necháme 10-15 minut luhovat, scedíme a popíjíme. Čaj má velmi světlou barvu, příjemnou, jemně nasládlou vůni a slabě nahořklou chuť.

Potřebuje dostatek slunečního záření a živinově bohatší půdy. Roste v městských trávnicích, zahradách i parcích, kolem cest ale i na loukách v přírodě.

Výsev/semena: Sedmikrásku lze buď pěstovat z předem zakoupených sazenic, nebo je možné ji rozmnožovat ze semen. Semena sedmikrásky mohou být vysévána buď přímo do země na jaře, nebo mohou být vysazena do květinových truhlíků a později přesazena na záhony.

Jak se správně jmenuje sedmikráska

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis), také sedmikráska obecná a lidově někdy chudobka, je vytrvalá klonální rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Je jediným českým druhem rodu sedmikráska (Bellis).Vyrazíte-li tedy na sběr sedmikrásek do čisté přírody, můžete je utrhnout a rovnou sníst. Bylinkáři ale doporučují dopřát si maximálně hrstičku denně, tedy do 10 květů, víc by mohlo vyvolat například průjem. Květ sedmikrásky můžete použít třeba na dekoraci koláče, do salátu, jako ozdobu chlebíčků s pomazánkou…Sedmikráska obsahuje triterpensaponiny, saponiny, třísloviny, hořčiny, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, inulin, polyiny a stopy éterického oleje. Zevně se používá formou obkladů a koupelí. Pomáhá při kožních vyrážkách, hnisavých kožních zánětech, ekzémech, akné a vředech.

Postačí 1 lžíce řepíku zalít šálkem vroucí vody a nechat 10 minut vyluhovat Pijeme vždy 2-3 šálky za den do zmírnění obtíží. Řepík bývá i součástí čajových směsí určených např. na zdravé zažívání, močové cesty, imunitní systém nebo podporu správné funkce dýchacího systému.

Jak poznat sedmikrásku : Sytě zelené listy uspořádané v přízemní růžici jsou široce obvejčité a na okrajích jemně zubaté nebo celokrajné. Bezlistý květní stvol je jednoúborový. Úbory obsahují oboupohlavné kvítky, mají kuželovité lůžko, v jejich středu jsou droboučké žluté trubkovité květy, na obvodu bílé až narůžovělé jazykovité květy.

Jaké houby rostou v Česku : V tuzemských lesích nyní dominuje hřib žlutomasý – čili babka, rostou i lišky nebo hřib smrkový, o něco méně kovář a koloděj, klouzky a začínají „vylézat“ třeba i chutné ryzce – jmenovitě smrkový a černohlávek, tedy už téměř podzimní houby.

Kdy vysévat sedmikrásky

Semínka sedmikrásky vysévejte od začátku června do srpna na povrch substrátu. Ke klíčení potřebují dostatek světla. Doba klíčení je 1–3 týdny při teplotě 15–18 °C. Vzrostlé sazeničky vyjednoťte na vzdálenost 10–15 cm od sebe.

Do velké sklenice vložíme omyté květy sedmikrásek, zalijeme je vařící vodou a necháme 24 hodin louhovat. Poté vše přecedíme přes jemné sítko a výluh přivedeme k varu. Do sirupu přidáme cukr a citronovou šťávu a vaříme jej, dokud nezhoustne. Nakonec jej přelijeme do pěkné sklenice a máme hotovo.Dosahuje velikosti maximálně 15 cm a typická jsou pro ni bílá kvítka se žlutým středem, která mohou být zespodu narůžovělé. Během deště a na noc se květy zavírají a sklápějí. Listy i květy jsou jedlé a široké využití mají v kuchyni do salátů, polévek, na chleba nebo jen tak na ozdobu.

Jak dlouho vydrží sedmikráska : Sedmikrásky vydrží na stanovišti bez problémů i několik let, každým rokem však budou květy menší a menší. Jedním z nejznámějších kultivarů sedmikrásek je „Super Enorma“. Jedná se o plnokvětou odrůdu, která je vhodná k pěstování na záhonech, na obrubách i v okenních truhlících a okrasných nádobách.