Antwort Co je Zvetralina? Weitere Antworten – Co to je Zvětralina
Zvětralina horniny ležící na místě svého vzniku (in situ) a přecházející plynule do podložní horniny. Vytváří tzv. zbytkový (reziduální) zvětralinový plášť, zejména na plošinách.Eroze a zvětrávání jsou dva odlišné pojmy; hlavní rozdíl je v tom, že zvětrávání probíhá in situ bez přidané kinetické energie; zatímco pro erozi je kinetická energie (např. vítr, proud vody, pohyb ledu, vlnění moře, případně gravitace) jako potenciální energie klíčová.Nejčastější je rozklad lišejníky, rozšířenými po celé Zemi. Lišejníky uvolňují kyselinu, která rozrušuje horniny, což má za následek vznik půd. Větší organismy se dále podílejí na rozrušování hornin například kořenovým systémem, který je schopen se dostat do menších puklinek a následně rozervat skalní masiv.
Čím se liší mechanické a chemické zvětrávání : mechanické neboli fyzické – v podstatě pouhý rozpad hornin bez výraznějších změn v jejich chemickém složení (obr. 216); 2. chemické – změna fyzikálních a chemických vlastností za vzniku nových minerálních látek.
Jak Zvětrává žula
Žulové magma tak pronikalo do puklin již ztuhlého (a studeného) žulového masivu a vychládalo tedy rychleji, než původní hornina. Díky tomu má jemnější zrnitost. Zvětrává pomaleji než žula.
Jaké typy zvětrávání rozlišujeme : Pevné skalní horniny se rozpadají na menší částice ale jejich chemické složení se nemění. Zvětrávání způsobují např: tepelné změny (deskvamace,gelivace),objemové změny – odlehčení (exfoliace), růst krystalů, proudění v atmosféře, působení vody,činností příboje,rostlin, živočichů i člověka. – způsobuje přeměnu horniny.
vzniká mechanickou činností větru, který rozrušuje půdní povrch, odnáší uvolněné půdní částice a ukládá je na jiných místech (při poklesu energie vzdušného proudu). typický jev v /semi/aridních zemích (ale také v sušších oblastech humidních zemí na půdě s nepříznivými fyzikálními vlastnostmi).
mrazové zvětrávání mechanické působení puklinového i kapilárního ledu v horninách. Opakované tání a mrznutí (regelace) vedou k mechanickému rozpadu hornin (moře kamenné) a také významně ovlivňují vývoj půd – vznikají např. viz polygonální půdy, viz ledové klíny atd.
Jaké vlivy působí na zvětrávání hornin
– zvětrávání vlivem objemových změn krystalů; některé chemické změny v krystalech (jako např. hydratace, dehydratace, oxidace ap.) způsobují změny objemu krystalů, které vedou k mechanickému rozrušení horniny. Hydratace je proces vazby vody v minerálech, dehydratace je proces od štěpení vody.Chemické zvětrávání je typ zvětrávání, během kterého dochází k rozkládání určitých horninových minerálů a k následnému vytvoření minerálů nových. Hlavními činiteli jsou kyslík, oxid uhličitý a voda, které chemicky narušují původní materiál. Nemusí však nutně probíhat na zemském povrchu.Využití Žula se používá na sokly pomníků, na náhrobky, slouží jako stavební kámen pro liniové stavby (žulové kostky cest, dláždění luxusních chodníků a vnitřních prostor staveb) a v některých regionech jako běžný stavební kámen. Rozpukané žuly se používají na štěrk.
Žuly, též granity, jsou hlubinné vyvřelé horniny. Mineralogickými složkami žuly jsou především živce (ortoklas a plagioklas), křemen, slídy (muskovit a/nebo biotit) a amfibol. Žula obsahuje také malé příměsi magnetitu, granátu, zirkonu a apatitu. Vzácně obsahuje i pyroxen a velmi vzácně železem bohatý olivín a fajalit.
Proč je eroze nebezpečná : Zrychlená vodní eroze půdy ochuzuje zemědělské půdy o nejúrodnější část – ornici, zhoršuje fyzikálně-chemické vlastnosti půd, zmenšuje mocnost půdního profilu, zvyšuje štěrkovitost, snižuje obsah živin a humusu, snižuje propustnost půdy, poškozuje plodiny, znesnadňuje pohyb strojů po pozemcích a způsobuje ztráty osiv, …
Co dělá erozi : Eroze (z latinského erosio; erodere = vyhlodat) je přirozený proces rozrušování a transportu objektů na zemském povrchu (půda, horniny, skály atd.).
Co způsobuje rozpad hornin
Základní příčinou rozpadu hornin je rozdílná schopnost jednotlivých minerálů dodanou tepelnou energii sorbovat. Změna eploty horniny vyvolává nestejnoměrné změny v objemu jednotlivých minerálů, majících odlišný koeficient tepelné roztažnosti. Důsledkem tohoto procesu může být vznik trhlin v povrchové vrstvě horniny.
Jak bylo uvedeno výše, chemické reakce se dělí na reakce syntézní, rozkladné, vytěsňovací a redoxní.Z desek se dělají dlažby, obklady, náhrobky a jiné výrobky. Štípáním se z žulových bloků vyrábí dlažební kostky, obrubníky a haklíky (kvádry, které se používají pro zdění).
Kde všude se v České republice těží žula : Těžená ložiska žuly jsou v ČR na Českomoravské vysočině (Mrákotín, Lipnice, Řásná), na Liberecku (Ruprechtice) a v Jeseníkách (Žulová). Lomy ve středočeském plutonu jsou například Pecerady, Horní Požáry nebo Vahlovice u Blatné.