Antwort Co jsou to satira? Weitere Antworten – Co je to satira

Co jsou to satira?
Satira (z lat. (lanx) satura – všehochuť) je způsob literárního, výtvarného nebo dramatického vyjádření, využívající komičnosti a výsměchu ke kritice nedostatků a záporných jevů jednotlivců, institucí či samotné společnosti.Pojem satira označuje svébytný literární žánr, který je založen na kombinaci komična, ironie a výsměchu. Jejím cílem je především kritika společenských problémů a nedostatků a setkáváme se s ní v různých literárních dílech od starověku až do současnosti.Psaná podoba těchto dvou slov je ovšem rozličná, satira se píše s měkkým i po t, satyr pak má v tomto místě ypsilon.

Kam patří satira : Satira, tato kousavá sestra humoru, patří bezpochyby knejstarším literárním žánrům vůbec. Za zakladatele je považován řecký kynický filozof Menippos1, který se ve svých štiplavých dialozích ze 3. století př. n.

Co to je sociální satira

Využívá obvykle sarkasmu a (nebo) humoru za účelem poukázat na slabiny, neschopnost nebo korupci vládnoucích politiků a politických stran. S politickou satirou bývá často spojována satira sociální, která si dělá legraci ze společnosti, každodenního života nebo určitých skupin obyvatel.

Co je to ironie : Ironie (řec. eironeia, zastírání, předstíraná nevědomost) je literární nebo řečnická forma, která dosahuje zvláštní, často humorný účinek tím, že vyslovuje něco podstatně jiného než skutečně míní: může přehánět, zastírat nebo říkat přímý opak.

Epigram je krátká satirická báseň (často má jen dva verše), která úsečně sděluje nápad či myšlenku – snaží se například upozornit na nějaký problém.

Román je rozsáhlý epický (vyprávěcí) literární žánr, řazený mezi fikci a ve své moderní podobě téměř vždy prozaický, jen málokdy veršovaný. Jedná se o velmi mnohotvárný, vnitřně rozporný a neobyčejně proměnlivý žánr s otevřenou strukturou.

Co je satira literatura

Satira je krátký literární útvar, který zesměšňuje vládu, hospodářskou situaci, sociální poměry. Satira je dílo jakékoliv druhové formy, která odráží autorův výsměšný a odmítavý poměr ke skutečnosti.Využívá obvykle sarkasmu a (nebo) humoru za účelem poukázat na slabiny, neschopnost nebo korupci vládnoucích politiků a politických stran. S politickou satirou bývá často spojována satira sociální, která si dělá legraci ze společnosti, každodenního života nebo určitých skupin obyvatel.Vznikla dříve před neoretiky. Považována za původní Římský žánr.

Sarkasmus (řec. doslova „řezání do masa“) označuje kousavou, zraňující řeč, obvykle vyjadřující i jisté pohrdání. Na rozdíl od ironie, která se dovolává porozumění, chce být pochopena, sarkasmus spíše komunikaci přerušuje a odmítá. K sarkasmu patří kus cynismu zmírněného jen tím, že se k někomu obrací a vyslovuje.

Co je sarkasmus priklad : Příklady sarkasmu

„Nejsi uplně zbytečný. Mohu tě používat jako zlý příklad. “ „Chtěla jsem se omluvit všem, které se mi dnes ještě nepodařilo urazit.

Co je to Romance : Romance jako literární žánr je lyricko-epická báseň, většinou o lásce (nejenom mezi lidmi, ale i k vlasti, národu, atd). Na rozdíl od balad nemá pochmurný nebo tragický děj. Romance v hudbě představuje obvykle volnou lyrickou hudební skladbu.

Co je to próza

Próza, výraz pochází z latinského výrazu prósa orátio – tj. řeč hovořící přímo, nerýmovaně, próza je tedy každý psaný text nepsaný ve verších. Jde tedy o běžnou, přirozenou formou psaného textu na rozdíl od „vázané řeči“ čili poezie.

Obsahem cestopisu je popis autorovy cesty do cizích zemí a krajin se záznamem jejich geografických, národopisných, kulturních, sociálních a jiných zvláštností. Dokumentárně hodnotné cestopisy vznikaly již ve starověku (Pausaniás, Strabón) a středověku (Marco Polo, Ibn Battúta).Epigram je krátká satirická báseň (často má jen dva verše), která úsečně sděluje nápad či myšlenku – snaží se například upozornit na nějaký problém.

Kdo pouziva ironii : Nejčastěji pak používáme ironii v komunikaci s někým, kdo je nám nějakým způsobem blízký (Nekula, 1990). Může nás s ním pojit příbuzenské pouto, stejný věk, stejná škola nebo obecně příslušnost ke stejné skupině.