Antwort Co je vykonatelnost rozhodnutí? Weitere Antworten – Jak zjistit vykonatelnost

Co je vykonatelnost rozhodnutí?
Pro počítání lhůty pro vykonatelnost je ovšem nezbytné povědomí o tom, zda je rozsudek v právní moci a je tedy třeba vědět, kdy byl doručen druhé straně a jak na něj reagovala. To lze zjistit typicky dotazem na soud, který rozhodnutí vydal.Konkrétně usnesení, kterým soud nařídil předběžné opatření, je vykonatelné vyhlášením, a nebylo-li vyhlášeno, je vykonatelné doručením tomu, komu ukládá povinnost. Usnesení, které žádnou povinnost k plnění neukládá (např. usnesení, kterým soud nepřipustil změnu žaloby), je vykonatelné, jakmile bylo doručeno.Po uplynutí lhůty k plnění, která obvykle činí 3 dny od právní moci rozsudku, se rozhodnutí stává vykonatelným.

Kdy je rozhodnutí předběžně vykonatelné : Předběžná vykonatelnost

Jde o rozsudky odsuzující k plnění výživného nebo pracovní odměny za poslední 3 měsíce před vyhlášením rozsudku. Předběžnou vykonatelnost může soud na návrh přiznat, jestliže by účastníku hrozilo nebezpečí těžko nahraditelné nebo značné újmy.

Co je to vykonatelnost

Vykonatelnost je procesní institut, vlastnost soudního nebo správního rozhodnutí spočívající v jeho vynutitelnosti, především státní mocí, pokud nebude splněno dobrovolně.

Jak se počítá vykonatelnost rozhodnutí : Vykonatelnost tedy stanovuje čas, kdy je možné plnění vynutit i proti vůli osoby, které byla uložena povinnost něco plnit. To znamená, že pokud má dlužník povinnost zaplatit dluh, a na jeho zaplacení má určeny 3 dny od právní moci rozhodnutí, je povinností dlužníka v určené lhůtě svou povinnost dobrovolně splnit.

Potvrzení o vykonatelnosti osvědčuje, kterého data nabylo rozhodnutí právní moci a zároveň i to, zda je vykonatelné. Exekuční titul s doložkou vykonatelnosti se přikládá k návrhu na nařízení výkonu rozhodnutí / k exekučnímu návrhu. Doložku vyznačuje vždy ten orgán, který exekuční titul vydal.

jednostranné právní jednání, kterým je uznání peněžitého dluhu, jež obsahuje svolení zavázaného účastníka (povinného – dlužníka), aby podle daného notářského zápisu byl nařízen a proveden výkon rozhodnutí dle § 71a notářského řádu.

Kolik stojí plná moc u notáře

Odměna notáře za notářský zápis o plné moci činí 1.000,00 Kč (1.210,00 Kč vč. DPH).Pokud tedy budete potřebovat ověřenou plnou moc, podpis na ní si nechá ověřit pouze ten, kdo ji udělil. Nikoliv zmocněnec. Zmocnitel si může nechat celý text zhotovit notářem, nebo k notáři s již hotovým dokumentem zajít a pouze si nechat ověřit podpis. Podpis si můžete také nechat ověřit na pobočkách Czech Point.Poplatek notáři při dědictví

z prvních 500.000,-Kč 2%, minimálně však 2.000,-Kč
z částky od 1.000.001,-Kč do 3.000.000,-Kč 0,5%
z částky od 3.000.001,-Kč do 30.000.000,-Kč 0,1%
z částky od 30.000.001,-Kč do 100.000.000,-Kč 0,05%
z částky nad 100.000.000,-Kč 0%


Ceník

Cena za ověřování podpisů
Ověření každého podpisu na listině 50 Kč
eLegalizace – ověření elektronického podpisu na dokumentu 50 Kč

Kolik stojí ověření plné moci : Plná moc úředně ověřená opravňuje zastupující osobu k dopisování relevantních údajů o žadateli do různých formulářů a rovněž do související dokumentace přímo na pracovišti/ úřadě. Úřední ověření podpisu v plné moci stojí 30 Kč.

Co se plati při dědickém řízení : Sazba poplatku z dědictví se určuje podle příbuzenského (osobního) poměru nabyvatele k zůstaviteli a podle základu poplatku, a to v prvé skupině od 5 % do 25 %, ve druhé skupině od 12 % do 30 % a ve třetí skupině od 20 % do 55 %. Pro majetek v soukromém vlastnictví je sazba poplatku o 3 % vyšší.

Kolik se platí za dědické řízení

Od ledna 2021 došlo ke změně výpočtu odměny notáře v dědickém řízení u nižších částek pozůstalosti. Nově náleží notáři odměna ve výši dvou procent z prvních 500 tisíc korun z obvyklé ceny pozůstalosti a zvýšila se minimální odměna notáři v rámci dědického řízení z 600 na 2000 korun bez DPH.

eLegalizace je ověření pravosti elektronického podpisu žadatele na dokumentu v elektronické podobě, který žadatel uznal za vlastní. Je možné ověřit jakýkoliv elektronický podpis, tj. i "prostý" elektronický podpis. Správní poplatek je za ověření podpisu 50 Kč za jednotlivý podpis.Od 1. ledna 2024 dochází ke změně výše poplatku za legalizaci — ověření podpisu, a to na 50 korun. Původní výše poplatku byla 30 korun. Poplatek za vidimaci — ověření listiny — zůstává stejný.

Kdo musí podepsat plnou moc : Dokument podepisuje zmocnitel i zmocněnec. Větší váhu má však podpis zmocnitele.