Antwort Co je zvýšená ochrana? Weitere Antworten – Co je to základní ochrana
Prostředky základní ochrany (dříve označována jako – ochrana před dotykem živých částí) Základní ochrana je tvořena pomocí jednoho nebo několika prostředků, které za normálních podmínek brání tomu, aby se člověk mohl dotknout nebezpečných živých částí.Prostředky zvýšené ochrany (zajišťují jak základní ochranu, tak ochranu při poruše):
- zesílená izolace,
- ochranné oddělení obvodů,
- zdroj omezeného proudu,
- ochranná impedance.
Za jednu poruchu se považuje, jestliže : přístupná část, která není nebezpečnou živou částí se nebezpečnou živou částí stane (např. v důsledku poruchy omezení ustáleného dotykového proudu nebo náboje), nebo přístupná vodivá část, která není za normálních podmínek živou, se stane nebezpečnou živou částí (např.
Jak se chránit před elektřinou : Ochrana před úrazem elektrickým proudem
Používejte zásuvky s proudovými chrániči a elektroniku s certifikáty EU. Ujistěte se, že izolace na elektrických kabelech není poškozená (mazlíčci mohou například kabely překousat).
Co je to živá část
Živá část je vodič nebo vodivá část určená k tomu, aby při normálním provozním stavu byla pod napětím, včetně středního vodiče N, ale podle úmluvy nezahrnuje vodič PEN. Nebezpečná živá část je živá část, která za určitých podmínek může způsobit úraz elektrickým proudem.
Co to je bezpečné napětí : Pro běžné, normální vnitřní prostory v objektech jsou stanovena tzv. bezpečná napětí, do 50 V střídavého a 120 V stejnosměrného napě- tí. V případě podmínek zvyšujících nebez- pečí úrazu el. proudem, např.
Doplňková ochrana je specifikována jako součást ochranných opatření za určitých podmínek vnějších vlivů, na určitých zvláštních místech a ve zvláštních objektech (viz odpovídající část ČSN 33 2000 (IEC 60364-7)). POZNÁMKA : Příkladem zvýšené ochrany je zesílená izolace.
doplňková hydroizolační vrstva (DHV), která je pojistkou pro případy, kdy se vodě podaří pod skládanou střešní krytinu proniknout. To není až tak neobvyklá situace. Může se tak stát třeba kvůli drobným netěsnostem ve střešní krytině, kvůli jejímu poškození nebo třeba v případě větrem hnaného deště či sněhu.
Jaký proud je nebezpečný
6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.Dojde-li ke zkratu, je třeba co nejrychleji přerušit elektrický obvod. K ochraně elektrického obvodu proti zkratu slouží pojistky a jističe. U tavné pojistky se vlivem tepla roztaví tenký drátek, u elektromagnetického jističe silné magnetické pole přitáhne kotvu a vypne obvod.Nebezpečná živá část je živá část, která za určitých podmínek může způsobit úraz elektrickým proudem. Neživá část je vodivá část zařízení, které se lze dotknout a která není obvykle živá, ale může se stát živou v případě poruchy základní izolace (např. kostry, kryty, nosné konstrukce atd.).
Dvojitá nebo zesílená izolace je ochranné opatření, u něhož: základní ochrana je zajištěna základní izolací, ochrana při poruše přídavnou izolací; základní ochrana i ochrana při poruše jsou zajištěny zesílenou izolací mezi nebezpečnými živými částmi a přístupnými částmi.
Jak velke napětí zabije cloveka : 6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.
Co se stane kdyz mě kopne zasuvka : Elektrický proud je zrádný v tom, že může způsobit více poranění. Zraněný může mít “navenek” viditelnou malou popáleninu v místě vstupu elektrického proudu do těla ale “uvnitř” může dojít k poškození orgánů, kostí, k zástavě dýchání a krevního oběhu.
Co je doplnková ochrana
Jde o nižší formu mezinárodní ochrany než azyl. Uděluje se cizincům, kteří sice nesplňují důvody pro udělení azylu, ale jimž by v případě návratu do státu, jehož jsou státními občany (v případě osob bez státního občanství do státu jejich posledního trvalého bydliště) hrozilo skutečné nebezpečí vážné újmy.
Doplňková ochrana je na rozdíl od azylu udělována na dobu určitou a po této době je přezkoumáváno, zda trvají důvody, pro které byla udělena. V případě, že důvody trvají, je její platnost prodloužena. O její prodloužení je třeba požádat nejpozději 30 dnů před uplynutím doby, na niž je doplňková ochrana udělena.Ochrana doplňkovou izolací spočívá ve vybavení el. zařízení izolačním stanovištěm (izolačním kobercem) nebo použitím ochranných pomůcek (vypínací tyče, rukavice, galoše apod.).
Co nejlépe izoluje : Příklady tepelných izolantů
Z pevných látek jsou dobrými tepelnými izolanty především ty látky, které obsahují hodně plynu (vzduchu), např. minerální vlna (kamenná nebo skelná), peří, srst, papír, dále např. sklo, dřevo, polystyren, ap. Ve stavebnictví se kvůli lepší tepelné izolaci používají cihly s dutinami.