Antwort Co je zdrojem magnetického pole? Weitere Antworten – Co je zdrojem stacionárního magnetického pole
Stacionárním magnetickým polem označuje takové magnetické pole, jehož vlastnosti se v čase nemění. Vektor B magnetické indukce má v určitém bodě pole stálou velikost i směr. Zdrojem tohoto pole mohou být permanentní magnety nebo nepohybující se vodič, ve kterém protéká konstantní elektrický proud.Magnetické pole je fyzikální pole, jehož zdrojem je pohybující se elektrický náboj, tj. elektrický proud. Magnetické pole lze tedy pozorovat kolem elektrických vodičů, kde je zdrojem pole volný elektrický proud, ale také kolem tzv. permanentních magnetů, kde jsou zdrojem pole vázané elektrické proudy.Velikost magnetické síly mezi nimi záleží na míře pohybu a množství náboje každého z těles, a navíc na jejich vzájemné vzdálenosti. Směr síly závisí na směru vzájemného pohybu nábojů.
Co vytváří magnetické pole Země : Samotný vznik tohoto pole není ještě zcela vysvětlen, víme však, že jeho pří- činou je pohyb hmot s vysokou vodivostí uvnitř Země, resp. v kapalném kovu vnějšího jádra. Vědci hovoří o tzv. gyro- magnetickém efektu, což je vířivý pohyb tekutého niklu a železa ve zmíněném vnějším jádře.
Na které látky působí magnetická síla
Magnetická síla působí pouze na některé látky. Tyto látky se nazývají feromagnetické. Feromagnetické látky obsahují železo, kobalt nebo nikl. Tato změna může být dočasná – magneticky měkké látky nebo trvalá – magneticky tvrdé látky.
Čím je tvořeno elektromagnetické pole : Elektrické pole vzniká v okolí elektricky nabitých částic, magnetické pole zpravidla vzniká pohybem elektrických nábojů (např. elektrického proudu tekoucího drátem) a jeho důsledkem je také magnetická síla tvořená magnety.
Jak vzniká magnetismus Magnetické pole vzniká na atomové úrovni díky rotaci elektronů se záporným nábojem kolem osy elektronu a kolem jádra atomu. Tyto rotace a malý proud cirkulující v atomu vytvářejí magnetické pole. V mnohem větších měřítcích vzniká magnetické pole hvězd a planet.
Pro vytvoření co nejlepšího homogenního pole se doporučuje umístit dva velké magnety blízko sobě a zadní strany magnetů propojit železnou podkovou. Tatko spojené magnety vytvoří celkem homogenní pole ve vzduchové mezeře, které je mezi magnety. Čím menší mezera mezi magnety, tím více bude magnetické pole homogenní.
Na čem je závislá magnetická síla
Magnetická síla mezi dvěma magnety je základním jevem, který nám umožňuje používat magnety k různým účelům. Velikost této síly závisí na vlastnostech magnetů a jejich vzájemné vzdálenosti. Charles Coulomb provedl pokusy, které vedly ke stanovení vztahu mezi magnetickou silou a vzdáleností mezi magnety.Poloha magnetického pólu a dějiny výzkumu
Poslední experimentální zjišťování polohy severního magnetického pólu proběhlo v roce 2007. V roce 2022 byla jeho poloha odhadnuta na 86,3° severní šířky a 151,3° východní délky.Jak vzniká magnetismus Magnetické pole vzniká na atomové úrovni díky rotaci elektronů se záporným nábojem kolem osy elektronu a kolem jádra atomu. Tyto rotace a malý proud cirkulující v atomu vytvářejí magnetické pole. V mnohem větších měřítcích vzniká magnetické pole hvězd a planet.
Které kovy přitahuje magnet Magnet přitahuje feromagnetické kovy – železo, nikl, kobalt a slitiny obsahující železo, jako je ocel. Mezi feromagnetické kovy se řadí také další méně známé kovy, například gadolinium. Kromě feromagnetik magnet velice slabě přitahuje i jiné kovy – hořčík, molybden, tantal či platinu.
Kde se nachází elektromagnetické pole : Vyskytuje se v blízkosti všech elektricky nabitých částic, pohyblivých nábojů a permanentních magnetů. V elektromagnetickém poli se pohybují jeho excitace – elektromagnetické vlny.
Na čem závisí elektromagnet : Magnetický tok elektromagnetu a přitažlivá síla elektromagnetu přímo závisí na velikosti elektrického proudu protékajícího cívkou, počtu závitů cívky a nepřímo na délce vzduchové mezery mezi jádrem a kotvou.
Jak vzniká magnet
Trvalý neboli permanentní magnet vzniká zmagetováním, magnetizací feromagnetického materiálu – železa, oceli a dalších směsí kovů či slitin. Aby se feromagnetický kov stal magnetickým, je třeba, ani na něj působilo silné magnetické pole. V domácích podmínkách se dá například hřebík zmagnetizovat pomocí silného magnetu.
Točivé magnetické pole vzniká, otáčí li se magnet, nebo když trojfázový proud protéká kruhově uspořádanými trojfázovými vinutími. Stroje které pracují s točivým magnetickým polem, se nazývají točivé elektrické stroje, nebo též stroje s točivým polem. Elektromotory využívají točivého pole vytvářeného statorem.Základním postupem pro výrobu magnetu je prášková metalurgie, kdy je hlavním principem mísení směsi prášků. Tato směs prochází lisováním do připravené formy a spékáním o velmi vysoké teplotě. Výsledek je velmi tvrdá hmota, která se dá dále opracovávat jen velmi obtížně.
Které látky jsou magnetické : K magnetu se přitahují některé kovové látky, například železo, nikl, kobalt či jejich slitiny, jako je ocel. Tyto kovy jsou feromagnetické, mají vysokou magnetickou susceptibilitu a mohou být zmagnetizované.