Antwort Co je vsakovací Průleh? Weitere Antworten – Co je to Průleh

Co je vsakovací Průleh?
Průleh či svejl je protierozní opatření zadržující vodu a půdu v krajině. Jedná se o mělké, široké, často zatravněné příkopy s mírným sklonem proti okolnímu svahu, kopírující vrstevnice. Vytvářejí se na prudších delších svazích s ornou půdou nebo i ve městech.Vsakovací jáma je stavební objekt, který je určený pro likvidaci přebytečných vod, ať už dešťových nebo odpadních například z domovní čistírny. Se vsakovací jámou se setkáváme nejen v projektech, ale i v realizacích nádrží a čistíren, které provádíme na klíč.Vsakování se řeší pomocí podzemních instalací vsakovacích bloků, ze kterých se sestavují celé podzemní vsakovací galerie, kde se voda při dešti akumuluje a následně se vsakuje do podloží. Vsakovací galerie se navrhují dle velikosti odvodňované plochy a hodnoty koeficientu filtrace zeminy tzn. rychlosti vsakování.

Jak vyřešit vsakování dešťové vody : Už více než deset let platí vyhláška nařizující, že veškeré dešťové srážky musí být vsáknuty na pozemku, na kterém stavba stojí. V současné době se nejvíce používají buď bloky nebo tunely, do kterých se svod ze střechy zaústí a pak se voda pomalu vsakuje do půdy.

Co je to vsakovací průleh

Vsakovací průleh (svejl z angl. swale) je protierozní opatření zadržující vodu a půdu v krajině. Jedná se o mělké široké, často zatravněné příkopy s mírným sklonem zatravněných svahů, vytvořené s nulovým, nebo malým podélným sklonem.

Co jsou Svejly : Svejl z anglického swale znamená vlhká prohlubeň či mokřad, někdy také známý pod termíny zasakovacích příkop či průleh. Jsou to mělké prohloubeniny vedené po vrstevnici, případně mírně šikmo, sloužící pro zadržení dešťové vody nejlépe v místě jejich dopadu.

Vsakovací průleh (svejl z angl. swale) je protierozní opatření zadržující vodu a půdu v krajině. Jedná se o mělké široké, často zatravněné příkopy s mírným sklonem zatravněných svahů, vytvořené s nulovým, nebo malým podélným sklonem.

2 m od obytných budov, které jsou vodotesně izolované 3 m od lokálních vegetačných míst (stromy, keře atd.) 2 m od hranice pozemku, veřejné komunikace a pod. 1,5 m od plynovodů a vodovodů

Jak funguje vsak

Vsakovací zkouška

“nestála voda”. Díky vsakovací zkoušce zjistí hydrogeolog kolik a jak rychle se voda vsakuje. Typicky se provádí hloubením jámy (sonda), do které se nalije voda a pozoruje se rychlost vsaku. Výsledkem je také koeficient vsaku, který slouží projektantovi k řešení vsakovacího objektu.Koeficient vsaku

Druh zeminy kv (m.s-1)
jíl 1.10-8 a méně
písčitá hlína 1.10-6
ulehlý hlinitý písek 1.10-6 až 5.10-6
písky s jílovitými částicemi 1.10-6 až 2.10-6

Okopávání, kypření a rytí půdy pomůže rostlinám udržet vodu přímo u kořenů. Pokud rozrušíte vrchní ztvrdlou vrstvu půdy, přestane se vláha zbytečně vypařovat a skončí tam, kde má. Nenecháte-li půdu vytvořit tvrdý škraloup, zamezíte odpařování vody a dodáte kořenům stromů cennou vláhu.

Samostatně stojící rodinné domy mají mít mezi sebou vzdálenost alespoň 7 metrů, minimální vzdálenost stavby od hranice pozemku nesmí být menší než metry dva. Pokud jsou zde stísněné územní podmínky, může být vzdálenost snížena na 4 metry za předpokladu, že v protilehlých stěnách nejsou okna do obytných místností.

Jaká je vzdálenost mezi domy : Pokud rodinné domy vytvářejí mezi sebou volný prostor, vzdálenost mezi nimi nesmí být menší než 7 m. Z tohoto vyplývá, že minimální vzdálenost při které ještě mohou být v protilehlých stěnách rodinných domů umístěny okna z nebytových i obytných místností je 7 m.

Jak fungují vsakovací bloky : Nové vsakovací bloky jsou vyrobeny z 100% recyklovatelného polypropylénu a díky své konstrukci mají tyto bloky třikrát větší retenční objem než štěrkové lože. Bloky se skládají z těla, dna a dvou kusů zakončení. Spojují se jednoduše pomocí spojek a lze z nich vyskládat různé tvary a velikosti vsakovacího zařízení.

Jak hluboko vsak

Realizace probíhá vrtanou skruží (3 – 4ks) do hloubky cca 5metrů a následuje vrt o hloubce cca 8 metrů.

V zásadě existují dvě možnosti: domácí vodovod a nebo vlastní studna. V prvním případě přivedeme vodu do zahrady nejčastěji přes obvodovou zeď domu, přičemž napojení musí být samozřejmě vždy až za vodoměrem. Pokud pak máme studnu a použijeme čerpadlo (tzv. darling), můžeme využívat i vodu studniční.Pokud je zamokření zahrady způsobené trvale vysokou hladinou spodní vody, musíme zahradu odvodnit soustavou drenáží z drenážních trubek či drenážních kamenů nebo cihel. Voda je drenážním systémem odváděna na nejnižší místo zahrad do jímek a nebo mimo pozemky – nejlépe do vodních ploch či toků.

Co můžu postavit na hranici pozemku : Co můžu postavit na hranici pozemků Podle druhu zástavby mohou být rodinný dům, garáž a další stavby, které souvisí s užíváním rodinného domu, umístěny až na hranici pozemku. Ve stěně však nesmí být žádná okna ani jiné otvory. Stavební úřad však k udělení výjimky přistoupit nemusí.